Vannak olyan növények amelyeket mindenféle mezőgazdasági ismeretek nélkül lehet termelni a saját kis konyha a kertünkben úgy hogy jelentősen hozzájárulhat az étkezési költségeinkhez?
"Jelentősen", hát ez már egy bizonyos volument és hozzáértést feltételez.
Alapvető ismeretekkel MUSZÁJ rendelkezni. Ha csak lekésed a megfelelő vetési időt két héttel, rossz esetben már azzal tönkrevágod a fele termésedet. Ha egymás hegyére-hátára ültetsz mindent, ötszörös tőszámmal, akkor nincs kilátásod érdemi termésre.
Kártevők, betegségek egy korábban nem művelt kertben lehet, hogy nem jönnek elő az első években, de később garantáltan. Ezeket is meg kell tanulni.
Bele kell vágni, első évben kisebb mennyiségekkel, és próbálkozni. Ha valamit elrontasz, a következő évben majd máshogy csinálod.
Fontos, hogy ne a neten terjedő reform-baromságokkal próbálkozz, hanem azokkal a módszerekkel, amik már sok évtizede bizonyítottak. Majd ha már nagyon értesz mindenhez, akkor próbálkozhatsz a változtatásokkal.
Persze, nyiván mint írták, érdekes utána járni, mit mikor kell vetni/palántázni, de nem kell túlgondolni. Olyat termessz, amiből sokat eszel, nem túl helyigényes és nem olcsó (szóval pl. krumplit ne tervezz 15 km-en, felesleges).
Most ilyen tipikus növény a paradicsom, paprika, cukkini, uborka, ezt sokan szeretik és nem kell agyondolgozni velük magad. De ha veszel pár palántát, kb. őszig nem kell boltbam venned ilyeneket.
Esélytelen, ne haragudj.
Ezért vannak különböző tévhitek terjedőben a közösségi médiában, mert sok kezdő "kertész" azt hiszi, hogy hipp-hopp, tele lesz csodaszép zöldséggel, gyümölccsel a kert mindenféle erőfeszítés nélkül. A kertész egy különálló szakma, sőt, ezen belül is lehet szakosodni sok-sokfelé. Több évig tanítják az iskolában, olyan ez, mintha az egyszeri ember gondol egyet, és na, holnaptól fodrász leszek. Vagy műkörmös, csakhogy egyszerűbbeket említsek.
Ha komolyan gondolod, akkor először kezd szobanövényekkel, viccen kívül, számtalanszor hallottam már, hogy képtelen egy egyszerű aloe vera növényt is kipusztítani. És minden héten szánj rá néhány órát, keress egy neked szimpatikus kertészt a neten, vagy egy kertészeti alapismeretek könyvet, és kezdd el tanulmányozni.
És ugyan én biodinamikus módon termesztek, de egyet kell értsek a #3-sal, először feltétlenül a hagyományos kertművelés alapjait sajátítsd el.
De mindenekelőtt a legfontosabb kérdés: mennyi szabadidőd van a kertre? Van-e olyan, hogy 1-2-3 hétre elmentek nyaralni, vagy távol vagy a kerttől?
Hú, 6-os, ne haragudj, de jó nagy hülyeséget mondtál. :D
Én sosem kertészkedtem, mert lakásban laktam, de mikor kertes házam lett, már az első évben ömlött a termés, a borsó, fokhagyma, édesburgonya, paradicsom, cukkini, saláták, satöbbi...
Azért a konyhakertezést ne úgy állítsuk már be, mint az atomfizikát, amit egyetemen kell tanulni évekig :D Nyilván kell név alapismeretek, mit mikor ültessen az ember, hova, mik az egyes zöldséfélék igényei, de ezt manapság bárhol megtalálod az interneten.
Ja, és én permakultúrával kezdtem.
Természetesen, nem azt mondom, hogy minden tökéletes lett, hogy nem volt olyan, hogy valami nem sikerült, de azért túlzásba se essünk már, alapvető zöldségeket mindenki meg tud termeszteni, aztán majd tapasztalja a többit.
A szomszéd nem is foglalkozik semmivel, ő csak felássa, elültetni a palántát, meglocsolja és kapálja néha, ennyit tesz, de még neki is terem a kert. Ennyit tán mindenki még tud csinálni, nem kell a bonyolult zellerrel kezdeni, de kicsit túltolod a dolog nehézségét.
Nézd #7-es, vitatkozhatunk itt, de azt nem veszed számításba, hogy vannak olyanok, mint a kérdező, HOGY SOHA ÉLETÉBEN NEM TALÁLKOZOTT még palántával, vetőmaggal. Te is és én is rendelkezünk egy alaptudással, akár szülőktől, akár gyerekkorunkban. Én is permakultúrával kezdtem.
Kérdezz csak meg random panellakó gyerekeket, honnan van a szamóca, (már ha látott már olyat), vagy a csirkemell. Lefogadom, azt fogja mondani a többség, hogy tálcán a Tescoban. Ez a nagy szomorú valóság.
Benne vagyok számos face kertészeti csoportban, olvastál már ott posztokat? Olyan bődületes marhaságokat kérdeznek sokszor, hogy az agyam eldobom, aztán persze megértem, mert fokhagymát addig csak porban és tasakban látott. Csak azért jutott eszembe pont a fokhagyma, mert azt kérdezte az illető: "Levágjam a fokhagymák szárát, hogy a növekedési energia a fejre összpontosuljon?" WTF?
Szóval én elég régóta azt feltételezem az effajta kérdéseknél, hogy 0, azaz nulla alapismerettel rendelkezik a kérdező.
Vagy ami még gyakori poszt, iszonyat mennyiségű gyomot fényképeznek le, hogy mi ez, és vitakozva nevelgetik nemes növényként. Itt a GYIK-en is volt egy nagyon okos kérdező, a disznóparéjokat nevelgetett paprikaként, hiába írtuk neki 100-an, hogy az gyomnövény, ő kötötte az ebet a karóhoz, továbbmegyek, KACSOLTA, és növényhatározókból kivágott képeket is hozott talán, hogy így a levél, úgy a levél, ez bizony paprika. Meg is találtam:
https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__kert__11258777-paprik..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!