Sorházi lakás vásárlása?
4 lakásos társasház egyik lakása 30/120 tulajdoni hányados, osztatlan közös az épület. Hozzá tartozik fél tulajdoni hányaddal egy garázs. Van értelme megvenni? Nem lehet rosszabb mint egy panel, ott se 1/1 tudtommal valakinek a tulajdona.
Társasház esetén is van közös költség, illetve általános rezsi? Vagy le van minden lakásra osztva a mérőóra? Felújítani kívül-belül hogy lehet, pl. szigetelés, új ablak, színezés, egyéni fűtési rendszer (kazán) ilyesmi?
"Nem lehet rosszabb mint egy panel" Akkor miért adják olcsóbban? :)
Én is gondolkoztam rajta, nekem nem azzal lett volna a legnagyobb problémám, hogy közös telek, hanem szinte kivétel nélkül olyan putris volt mindegyik, amennyit megnéztem. Szedett vedett udvar, egyik lakás homlokzata bugyi rózsaszín, másikról hullik le a vakolat, egyiken ráépítés..
Én panel mellett döntöttem, ott azért nagyobb a rendezettség.
De amúgy igen, általában egyedi mérőórák vannak, felújíthatod, ahogy akarod.
Laktam ilyen lakásban, hálistennek csak albérletben (az volt a terv, hogy megvesszük később). Az osztatlan épület halál, legalábbis ott az volt... az egyik tulajnak nagyobb hányada volt - a legnagyobb lakás az övé volt + egy kisebb is, amit ő is albérletbe adott ki -, ezáltal ő lett a helyi kisisten. A fővízmérőt meg a szemétdíjat ő intézte, minden héten fontoskodott a kukák miatt, hogy ki hányszor viszi ki, az udvart kisajátította, mondván ő ráér kertészkedni nyugdíjasként (mi ráhagytuk, mert volt ugyan saját kertrészünk, de jó fejek akartunk lenni, termelgesse a kis paradicsomát, mit nekünk az a pár virág, amugy is sokat dolgozunk), utána az is hozzánk lett vágva, hogy neki kell helyettünk... nálunk garázs helyett tároló volt így felesben; ott is állando volt a hiszti, meg ki hányszor seper az udvaron...... napestig sorolhatnám. A végén elkezdett minket fúrni hogy ilyen-olyan alakok vagyunk, szerintem valahogy megtudta, hogy lassan megvennénk (ő is szemet vetett a lakásra), az élő fába is belekötött. Ezerszer inkább a panel.
Amúgy a többi kérdésre, közös költség nem volt (a 4 lakás miatt megszavazták a lakók, hogy full felesleges, mindenki rendezi magát - de mielőtt mi odaköltöztünk 1-2 évvel korábban volt a társasházzá alakitás miatt, szóval ez nem egységes), egyedi mérőórák mindenkinek, a vízórából volt egy főmérő is a házhoz (udvari locsolás stb), ami el lett osztva a lakások között a különbözet a mellékmérőkhöz képest. A szemétdíjat fizettük közösben, később az egyik lakó miatt, aki a fószer szerint sokat dobált ki, az is egyéni lett. Felújításba nálunk nem kötöttek bele, bár ha a külső falat le akartuk volna festeni, abba kötözködtek volna szerintem az egységes házkép miatt. De ablakcsere, rácsokat festettünk, redőny ilyenekbe nem kötöttek bele, belső felújításba pláne nem.
Laktam hármas sorházban, annak külön mérői voltak minden lakásra leosztva. Nem volt társasházzá nyilvánítva, tehát közös költség sem volt és a lakóknak kellett megegyezniük mindenről, ami az osztatlan közös tulajdont érintő változásokat, felújításokat illeti. Nem volt egyszerű. Mivel minden osztatlan közös, az is megegyezés kérdése, hogy az udvart, vagy a kertet ki használja. Ezt a földhivatal nem fogja bejegyezni és senki nem fogja kikényszeríteni, ha a megegyezést nem tartják be.
A lakáson belüli változtatások a saját költséged, a többi megegyezés kérdése. Nálunk a lakás ablakainak, külső ajtajának cseréje is saját költség volt.
Ha nincs szigetelés a két lakást elválasztó fal között, jobban áthallatszik, mint a panel, mert általában itt helyezik el a vízcsöveket.
Az ilyen osztatlan közös tulajdon örök vita, én nem mennék bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!