Mi lehet az oka annak,hogy sokan belefáradnak a kertbe ? (zöldség termesztésbe). A legtöbben az időjárás miatt mondanak le róla ? (klímaváltozás)
Hát más a konyhakert, ami 3-6 nm, és más a zöldségtermesztés eladásra (több hektár).
Mire vonatkozik a kérdés?
A legfőbb ok az, hogy nem értenek hozzá, és elmarad a sikerélmény. A neten összeolvasnak minden baromságot, a Youtube-on meg néznek hozzá még több baromságot, és eszerint próbálkoznak.
Pl. azt olvassák, hogy nem kell permetezni, mert az jajdemérgező. (Miközben olyan szabadforgalmú, amatőrök által megvásárolható szer nincs, ami felérne mérgezőségben egy dezodorral vagy légfrissítővel.) És ez a nempermetezés működik is ott, ahol legközelebb egy kilométerre termelnek olyan növényt. De ahol a szomszédoknál ott a kár- vagy kórokozó, ott nem lesz termése a kertésznek, ha nem permetez.
Vagy sok kezdő kertész összeültet egymás hegyére-hátára mindent, mert akkor majd egyik növény elijeszti a másik kártevőjét. Igen ám, csakhogy a sűrű dzsumbujban egyrészt a növényei elnyomják egymást, másrészt meg ahelyett, hogy a ritka sorközökön végigszaladna kapával a gazda, ehelyett négykézláb kell gyomlálni naphosszat. Nekem is egy budai ismerősöm ilyen 6-8 m2-es veteménnyel képes elkínlódni két napot, és nem érti, hogy én hogy vagyok képes munka mellett majdnem 4000 m2-t művelni... Hát nyilván úgy, hogy nálam el lehet férni a sorközökben, év elején egy darabig még kis rotával is, aztán meg kézi kapával, és alig kell valamit kézzel gyomlálni. Nem 20 centire van egymás mellett a két sor zöldség, hanem 60 centire, és nyár közepére úgyis összeér a két sor levélzete. De ameddig nem, addig lehet kapálni. 50 m2 át van kapálva 20 perc alatt, aztán egy hét múlva a sorok (de csak maguk a sorok) félóra alatt kigyomlálva, és mehet a zöldség a piacra. Mivel nem nyomja el egymást a rengeteg szál növény, ezért van helyük nőni, annak ellenére, hogy a tőtáv nálam sűrűbb.
Meg van egy rakás ilyen praktika, amit a neten valamiért nem reklámoznak.
"Egyszerűen nem éri meg."
Mihez képest?
Ha helyette a sggedet vakargatva filmet nézel, az jobban megéri? Melyik hasznosabb a kettő közül, a kertészkedés, vagy a filmnézés?
Nyilván, aki nem ért a kerthez, és nem is akar hozzá érteni, annak nem lesz nyereséges projekt. Mint mindenhez, ehhez is kell bizonyos szakértelem, és bizonyos hozzáállás. A kert nem olyan, mint egy film megnézése, hogy most nincs hozzá kedvem, majd elvégzem két hét múlva. A kertben két hét múlva már felesleges megcsinálni, mert tönkrement az adott termény. Van olyan, amit már 2 nap múlva is késő megcsinálni, pl. egy peronoszpóra elleni permetezést.
Nyilván, a kertészkedésben nincs extraprofit, 10 E órabérrel. A kertészkedés órabére nem sokkal haladja meg a minimálbér órabérét. És ez is csak okszerű, hozzáértő munkával lesz meg, nem a hozzá nem értő kínlódással.
Viszont ez félig-meddig "talált pénz", mert olyankor csinálod a munka nagy részét, amikor egyéb értelmes dolgod nem lenne. Ha helyette elmész mondjuk gipszkartonozni, akkor az nyilván sokkal többet hoz, és tényleg nem éri meg a kert. De sggvakarás helyett bizony megéri kertészkedni. Csak hát kis kert, kis munka, kis profit. Nagy kert, nagy munka, nagy profit. Milyen meglepő.
Semmi gond nincs a klímaváltozással.
Egyszerűen semmi értelme nincs otthon termelni. Mikor beérik valami, akkor van túl sok, utána meg semmi. Csomó pénzt és energiát bele kell locsolni. Aztán a piacon abból a pénzből veszel mindenből százszor jobb minőségűt.
Minőségi, nagyon jó gyümölcsöt és zöldséget nem lehet kicsiben termeszteni. Vagy lehet, de nagyon nem éri meg.
Nekem minden ismerősöm az időjárás miatt hagyta abba. Nagyszüleim is 60+ év után belefáradtak abba, hogy minden egyes évben tönkremegy a termény mert elfagy/kirohad vagy elveri a jég. Szüleim is, mi is, anyósomék is hasonlóan. Még emellett a kártevők is, nekem a csigákból és tetvekből lett elegem, irtani őket meg szélmalomharc ha a szomszéd nem teszi.
Nagyszüleimnek ideje és kedve is bőven lenne, értenek is hozzá, de már nem akarják értelmetlenül fárasztani magukat.
(Megjegyzem, én az otthoni konyhakertről írtam most. Megélhetés céljából nagygazdálkodó ismerősöm nincs - vagyis van, de ő se növényt termeszt. Lenne egy tippem, hogy miért nem abba vágott bele..)
Csak szólnék, időjárás mindig is volt...
Pl. a valaha mért napi melegrekordok egy részét még ma is 1910-20-as évekbeli napok tartják. A század közepén, és a '80-as években voltak -30 fokos telek. '90 körül volt egymást követően 7 hasonló aszályos nyár, mint az idei. Stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!