Ha már túl van a csírázáson a zöldségmag a veteményben, kevésbé szoktad locsolni? A talaj mélyebb rétege ilyenkor elég, ha nedves, vagy a felszín is legyen ilyen?
Ellenőrizni szoktad, hogy 5-10 centi mélyen nedves-e a talaj? Vagy mit teszel, ha már fejlődik a növény, ahhoz, hogy eldöntsd, kell-e még locsolni és ha igen, mennyire?
(Tekintsünk el attól nyilván, hogy olykor esik az eső, ilyenkor persze kevésbé kell pótolni a vizet, vagy egy ideig egyáltalán nem.)
Hozzáteszem, nincs öntöző rendszerem, hagyományos módon csak körbejárom egy vizes kannával a veteményest naponta egyszer-kétszer.
Mennyire függ a locsolás egyéb tényezőktől, pl talajminőségtől? (Nyilván attól mindenképp függ, hogy hány órát éri a nap az adott veteményest.)
(Használok szalmamulcsot, sokkal kevésbé párolog el a talaj felszínéről is a víz emiatt, és sokkal később.)
Köszönöm az új választ! Nagyjából értem. Két kérdésem van ehhez: ha véletlenül valahol sűrűbben kel ki (mert ugye apróbb magvakat pláne nem lehet szabályos tőtávba ültetni egymástól), akkor az egyelés miért fontos? Ha bent hagynám a sűrűn egymás hátára nőtt haszonnövényeket, mi lesz a hátránya? Egyik se fejtlődik rendesen, túl kicsit négyzetcónetiméteren muszáj osztozniuk és ezért? Vagy más oka van?
Valahogy nincs szívmm egyelni, mert örülök, hoyg végre bizonyos részein a kertnek kibújnak növények. Pl valamelyik linkelt fotómon asszem látszanak az egymás ehegyén-hátán növő salátáim. Mit tegyek? Egyeljem?
Végül is, ha belegondolok, nem vesznének kéárba ak iegyelt példányok, mert félig már megérett a sali, és végül is már ehető, ha úgy vesszük...
A másik új kérdésem: fenyőágakkal érdemes mulcsolni összességében?
Mi az előnye, mi a hátránya?
Ja és még valami: aprított fenyőtobozzal való mulcsolásról mi a véleményed?
És a faforgács mulcsról?
Ameddig ki nem kel minden nap locsolom kis adagokkal. Plusz még szikleveles korban is. (Pl. Sárgarépa.) A felső réteg ne száradjon ki.
Ha kikelt és van már egy kis gyökere, akkor elég ritkábban is nagyobb adagokkal.
Igen, az egyelés azért fontos, hogy a megmaradóknak megmaradjon az élettér. Vagyis, a fény, víz, tápanyag elég legyen.
Ha van egy macskának való macskaeledeled, akkor egy macskát tartasz. Ha 10 macskád van, és csak 1 macskának való kaját osztasz el köztük, akkor igen soványak lesznek.
A növények se fognak fejlődni sehová. Lesz köztük pár, ami megerősödik a többiek rovására, de azok se sokat fognak érni. Ahol szépen megnőne 1 répa 5 cm átmérőjűre, ott lesz neked 2 centis meg 3 db 1 centis.
Előző, akkor jól sejtettem,
köszönöm az újabb választ. :)
A másik kérdésemre valaki?
Fenyőággal lehet mulcsolni? És faforgáccsal?
Fenyőággal nem, mert nem tudod úgy lerakni, hogy tartósan fénymentes legyen alatta.
Forgáccsal lehet, de attól meg egyrészt levegőtlen lesz a talaj, ami főleg a következő évre lesz kihatással, másrészt meg a bomláskor ki tudja, milyen anyagok áznak a földbe. Utána ezt beforgatod ősszel, és a következő évben a korhadó fa miatt nem fog nőni semmi, mert a komposztálódás a folyamat idejére megköti a földből a nitrogént. (Utána a második évre persze mind felszabadul, megduplázva, de egy évre oda a földed.)
Értelek, köszi! A fenyőágat csak terveztem. Faforgácsot egy keveset két helyre szórtam két hete, kétszer egy négyzetméternyit, zöldségágyásba. Még menthető a dolog, ha összegyűjtöm a faforgácsot?
Lehetséges, avval is hibáztam esetleg, hogy a szőlő alá viszonylag sok természetes fahamut szórtam 3 nm-re? Sokan javasolják.
Hát, ha már kiszórtad a forgácsot, próbáld ki, hátha nem lesz nagy baj. Utána meg ősszel szórd szét nagy felületre, és úgy ásd be.
A fahamu lúgosítja a talajt. Ha nagyon savanyú a földed (pl. az Alpokalján vannak savanyú földek), akkor talán nem lesz baj, de ha már alapból semleges, vagy netán kissé lúgos volt a földed, akkor szép sárga levelű szőlőd lesz.
Ha most télen szórtad ki, az még nem hat különösebben. Majd jövőre. Most még egyrészt nem mosódott le a mélyebb rétegekbe, másrészt meg a szőlő fás részei sok tápanyagot elraktároztak tavalyról.
A probléma amúgy valószínűleg úgy fog jelentkezni (ha jelentkezik), hogy az öreg levelek zöldek lesznek, az újak pedig nem fognak annyira bezöldülni később se, egyre világosabbak lesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!