Ha a globális felmelegedés-klímaváltozás hatására jelentősen átalakulna (negatív irányba) bolygónk időjárása, az okozna akkora méretű krízist, ami még a mostani fejlett civilizációnkat is a végső terhelhetőségére, tűréshatárára sodorná?
Nem fog megtörténni fejlett országokban vagy legalábbis nem mindegyikben. Rengeteg helyen fognak éhezni, szomjazni az emberek, de egy fejlett országot ez NEM fog érinteni. Ott lesz pénz, tudós, munkaerő hogy ha valami nagyobb probléma van, akkor azt megoldják. Elfogy az ivóvíz? Más nem tengerből/óceánból kinyerik, ami igaz lassú és borzasztóan drága lenne, de fejlett országnak ez nem gond. Ugyan így ha korlátozottan is de élelmet tudnának előállítani, bármilyen alkalmatlan is legyen az idő. Persze ettől még fejletlenebb országokban étlen és szomjan halnak az emberek, de az már más kérdés.
Hülyeség azt hinni, hogy a klímaváltozás kifogna rajtunk. Most is nézd meg hogy hol éheznek vagy hol kezdenek problémák lenni. Na jövőben ott szinte biztosan rengeteg ember étlen vagy szomjan hal (már ha a háborúkban nem halnak majd meg), de ez minket nem fog érinteni. Gondolj csak bele, hogy mennyien lakunk európában és amerikában összesen. A föld lakosságához képest nevetséges szám és képesek leszünk magunkat etetni meg itatni. Kínaiak meg japánok is megoldják majd a problémáikat az is biztos.
Valós probléma viszont a gazdaság összeomlása lehet a jövőben, ami hozhat háborúkat, ami pedig nagyon de nagyon rossz lenne már nekünk is.
Ettől persze a klímaváltozás brutálisan nagy probléma és kell lépni ellene, viszont ha nem lépünk gyorsan, akkor se fogunk kipusztulni. Persze k*rva rossz lesz később hiába laksz fejlett országban, de kipusztulni és éhezni/szomjazni nem fogunk, ha csak nem jön egy gazdasági összeomlás vagy egy háború.
A klímaváltozás már megindult, de ez nem csupán azzal jár, hogy ha évi egy C fok hőemelkedés van átlagban, akkor a megnövekedett párolgása a tengereknek és a szárazföldnek bővebb csapadékú esőkkel jár, amik árvizet is okozhatnak, vagy azokon a területeken amit elkerülnek az esők, nagyobb kiszáradást, mert ott meg az dominál, mert a konkrét történések nem átlagban vannak, ott mindig drasztikusak a változások, így a katasztrófahelyzetek biztosan gyarapodnak.
Ez feltétlenül rontja a helyzetet, de a társadalmi változások iránti igényt, ami akár forradalmakkal, zavargásokkal, polgárháborúkkal jár, az inkább a túlnépesedés hatására történt eddig, mert az regionálisan már gyakran előfordult a történelem során, most meg ugye nem egy földrész, vagy egy régió, hanem az egész emberiség túlnépesedik és ez a kettő körülmény együttesen fog majd ilyen anomáliákat okozni, ami a kérdésben megjelenik.
"egy fejlett országot ez NEM fog érinteni"
De még mennyire hogy fogja. Mert a többi területről meg fog indulni az erőteljes migráció, akár korlátozzák, akár nem.
És az bizony túl fogja terhelni ezeket is.
"Más nem tengerből/óceánból kinyerik, ami igaz lassú és borzasztóan drága lenne, de fejlett országnak ez nem gond"
Egyébként éppen nemrég fedeztek fel egy módszert, ami állítólag töredékére csökkenti ennek a költségeit.
Szóval a fejlődés ígéretes, ellensúlyozhatná is a negatív hatásokat, csakhogy...
ott van a bioszféra, ami továbbra is elszenvedi, annak pedig mi is ki vagyunk szolgáltatva. Kivéve akkor, ha zokszó nélkül megeszed holnaptól a sáskaszendvicset.
Aztán ott van a komplett fejlődő világ, túlnépesedéssel, betegségekkel. A fejlett világot már úgy is érinteni fogja, hogy egyrészt a migráció még inkább felerősödik, másrészt erkölcsi kötelességének fogja érezni, hogy a legsúlyosabb negatív folyamatokba (háborúk, éhínség, természeti katasztrófák) beavatkozzon, ez pedig jelentős erőforrást fog elvonni.
"Nem fog megtörténni fejlett országokban"
Nem tudom, te melyik csatornát nézed, de kapcsolj vissza a valóságra.
A gazdaság globalizációja már régóta megtörtént.
Csak egy példa:
kitör egy komolyabb háború a közel-keleten -> az olaj ára az egekbe ugrik, vagy egyenesen leáll/akadozni kezd az ellátás -> az erősen gépesített USA mezőgazdasági szektorában nem lesz mit tankolni a gépekbe vagy rohadt drága lesz a nafta -> máris az egekbe ugrik a kaja ára és az ellátási láncokban is problémák lesznek.
Víz:
Kaliforniában már most is rendszeresek a vízhiányos időszakok, amikor korlátozni kell a felhasználást, pl. locsolási tilalom -> háztáji kis kertek megsínylik a dolgot -> nő a kereslet a nagyüzemi élelmiszerre -> emelkednek az árak megintcsak.
A tengervíz sótlanítása baromi jól hangzik, de azt a vizet el is kell osztani, ami megint csak külföldről importált plusz nyersanyagot, gépeket, üzemanyagot igényel.
És az USA még szerencsés helyzetben van, mert mezőgazdaságilag pl. pozitív a import-export mérlege.
Az a helyzet, hogy ezen a bolygón már szinte minden mindennel összefügg, így aztán simán lehet éhezés egy fejlett országban is.
Amúgy sincs mindenki egyforma helyzetben, az USA is csak olyan, hogy csak átlagosan jó az életszínvonal, de akik az alján vannak, azok ottani viszonylatban szűkölködnek.
Nagyjából négymillió a hajléktalanok száma ott és az a réteg sincs biztonságban, amelyik kitermeli őket, persze az ország létszámához mérten ez kis százalék, de gondolj csak bele, négymillió csöves, az már valami.
Nem tudom, Madagaszkáron éheznek e annyian, azoknak mégis küldik a segélyeket, mert méltatlankodnak, hogy a cipőjük megfőzve is kemény, nemrég láttam a TV-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!