Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha már túl van a csírázáson a...

Ha már túl van a csírázáson a zöldségmag a veteményben, kevésbé szoktad locsolni? A talaj mélyebb rétege ilyenkor elég, ha nedves, vagy a felszín is legyen ilyen?

Figyelt kérdés

Ellenőrizni szoktad, hogy 5-10 centi mélyen nedves-e a talaj? Vagy mit teszel, ha már fejlődik a növény, ahhoz, hogy eldöntsd, kell-e még locsolni és ha igen, mennyire?


(Tekintsünk el attól nyilván, hogy olykor esik az eső, ilyenkor persze kevésbé kell pótolni a vizet, vagy egy ideig egyáltalán nem.)


Hozzáteszem, nincs öntöző rendszerem, hagyományos módon csak körbejárom egy vizes kannával a veteményest naponta egyszer-kétszer.


Mennyire függ a locsolás egyéb tényezőktől, pl talajminőségtől? (Nyilván attól mindenképp függ, hogy hány órát éri a nap az adott veteményest.)


(Használok szalmamulcsot, sokkal kevésbé párolog el a talaj felszínéről is a víz emiatt, és sokkal később.)



2022. máj. 20. 00:39
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%

Mármint, amikor már kikelt?


Igen, kevesebbszer locsolom. Plusz mulcsozom is.


Max. durva kánikulában locsolok naponta, de akkor is igyekszem megmaradni a kétnapi bő öntözésnél, még ezt se minden igényli amúgy. A paprika vízigényes, a répa meg nem annyira.

2022. máj. 20. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
100%

Én tanulmányaim során úgy tanultam (és tapasztaltam is), hogy inkább ritkábban, de bőven locsolni (a kapilláris erő úgyis felhozza az altalaj nedvességét), mint gyakran keveset, mert a talaj csak kissé ázik át és azonnal kiszárad, a gyökerek pedig szomjaznak. Ez vonatkozik nagyon sok szobanövényre is.

Konkrétan válaszolva: arra ügyelj, hogy a talaj MINDIG nedves legyen olyan mélységig, sőt lejjebb egy kicsit, amilyen mélyen a gyökerek éppen vannak. Később még lejjebb nőnek - mélyebben kell ellátni vízzel a talaj(de sokáig ne tocsogjon a víztől a talaj, mert a gyökerek megfulladnak a levegőtlen talajban).

2022. máj. 20. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:

Én általában vetéskor se öntözök meg semmit, csak elhúzódó száraz tél vége - kora tavasz esetén, amikor a magok nem kelnének ki. A legtöbb évben szokott jönni eső, amitől kikelnek a magok. Ritka az ilyen száraz tavasz, mint az idei, amikor szó szerint porba veteményeztem március elején. Most a magoknak kihúzott árokba öntöztem kannával, az árok oldaláról rámosatva a magokra egy kis földet, és erre húztam a száraz földet, utána tömörítettem. Ez elég is volt idén is, minden szépen kikelt, és azóta is szépen fejlődnek a növényeim. A talajfelszínt vetéskor sem öntözöm még véletlenül se, mert kötött talajnál összekeményedik, megrepedezik, a magoknak nehéz lesz kikelni, vagy éppen az összeálló, felpöndörödő darabok felszakítják a gyökereket.

A vetéskori öntözés mindig kikeleszt mindent. Utána meg már elég mélyen lesznek a gyökerek ahhoz, hogy a téli csapadék elég legyen nekik. Jövő hét elejére esőt mondanak, ha nem jön össze, akkor jövő hét végén megtartom a legelső öntözést.

Homokot bátrabban lehet öntözni, de arról nincs saját tapasztalatom.

2022. máj. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Jöhetnek még!
2022. máj. 20. 17:44
 5/34 anonim válasza:
3 naponta locsolom a veteményesemet
2022. máj. 22. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:
A kettestől megkérdezném, aki szakirányban végzett, hogy mi a helyzet az öntözéssel vetéskor, meg addig, amíg épp csak csíráznak a magok?
2022. máj. 22. 23:16
 7/34 anonim ***** válasza:

Öntözésnél és általában a növénytermesztésnél az a lényeg, hogy a növények (IGÉNYEIKTŐL FÜGGŐEN) mindig kellő nedvességgel rendelkező talajban legyenek. Nem lehet azt mondani, hogy hetenként 2x locsolok, hiszen lehet olyan esőmentes (csapadékmentes) időszak, amikor naponta kell öntözni. Más a szántőföldi termesztés, ahol öntözőrendszerekkel végzik az öntözést szakemberek.

Mint előzőleg írtam: az a lényeg, hogy ne sokszor keveset, hanem ritkábban de sok vizet adjunk a talajba. Ennek az a magyarázata, hogy locsoláskor látom ugyan, hogy a talajfelszín már sötétebb, tehát mehetek tovább, de ez nem így van, hiszen a kis vízmennyiség alig áztat át pár centi vastag réteget, de a gyökerek meg 15-20 cm mélyen vannak (száraz talajban. Ha többet locsolok, de ritkán - semmi baj, mert a talaj felveszi azt a vízmennyiséget, ami neki kell, a többi pedig leszivárog mélyebbre (és jön a lényeg:), ahonnan a kapilláris erő folytán felhúzódik a növények gyökeréhez. Azt is jó tudni, hogy a gyökerek szívóhatása óriási, ezért képesek az alig-alig nedves talajból is kiszívni a vizet. A sok talajnedvesség levegőtlenné teszi a talajt, megrohadnak a gyökerek.

Tanács: Ha bizonytalan vagy a mennyiséget illetően, locsolás után várj pl. 15 percet és kapával, ásóval csinálj egy gödröt és meglátod, hogy milyen mélyen áztatta át a locsolóvíz a talajt. Áss akár olyan mélyre is, hogy lásd, hogy a kilocsolt víz milyen mélységbe hatolt le. Ezt pár óra múlva teheted meg, hogy objektív képet kapj. Ha nem érte el a gyökérzónát, akkor pótolni kell. Ha jóval mélyebbre ment, akkor a következő esetben kevesebbet locsolj, mert fölösleges vízpazarlás és a kapillaritás nem bírja felhozni na víz, habár ehhez végtelenül túl kell hogy adagold a vizet. Figyelembe kell venni azt is, hogy a szél és napsugár együtt nagyon kiszárítja a talajt. Ha gondolod, hogy öntözni kell, akkor ugyancsak áss a földbe, hogy meglássad, hogy a száraz talajfelszín mellett milyen mélyen található a talajnedvesség. Eszerint öntözz, vagy várj vele.

Idővel kitapasztalod és ásás nélkül is megbecsülöd, mikor locsolj, milyen vízigényű növényt és mennyi adag vízzel.

Így leírva bonyolultnak tűnhet, de pár locsolás után rájössz és gyerekjáték lesz a vízpótlás.

Sok sikert!

2022. máj. 23. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:

Köszi előző, viszont értettem elsőre is a korábban válaszod, az imént pedig ugyanazt írtad le, csak részletesebben.

Viszont a második, vonatkozó kérdésem NEM EZ volt, tehát kösznöm, jól jött, hogy a gyökerekről írtál, azonban a második kérdésem az volt, hogy


amikor vetünk,

tehát amikor még csak mag van, és csírázás,

de még nem ereszt gyöekret a mag, nos, olyankor hogyan öntözzek?

2022. máj. 24. 19:38
 9/34 anonim ***** válasza:

Viszonylag nedves talajba vesd és IGEN, LOCSOLD MEG annyi vízzel, hogy a talaj legalább 5-10 cm mélyen átázzon. Utána is figyeld, hogy a csírázó magvak is nedves, nyirkos, de nem átázott talajban legyenek. Gondolom érted, hogy a nyirkos azt jelenti, hogy ne legyen száraz, főleg a friss gyökerek esetén, mert a száraz talaj kiszívná belőlük a nedvet. Jó tudni, hogy a kultúrnövények inkább elviselik a száraz (de nem kiszáradt) talajt, mint a túl nedveset, mert (ahogy már írtam) a víz kiszorítja a talajból a levegőt és megrohadnak a gyökerek.

Remélem segítettem.

Legyen örömed a termesztett növényeidben!

2022. máj. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

Igen, köszi, így, hogy a vetés kapcsán is írtál, már kerekebb a kép, azonban engem egy másik válasz megzavart kissé, nem tudom, ő téved vajon? A hármasra gondolok, idézem, és érdekel, hogy neked, kettes, aki szakirányban végeztél, mi a meglátásod a hármasról?:


"[...]A talajfelszínt vetéskor sem öntözöm még véletlenül se, mert kötött talajnál összekeményedik, megrepedezik, a magoknak nehéz lesz kikelni, vagy éppen az összeálló, felpöndörödő darabok felszakítják a gyökereket[...]"

2022. máj. 24. 19:57
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!