Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Banki hiteles háznál mi a...

Banki hiteles háznál mi a vásárlás menete, mire kell figyelni?

Figyelt kérdés

Ismerősöm kinézett egy házat ami válás miatt lett eladó, viszont még banki hitel van rajta amit gondolom a vételárból kívánnak majd rendezni. Olvastam, hogy 10% előleget szoktak ilyenkor adni, de az valószínűleg nem fedezi még a fennmaradó tőketartozást, meg persze az egyéb banki díjakat.

Mi ennek a menete, hogy az ügymenet végén egy banki széljegyzet nélküli tulajdoni lapot adjon át az eladó, anélkül hogy még véletlenül se vágjon át, vagy fizessünk többet mint a kialkudott vételár.

Természetesen olvastam pár írást ez ügyben, de nem teljesen tiszta a dolog. A banktól is kell egy igazolás amit belevesznek a szerződésbe, meg szó esik valamilyen ügyvédi letétről is. Ezek szerint ez a letét akár lehet a hitel+a hitelderezés díja is, és az ügyvéd elrendezi a bankkal a dolgokat?



#hitel #banki hitel #hiteles ház vásárlása
2018. jan. 24. 10:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Miből akarják megvenni? Meg kell beszélni a feltételeket és kell keresni egy ügyvédet, aki szerződést ír. Ebben általában a teljes menet benne van a két féllel egyeztetve.

Ha rendelkezésükre áll a vételár, akkor egyszerűen ad 10% foglalót a vevő, majd a fennmaradó összeg egy része a tehermentesítésre megy. A vevő utalja a megadott banki számlára, vagy a tulajdonosnak azzal a feltétellel, hogy a fennmaradó összeget csak akkor kapja meg, ha az ingatlan tehermentesítésre került.


Ha hitelt kell felvenni hozzá és az fedezné a tehermentesítést is, akkor a szerződés alapján a bank a pénzt először a másik banknak utalja, ezzel lekerül a teher róla és csak a maradék összeg megy az eladónak.

A bank addig nem tesz jelzálogot egy ingatlanra, amíg másé rajta van, ezért az első lépés minden esetben a tehermentesítés.


Az problémás ha kp-ban nincs annyi pénze a vevőnek, hogy elegendő legyen a banki teherre, de hitelt sem kíván annyit felvenni. Ez kicsit megcsavarja a dolgot, de egy ügyesen megírt szerződéssel ez sem gondolom, hogy akadály lenne.

2018. jan. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Szerencsére megvan a teljes összeg a házra, így nem kell újabb hitelt felvenni. Gondolom a hitelkiváltásra adott pénzről is csinál az ügyvéd valamiféle írást, mert ahogy olvastam, kell az eladónak hozni a bankjától egy igazolás, hogy mennyi a fennmaradó hitelösszeg+plusz a levételhez szükséges járulékok. Lényegében akkor jó eséllyel nem is 10% lesz az előleg hanem több. Vgay akkor 10%, foglaló plusz valamennyi előleg, hogy végtörleszthessenek? (tudom mi a különbség a kettő közt) Pontos összeget még nem tudunk mert holnap mennek ügyvédhez. Csak szerettem (szerettük) volna tudni, hogy mire lehet számítani ügyintézés téren.

2018. jan. 24. 12:20
 3/6 anonim ***** válasza:

Mondjuk van egy 10 milliós ház az egyszerűség kedvéért, amiből 6 a teher (banktól kell igazolást kérni az éppen aktuális tartozásról, ebből megtudod mennyit kell erre szánni és ez az összeg kerül a szerződésbe is) és megállapodtok 10%, vagyis 1 millió foglalóban.

Kismillió lehetőség van attól függően, hogy hogy állapodnak meg a felek. Az ügyvéd ezt le fogja írni. Ti minden pénzmozgasról hiteles banki igazolást kértek, vagy ha kp, akkor két tanús jgyk-et írtok az átadott összegről.

1. lépés: Foglaló kifizetése. (1 millió)

2. lépés: Ingatlan tehermentesítése (6 millió). A szerződésben foglaltak szerint utaljátok az eladónak, vagy rögtön a banknak, megadott időpontban. Ezt fel lehet fogni előlegként, részletként, vagy bármiként. Akár az is bele kerülhet a szerződésbe, hogy 6 millió megy tehermentesítésre így és így, amelyből 1-et foglalóként, míg 5-öt előlegként, avagy első részletként fogadnak el a felek.

3. Az így fennmaradó 3-4 m ft átadása/utalása az eladónak, amint papírt hoz, hogy a bank levette a zálog jogát az ingatlanról, avagy a zálog jog törléséhez hozzájárulását adja.


Szóval megállapodtok a részletekben. Ügyvéddel megbeszélitek a megállapodás jogszerűségét és lehetőségeit. Ügyvéd ez alapján az összegek és részletek ismeretében megírja a szerződést, ellenjegyzi, indítja a földhivatali útját. Ti pedig eleget tesztek neki. Kb. ennyi.

2018. jan. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget még egyszer!


Az ügyvéddel való konzultáció után az lesz a vásárlás menete, hogy az eladó első körben nem kap semmit, hanem egyből a bank felé lesz rendezve a hiteltartozás, aminek fejében (rész)tulajdonjogot kap ismerősöm. Illetve az ügyvéd bekéri a közüzemi számlákat is, hogy biztosan azon se legyen tartozás. Majd mikor kiköltöznek, akkor kapja meg a vételár fennmaradó részét az eladó.

2018. jan. 26. 10:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha mindkét félnek rendben van így, akkor oké.


Ez a folyamat mondjuk általában úgy szokott kinézni, hogy: Megnézik a tartozásmentességet a közműveknél.

Ügyvéd lefekteti a "játékszabályokat" a megbeszéltek alapján, érkezteti az adásvételi szerződést a földhivatalnál és széljegyre teteti az új tulajdonost.

Az első részletet ugye akkor ezek szerint áttolják a banknak, aki igazolást állít ki erről és hozzájárulását adja a teher törléséhez, vagyis tehermentessé válik az ingatlan. Ennek általában van 1-2-3 hét átfutása. Az erről szóló papír bemutatását követő x napon belül pedig utalni kell a fennmaradó összeget és ha erről is tud hiteles igazolást mutatni a vevő, akkor az ügyvéd intézni a földhivatalnál, hogy a régi tulajdonos törlésre kerüljön, az új pedig tulajdonosként kerüljön feltüntetésre. E közben pedig már megtörténik a birtokba adás.


Én mondjuk az általad leírtaknál nem mennék bele a résztulajdonba, mint eladó, sem abba, hogy előbb adom át az ingatlant, minthogy kifizetné a vevő a teljes vételárat, de ez én vagyok. :) Ha az ismerősödék így állapodtak meg, akkor nincs gond.

2018. jan. 26. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Én annyit tudok, hogy mindent az ügyvéd intéz majd. Ismerős csütörtökön volt nála, de már másnap megvoltak a banki papírok. De akkor még az eladók nélkül.

Gondolom az, hogy széljegyzetre teteti az új tulajdonost, az már majdnem olyan mint a résztulajdon. Nekem ez utóbbit mondta, de lehet, hogy úgy lesz ahogy te mondtad csak másként fogalmazott. Hitelkiváltást is az ügyvéd intézi, így majd neki utal. Hétfőn mennek együttesen az ügyvédhez, és akkor beszélik meg a vásárlás menetét, és ha elfogadja az eladó, akkor elindítják az ügymenetet.

De mint írtam, a legutolsó, hitel feletti összeget már kiköltözés után, vagy napján kapják majd meg. Ismerősöm legalábbis ekkor szeretné a fennmaradó rész fizetni, ami már állítólag nem egy nagy összeg, mert a vételár nagyrészét a bank viszi.(gondolom az ő hitelük is elszállhatott, mert 2007-es a ház) Vagyis nekik olyan mindegy, hogy mikor kapják meg, mert ebből nem fognak új otthonra beruházni, pláne, hogy válnak.

De az eladók 60 napot mondtak, hogy ennyi időt kérnek, így biztos lesz egy fizetési határidő is a szerződésben.

2018. jan. 27. 16:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!