Kezdőoldal » Otthon » Kert » Most mi is a helyzet a kerti...

Most mi is a helyzet a kerti égetés tilalmával?

Figyelt kérdés

Elvileg a törvény szerint ez év január 1-től tilos a kerti avar/hulladék égetés.

Ennek ellenére itt nálunk is és a környező falvakban ugyanúgy mennek az égetések mint eddig, a rendőrség sem foglalkozik vele eddig.

Egy ismerősöm szerint a neten olvasta valahol hogy elvileg a vírushelyzetre hivatkozva valameddig ki van tolva ennek a törvénynek az életbe lépése, szóval még lehet égetni.


Ennek hol tudnék utána olvasni, hogy jelenleg mi is van érvényben?

Mert van a közelben egy "szomszéd", aki eddig is szerette "jelentgetni" az égetőket, és ha valóban tilos akkor nem szeretnék büntetésbe beleszaladni.


2021. febr. 27. 13:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
A törvényt pontosan nem tudom. De nálunk két hetente viszik a zöldhulladékot. Az a legegyszerűbb akkor kitenni és nincs rá gond, nem kell égetni. Ezen kívül a vastagabb fa metszedéket én össze szoktam gyűjteni, kiszárítom és kazánban azzal fűtök. Ha jól ki van szárítva alig van füstje és az átmeneti időszakban kellemes meleget ad. És feljelentgetni se tud senki.
2021. febr. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
55%

És mit csináljon az, ahol nem szállítják el a zöldhulladékot? (Szombathely)

Gázzal fűtünk.

Együk meg?

2021. febr. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Ami olyan méretű hogy használható a kazánba azt én is felvágom tűzifának.

Viszont a gyümölcsfa és szőlő metszéséből adódó gallyakat el szoktuk égetni.

Meg most a telken kivágásra kerültek a már nem eladható fenyőfák/legallyazott törzsek, amiből rengeteg lett.

Illetve az ugaron lévő kert területet kaszálva is rengeteg széna keletkezik, amit eddig el tudtunk égetni (Igen tudom, falun sokan keresnek is szénát, de itt nem kell senkinek, így az is égetendő volt eddig)

És hiába van összehordva, következő kaszálásig nem rothad el.

Levágva nem hagyhatom ott rendekben, mert benövőve nehezíti a következő kaszálást.

2021. febr. 27. 14:41
 4/16 A kérdező kommentje:

Meg ha mindenki itt nálunk kirakná a hasonló mennyiségű zöldhulladékát, a szállító cég emberei jó darabig csak hozzánk járnának mert kb telkenként egy nagy autónyi hulladék mindenkinél lenne.


Amúgy meg a visszamaradó hamu jó szolgálatot tud tenni a földnek :)

2021. febr. 27. 14:46
 5/16 anonim ***** válasza:
73%

Azt olvastam, hogy a vészhelyzetre tekintettel ideiglenesen felfüggesztik az égetési tilalmat, addig pedig az önkormányzatoknak ki kell találniuk, hogyan oldják meg a zöldhulladék elszállítását.

Nálunk úgy, hogy egy kicsi, rozzant traktorhoz hozzácsaptak egy félköbös utánfutót, aminek 2000 háztartásból kell elvinnie a zöldhulladékot. Rendszerint javítják.

Fuvaronként 1500 Ft-ot kell fizetni és a tulajdonosnak kell rá felpakolni, a mozgáskorlátozottaknak, öregeknek is.

Én egyelőre leszarom, elégetek mindent.

Majd akkor tiltsák be, ha megoldották a rendszeres elszállítást is.

2021. febr. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Nálunk elvileg úgy van jelenleg hogy pénteki napokon lehet égetni...de nincs olyan nap a héten hogy ne lehetne látni naponta több helyen is égetéseket :)


Mondjuk én eddig is tekintettel voltam a többiekre amennyire lehetett...szóval csak száraz állapotban égettem. Ha kicsit lengedezett a szél akkor elhalasztottam a dolgot.

De mire száraz lenne az égetendő dolgok, addigra (reményeim szerint) megszűnik ez a vészhelyzet és gondolom életbe lép a törvény is.

2021. febr. 27. 15:12
 7/16 anonim ***** válasza:
47%
És a gombás, baktériumos fertőzött fákkal mit csináljak?
2021. febr. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
29%

Kedves #2-es nem értem a hangnemet.

Nem azt írtam, hogy mindenkinek KÖTELEŐ ezt tenni és azt sem hogy szentírás, amit írtam. Csak egy ötlet, ha van rá lehetőség. Ha nincs, akkor nyilván értelem szerűen nem megoldás.

Egyszer laktam olyan városban, ahol a szolgáltató a normál havi számlán felül vitte csak el a zöldhulladékot. Volt egy kollégám, aki nem akart külön fizetni és munka után a kertjében képződő lombot zsákokban elvitte a közeli erdőbe. (Nyilván nem ipari mennyiségre kell gondolni.) Természetes anyag, lebomlik, komposztálódik. De gondolom mindjárt kapok ezért is nagy felháborodott hangnemben a fejemre, ha valakinek ez nem tetszik. Mert mit képzelek nem mindenkinek van autója és nem mindenhol van erdő, stb, stb...

2021. febr. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
46%

#8. #2. vagyok. Ne haragudj, nem neked szántam a hangnemet, hanem annak, hogy nálunk a szelektív hulladékszigetek nagy részét felszámolták, helyette pedig 4-5 hetente(!) szállítják el a műanyagpalackokat és papírt zsákos megoldással. Eddig nagyon szívesen kíméltem a környezetet, amikor összegyűlt egy fél zsáknyi papír vagy palack, elsétáltam velük a közeli hulladékszigetre és bedobáltam. Egészséges is (a séta), környezettudatos is.

Most pedig úgy érzem magam, mintha csak az én érdekem lenne ez az egész gyűjtögetés, én kínlódjak a zsákokkal, tároljam őket, figyeljem hogy mikor viszik el (azt meg sem említem, hogy a honlapon mindig csak maximum 2 alkalmat írnak ki, nehogy el lehessen menteni...). Úgyhogy inkább nem is várok rájuk, hanem kocsival elviszem egy távolabbi hulladékszigetre, amit még nem számoltak fel. Arról nem is beszélve, hogy az üveget nem viszik el, azt is nekem külön kell :)

A zöldhulladékkal kapcsolatban ugyanez van. Ültessünk fákat, legyünk környezettudatosak, de ha éppen meg kell metszeni vagy ki kell vágni, akkor azt senki nem viszi el innen. Neked kell (ha nincs utánfutód) felaprítanod, bezsákolnod, kocsival elvinni a szeméttelepre (a város másik vége), aztán így tudsz megszabadulni tőle.

Bocsi, most úgy tűnhet mintha ezek ilyen hatalmas problémák lennének. Nem azok, csak idegesítő, hogy egy nyugati várost ennyire ne érdekeljen a környezetkímélés. Láttam én már olyan megoldást, hogy külön kuka volt a kommunális hulladéknak, külön a szelektívnek, külön zöld kuka. És meg volt az, hogy a hónapban melyik héten melyiket viszik el.

2021. febr. 27. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

A jogszabály 1.§-a:

[link]

Azért nem tudja senki, hogy most akkor mi van, mert a hivatkozott veszélyhelyzet február 8-án véget ért. Utána nem azt hosszabbították meg, hanem új veszélyhelyzetet jelentettek be. Szóval, ezért bizonytalan a helyzet, ezért nem tudja senki, hogy most akkor lehet, vagy nem lehet.

Nálam is nagy kert van, egy teherautónyi gally képződik évente, mást nem lehet tenni, mint elégetni. Ha lenne rendes lerakó, elvinném szívesen saját utánfutóval, de csak olyan van (az is a szomszéd településen), ahol be kell hordani egy kamionméretű konténer belsejébe, miközben tizenöten ott várnak az emberre, és szidják az anyukáját. Arról nem beszélve, hogy ekkora ágtömeg eleve túllépi az engedélyezett mennyiséget, a rokonságot is be kellene vonni, és a nevükre leadni. De mint írtam, kilátástalanul nagy és lassú munka így behordani a konténerbe, mert elvileg kötegelve kellene, hogy haladjon a behordás, de hát nincs annyi szabadságom egy évben, hogy ennyi össze-vissza gallyat összekötözzek.

2021. febr. 27. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!