Kezdőoldal » Otthon » Kert » Zöldség és gyümölcs termesztés...

Zöldség és gyümölcs termesztés egy kezdőnek?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Egyedül lakok egy kertes házban. Szép nagy az udvar és arra gondoltam, hogy termesztek magamnak zöldségeket és gyümölcsöket. Hogyan kell elkezdeni? Mikor milyet lehet elültetni? Mekkora helyet adjak nekik? Régebben ültettünk málnabokrokat és szép termések lettek rajta. Minden segítség jól jönne. :)



2020. júl. 28. 04:03
 1/6 anonim ***** válasza:
59%

Könyvtárban rengeteg ilyen könyv van de neten beírod Google a akkor is sokat ki dob. Be mész egy fa iskolába ott meg ezer örömmel beszélnek neked erről reggeltől estig.

Nem nagy Was is das...

Mi vettünk 5 éve barack fákat olyan 4 méter távolságnyira ültettük egymástól párom vett rá valamilyen bogár meg gomba olot le permeteztuk mellé tettünk egy deszkát és hozzá kellett kötni nem emlékszem mikor de hamar befogant az első éven nem volt termés másodikon se harmadikon már alakult 4en már volt végre nem a mi hibánkból nem termett rajta semmi állandóan lefagyott május végén :( (mi lengyelben lakunk itt sokkal hidegebb van mint otthon) most halistennek annyi van rajta hogy attól félünk hogy ketté fog törni az összes úgy hogy most ki vannak deszkazva hogy ne keljen annyira a fának tartania magát.

Amit minden éven bogár/gomba ölő szerekkel permeteztuk és ami nagyon fontos mész! Ág magasságig kell festeni csodát tesz a fával. Metszesre párom azt mondta hogy ha azt akarom hogy kicsi legyen akkor oldalt hagyja az ágakat és fent vág vissza. Ha magasat akarok akkor meg alulról V alakban meg hagyja az ágakat. Szerintem nem kell eltulozni. Mi elég hűvös részén lakunk lengyelnek június elején még kemény a föld még is rengeteg egyéb gyümölcsfánkon tele van minden jóval

2020. júl. 28. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Vannak a neten naptárak, mikor mit lehet ültetni.

Én először egy kisebb parcellát alakítottam ki (kb. 10 négyzetméteres), és ott felástam, előkészítettem a talajt, forgattam bele trágyát. Később évente bővítettem. A zöldhulladékot érdemes komposztálni, ingyen tápanyag a kertednek, olvass ennek is utána.

Elmentem egy boltba és vettem magokat, olyan zöldségekét, amiket szeretek. A csomagoláson rajta vannak a fontos tudnivalók, mikor, hogyan kell elültetni stb.

Tavasszal a piacon is lehet kapni palántákat. Paradicsom, paprika, karalábé nagyon könnyen termeszthető.

Málna, szeder töveket piacon és kertészetben vettem, gyümölcsfa csemetéket faiskolában. Előbbieket tavasszal, utóbbiakat tél végén ültettem.

2020. júl. 28. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ahogy elöttem írták. Fogsz egy kisebb területet. Kora tavasszal veszel salátát, dughagymát. Én olyan salátát használok, amit 30 cm-ként kell elültetni. Két fej közé teszek egy dughagymát "öreg hagymának" a két sor közé egy sort ujjhagymának. Borsót is úgy szoktam, hogy teszek közé pár hagymát. Ezt a borsó elnyomja, de szerintem a borsó szebb lesz.

A miből mennyit az nehéz kérdés. Volt olyan évem, amikor a dughagymából is csak néhány jött ki, és minden évben terem valami nagyon jól.

Hagymából rengeteget (1kg) szoktam eltenni (szinte bármelyik növény mellé teheted). Salátából fejenként 1 m-el számolok (idén minden szomszéd kapott, de van olyan év, hogy csak egyszer tudunk belőle enni) Háromszor szoktam vetni 1-2 hét eltéréssel. (érdekes, hogy szedni nem feltétlenül a vetési sorrendben lehet)

Sárgarépa fehér répa. Bátran vetheted, jól tárolható. A petrezselyem miatt pár tövet bent szoktam hagyni tavaszig.

Káposzta, karalábé. Tudod nagyjából mennyit szoktál venni.

Paradicsomot az idén nem ültettem, tavaly megette a büdösbogár. Ha a szezon végén van pár szép töved, megpróbálhatod átteleltetni. Akkor jövőre jobban terem.

A paprikához nekem szerencse kell. Csak pár évente tudok értelmezhető termést elérni. Szintén teleltethető.

A csicsóka igénytelen. Egy minimális öntözést és gazalást kíván. Akkor jól terem.

Az idén rovarirtás után a gyümölcsfák törzsére kétoldalú ragasztót tettem. Valamivel lassabban jöttek vissza a hatlábúak.

2020. júl. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Most így minden létező növényt nem lehet felsorolni részletesen, de erre van a gugli, bármire rá tudsz keresni.

Alapból annyi, hogy október közepe után lehet venni facsemetéket és fás szárú gyümölcsbokrokat, addig találd ki, hogy mit és mennyit akarsz. Ha csak saját részre akarod, akkor fából ne vegyél két egyforma fajtájút, akkor se, ha nagyon szereted, mert aztán 10 év múlva nem tudsz vele mit kezdeni. Ha mondjuk 3 őszibarackot akarsz, akkor kérdezd meg telefonon, milyen fajták vannak a faiskolában, aztán neten nézz utána, hogy melyik tetszik neked, és ami fontos, úgy válassz, hogy legalább 2 hét legyen az érésidők közt.

A fákat ne egymás hegyére-hátára ültesd, mert sokak számára hihetetlen ugyan, de ezek idővel meg fognak nőni, nem maradnak mindig kicsik. Általában a legtöbb fának elég az 5x5 m, őszibaracknak 4x4, cseresznyének és sárgabarack egyes fajtáinak 7x7 is kellhet, fajtafüggő, a növekedési erélynek is érdemes utánanézni ültetés előtt. Amit a faiskolában mondanak, azt jegyezd meg, de ellenőrizd le aztán a neten, mert sok helyen egyáltalán nem értenek hozzá, csak árulják a fákat, de nem termeltek életükben se egy szem szilvát.

A fák alját érdemes rotációs kapával tisztán tartani, de ha tudod legalább kéthetente nyírni és nyáron öntözni, akkor lehet füvesíteni is. A fű rengeteg vizet párologtat, ami aztán hiányzik a fáknak, ha nem pótolod.

Zöldségnövényt felnőtt fák alatt nem tudsz termelni érdemi módon, plusz a permetezéskor is takargatni kell őket, ezért külön területen csináld, ha van helyed.

Kezdésnek októberben vagy novemberben szántasd vagy ásd fel a területet. Ha van lehetőséged, akkor előtte m2-enként 20 kg istállótrágyát szórj szét és dolgozd be. Ez vonatkozik a fásítás előtt a gyümölcsfás részre is.

Vetési naptárakból (csak magyar készítésűből!) ki tudod nézni, hogy mit mikor kell. Amint lehet valamit, fogj neki, mert néha 2 hét késlekedés megfelezi a termést. Kapálás is ilyen később, nem a 20 centis gyomot kell nagy munkával kikapálni, hanem 10 nappal korábban a 2-5 cm-est ötöde munkával. Mindennek megvan a maga ideje, olyankor aztán csinálni kell, nem lehet azt mondani, hogy majd jövő héten, mert most nincs kedvem.

Ha lesz bármi konkrét kérdésed, amire nem találsz választ a neten, akkor itt kérdezz.

2020. júl. 29. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
ikes Kelemen nem írt annyit a rodostói vendégszereplése alkalmából, mint amit itt le kellene írnunk a témáról. Nézz körül a face Vidéken újrakezdők, vagy a Mulcsolás, komposztálás oldalán. Sok új és észszerű ötlelet találsz.
2020. júl. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
*Mikes
2020. júl. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!