Klímaváltozás szempontjából Európa valóban sokkal jobb helyzetben van ,mint Ázsia, Afrika és Dél-Amerika? Miért?
Ez elég sok tényezőből állhat össze. Pl.
- Civilizációs, infrastruktúra fejlettség
- Olyan kontinensi helyzet, ami az extrém időjárásoktól több oltalmat ad
- Olyan klimatikus zóna, ahol pár fok átlagos emelkedés még em teszi élhetetlenné a környezetet
Stb.
Sok tényezős, nehéz erre röviden válaszolni. Relatív gazdagok vagyunk, így a felmerülő problémákat többé-kevésbé tudjuk kezelni.
Viszont hosszú, tagolt és rendkívül népesen lakott Európa partvonala, szóval pl a tengerszint emelkedés komoly gond lehet.
Itt minden országnál le van bontva részletesen:
Mint minden hasonló indexet, ezt is jó pár helyen meg lehet kérdőjelezni, mindenesetre igyekeztek minél több tényezőt figyelembe venni.
Nézőpont kérdése, összességében inkább hátrányt jelentene nekünk is, elsősorban az időjárás szélsőségessé válása.
Itt vannak például az ilyen tél végi felmelegedések, mint ami február végén, március elején bekövetkeznek, mint most is. Mi a mérsékelt égövben vagyunk, ez megzavarja a ritmust, a növények jó része virágzásnak indul, de aztán később visszatér a tél és elfagynak, hallatlan károkat okozva, mert megbolydul a megszokott természeti rend. A csapadékzónák vízhozamának a változása is katasztrofális, a mezőgazdasági területeket nem lehet csak úgy változtatgatni, hiszen korlátozottan van belőlük, minden ki van osztva, pedig ez történik, van ahol rendkívül sok lesz a csapadék, mindent belvíz takar, máshol meg kiszárad minden, aszályossá válik a terület.
A légköri szigetelőzónák gyengülnek meg, könnyen és gyorsan juthat el a trópusi forróság az északabbra található területekre, ugyanígy a sarki jeges légáramlatok gyorsan és gyakran lehatolnak mélyen délre, ezek eddig eltérültek kelet, vagy nyugat felé, mire hozzánk eljutottak kiegyenlítődött kissé a hőmérsékletük, ezért születnek egyre gyakrabban meleg, vagy hideg rekordok. Eddig sokkal ritkábban történt ilyen, ha például egy hurrikán nagy területen egy időre megkeverte a légáramlást, de a hurrikánok is egyre gyakoribbak, amelyek hatása hozzánk is eljut és éppen a lényegét veszti el a mérsékelt éghajlat, amikor szélsőségessé válik.
azért nem kell ott is bajt látni, ahol nincs. idehaza egyelőre leginkább melegedés, illetve bizonyos szélsőségek (pl. intenzív csapadékesemének) gyakoribbá válása figyelhető meg
viszont hidegrekordok meglehetősen ritkán születnek, az a néhány is leginkább azért, mert a fagyzugos helyeken régen nem volt mérőállomás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!