Hogyan, milyen módszerekkel lehet a leghatásosabban védekezni a kullancsok ellen?
Ha találsz magadban kullancsot és kiszedted, vehetsz tesztet és megnézheted, hogy van-e ijedtségre okod:
100 %-os védelem nincs, de odafigyeléssel elég jól elkerülhető.
Nekem bevált még a Galaktiv Bio, babák és kismamák is használhatják. [link]
Sok helyen leírják, mit célszerű tenni, hogyan öltözködni, alaposan átnézni magad.
7. vagyok
Nagyon fontos, hogy se a kullancs előtt megelőzésképpen, se közvetlenül utána ne kezdj el antibiotikumot szedni, még esetleges orvosi ajánlásra sem! Sajnos elég sok (de szerencsére egyre kevesebb) orvos sincs tiszában ezzel. A Lyme kórokozójára csak specifikus antibiotikumok jók, megfelelő dózisban és ideig alkalmazva. Ha túl korán, nem megfelelő gyógyszer kapsz, akkor elmaradhatnak a Lyme típusos tünetei úgy, hogy közben a kórokozó túlél, és esetleg évek múlva okoz - akkor már komoly - problémát.
Arról nem is beszélve, hogy a kullancs számtalan más betegséget is terjeszhet, akár kombináltan is, ezekre sem mindegy, hogy mit kap az ember.
Ha megcsípne a kullancs:
- Mielőbbi szakszerű eltávolítás (olvass utána). A feje nem baj, ha beszakad!!! Ne piszkáld ki, ki fog lökődni. A fontos, hogy a kullancs semmilyen módon ne legyen kínozva, piszkálva, potroha ne legyen megnyomva.
- A kullancsot őrzd meg jól zárható fiolában, mert a faja, fajtája utalhat az esetleges fertőzésekre, amit hordozhat.
- Ha elvégzed a kullancson a borellia-tesztet, abban a kullancs megsemmisül, ez esetben előtte fotózd le minél jobb minőségben.
- A kullancs helyét a kullancs eltávolítása után fertőtlenítsd le (Betadine). A nyálával átkerült kórokozóktól nem fog megvédeni, de lábán, testén számos egyéb patogén lehet. Az eszközöket, kezedet is fertőtlenítsd.
- A kullancs helyén piros duzzanat alakulhat ki, ez szinte mindig csak allergiás reakció, egy-két napon belül, ill. az esetlegesen beszakadt fejrészek kilökődésével elmúlik, tennivaló nincs vele.
- Innentől figyeld a csípés helyét. Ha a 7-30 nap közötti időszakban (jellemzően két hét múlva) PONTOSAN a csípés helyén piros folt alakul ki, ÉS KÉT NAP ALATT MAGÁTÓL NEM MÚLIK EL, akkor a Lyme diagnózisát igazoltnak kell tekinteni AKKOR IS, ha a folt nem nő meg min. 5 cm-re, ill. ha nem lesz kissé ovális, kokárda alakú (Ezzel sincs minden orvos tisztában). Ez esetben viszont haladéktalanul meg kell kezdeni a MEGFELELŐ antibiotikum kezelést.
HA a testen MÁSHOL, akár több helyen is kialakulnak a típusos bőrtünetek (min. 5 cm átmérőjű, gyűrű, kokárda alakú piros folt) akkor is igazolt a Lyme diagnózisa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!