Kezdőoldal » Otthon » Kert » A cseresznyefa termése a...

A cseresznyefa termése a szárazság miatt mehetett tönkre?

Figyelt kérdés

Van egy hatalmas Germersdorfi cseresznyefánk.

Minden évben rengeteg cseresznyét terem. Idén azonban azt láttam, hogy a cseresznyék többsége (kb. kétharmada) akkora maradt, mint egy cseresznyemag és elszáradt, megsárgult. Csak kisebb részük nevelt normális gyümölcshúst, és azok most zölden növekszenek. Belőlük nyilván lesz termés, de a sárgára száradt, mag méretű szemekből biztosan nem.


Mi okozhatta ezt? Betegség támadhatta meg? Virágzáskor még minden rendben levőnek tűnt. Vagy az idei extrém száraz tavasz miatt nem tudta kinevelni az összes termés-kezdeményt?

És ha a szárazság okozta mindezt, akkor öntözéssel meg tudtam volna ezt előzni? Mennyit kellett volna öntözni? Ha egy hatalmas gyümölcsfát pl. hetente megöntözünk 500 liter vízzel, azzal lehet ellensúlyozni, hogy hónapokon keresztül szinte semmi eső nem esik?



2020. máj. 26. 00:00
 1/7 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Akkora fa gyökere talál vizet. Ha túl sok van rajta m8ndíg hullik le valamennyi. Permetezted?
2020. máj. 26. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

A szárazságnak inkább az köszönhető, hogy idén a korábban érő cseresznyék kisebb szeműek. Ha lepotyog kifejletlen szem, azt nem tudta kinevelni, túl sok volt rajta.

Olyan gyümölcsfákat, amik nincsenek nevelve véleményem szerint felesleges öntözni. Nagy gyümölcsfáknál a gyökerek szétterülnek egyrészt, másrészt mélyre nyúlnak. Ennél nem tud felérni egy alapos beöntözés sem az esővel szemben. Májusi cseresznyéből nekem sem lett túl sok, még a tavalyi mennyiséghez képest is elmarad, tavaly túl sok eső volt, akkor a szemek rohadása pusztította. Idén virágzáskor túl hideg volt. A fa alsóbb ágai védett helyen vannak, de a fa tetején a termés mennyisége jóval kevesebb volt. Júniusi cseresznyefán is elmarad a mennyiség a 2 évvel korábbihoz képest. Ez egy ilyen év sajnos. Szerencsére körte, alma sőt szilva mennyisége meg kiemelkedő lesz idén.

2020. máj. 26. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Annyira nem volt extra szárazság, ahogy írod.

Ha egy picit ásol, meglátod, hogy a föld felső rétege valóban száraz, de mondjuk 20 centi mélyen már nedves. A fa gyökere meg több méter mélyre lenyúlik, ahol mindig van nedvesség.

Egy fának 1-2 hónap esőmentes időszak meg se kottyan.

Most direkt megnéztem nekex, 3-7 méterre megy le a gyökere. Ott nincs kiszáradva a föld.

Amit én ezen a tavaszon valósíznűbbnek tartok, az az, hogy megfagyott. Ez pontosan a virágokra, kis gyenge terméskezdeményekre van hatással. Fagy vagy fagyközeli állapot pedig múlt héten és azelőtt is volt, sok mindenkinél sok mindent tönkretett sajnos.


Ha betegség lenne, annak konkrét jelei lennének. Kártevőnek szintén.


Még annyi, hogy a metszés nélküli gyümölcsfáknál minden második évben megfigyelhető, hogy rosszabb és kevesebb a termés. Ez természetes jelenség, mert a fának egy erőteljes virágzás/terméshozás után következő évben nincs elég ereje, és regenerálódik. Tehát minden 2. évben sok termést hoz - persze ha betegség vagy kártevő nem pusztítja.

2020. máj. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Jól írják, a szárazság nem okozhatta a gyümölcshullást. Nálam össze-vissza van repedezve a föld, ahol nincs rotázva, de azért ha leszúrok egy ásót, ott nedves. (A rotázott helyeken meg főleg nedves, ott nem tud úgy kiszáradni, mint ahol a fű is szárítja, meg a repedéseken keresztül is szellőzik.)

Ez jellemző minden cseresznyére meg meggyre, de a Germersdorfira főleg, hogy a termés nagyobb fele ilyentájt lehullik. Valószínűleg a megporzással van gond, és amikor a magbél elhal, olyankor lehullik a gyümölcs. Ez mondjuk teljesen biztos is, hogy ha leszedsz egy ilyen elsárgult szemet, és széttöröd a magját, a magbél nem egészséges. Csak az oka az, amiben nem vagyok biztos.

2020. máj. 26. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Örülök, hogy kártevőt nem gyanít egyik válaszoló sem.

Fagy nálunk csak akkor volt, amikor még nem pattantak ki a rügyek, így az szerintem nem károsíthatta. Meg egyébként is ugyanolyan szépen virágzott, mint máskor.

Az inkább el tudom képzelni, hogy a megporzással volt gond.

Valaki kérdezte a permetezést: ugyanúgy csináltam, mint az előző években, immár 8 éve: egy lemosó permetezés, és május elején egy rovarirtós permetezés a cseresznyelégy ellen.

Metszeni szoktam egyébként, és a termése viszonylag egyenletes szokott lenni.

2020. máj. 26. 21:22
 6/7 anonim ***** válasza:
Május elején még nem rajzik a cseresznyelégy, a földben van bebábozódva, felesleges ellene permetezni. A neten kb. egy hete írják a csapdázók, hogy megfogták az első példányokat. Én szombaton permeteztem.
2020. máj. 27. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
57%

Bár azért ez egy kis ország, de mégis vannak különbségek akár az időjárásban. Baranyában asszem márciusban volt 30 centi hó, utána nulla csapadék, de előtte sem volt, egész télen! Most esett eső először a hó közepén, az is egy semmi volt.

Olyan szinten nem volt csapadék, hogy még a víznyerő helyek is elapadtak!

Hogy ez ne volna extrém szárazság? Cseresznyeléggyel pedig 8-án találkoztam először! Akkor rajzottak, mert egy délután lecsaptam legalább 30-at ha nem többet. Úgyhogy nem tudom kinél mi a hó eleje, nekem az idusáig hó eleje...

2020. máj. 27. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!