Mi egy ingatlan adásvétel szokásos menete?
A lépések közül mi hagyható ki, ha megbízik egymásban a két fél?
Melyik lépés szolgálja a vevő, és melyik az eladó érdekét?
Melyiknek van költség vonzata?
Hogyan lehet a leggyorsabban lebonyolítani az egészet? És ezzel szemben ha a biztonság a cél, hogyan érdemes csinálni?
És pl. az előszerződés az mi, és mire való?
Lehet sablon szerződést is írni, meg két tanút fogni az utcán, és megúszni az ügyvédet is? Vagy ez nem valamiért nem lenne jó?
Ne hagyjatok semmit se ki, mert pénz esetében nincs barátság, nincs rokonság! Ez nem sértődés kérdése kell h. legyen, semmi sem indokolja a slendriánságot.
Mindkét félnek jobb az, ha egyértelmű, átlátható, korrekt módon zajlik le a szerződéskötés.
Adásvételkor szokás vagy előleget v. óvadékot fizetni. Vigyázni kell, mert csak az előleg az, ami mindig visszajár ha véletlenül mégsem jönne létre a vétel.
Pl.: [link]
"Fontos kérdés, hogy a szerződő felek kötelesek egymásnak valamennyi fontos, illetve fontosnak vélt, az ingatlannal kapcsolatos információt átadni. Így az eladó köteles átadni a nála meglévő dokumentumokat (alaprajz, épületgépészeti rajz stb.) és nem titkolhatja el – ha vannak – a hibákat (vizesedés, beázások, tetőszerkezeti hibák stb.), illetve ha az ingatlanon jelzálog, haszonélvezet vagy egyéb teher van. A vevő kötelezettsége pedig, hogy korrektül tájékoztassa az eladót, ha több részletben, esetleg bankhitel bevonásával tud csak fizetni."
"ngatlant vásárolni csak és kizárólag annak, a tulajdoni lap szerinti tulajdonosától lehet. Szükséges az esetleges haszonélvező, vagy egyéb jogosult hozzájárulása is. Ingatlant eladni, megvenni csak ügyvéd által készített és ellenjegyzett, vagy közjegyző által készített és közokiratba foglalt, írásban megkötött ingatlan adásvételi szerződéssel lehet."
Jótanács:
Sok ügyvéd sincs tisztában azzal, hogy a közmű cégektől kikért nullás tartozásigazolás megléte mellett is lehet akár nagy összegű közműtartozás az ingatlanon.
És tudni kell, hogy amennyiben tartozás van, akkor a mérőket nem írják át az új tulajdonos nevére akkor sem, ha ott a szerződés és a rögzített mérőállás.
Ugyanis a nullás tartozásigazolás csak azt mutatja meg, hogy a közműcég által kiállított számlák ki vannak-e fizetve v. sem.
Viszont az benne van a pakliban, hogy nem a valós fogyasztás után fizettek (készültek el a számláik), és mondjuk jócskán elmaradásban vannak mennyiségileg. (pl. nem tudtak náluk leolvasni és ők sem adták meg a pontos mérőállásokat. Vagy átalány fizetnek, de annak a mennyisége nem reális a fogyasztásukhoz képest...)
Ezért fontos szerintem, hogy alaposan megnézzétek és összevessétek az aktuális számlákban szereplő és a felszerelt mérők valós állását. Illetve részszámlázás esetében a már kifizetett mennyiségeket. (egyébként ez arra is jó, hogy lássátok kb. milyen közüzemi költségeitek lesznek majd nektek is)
Ha tényleg a biztonság a cél, akkor két eset lehetséges:
- ha nem akartok bajlódni a számlák és mérők bogarászásával, meg a számolgatással akkor a vételár 5 v. 10%-át "visszatartjátok", tehát az ügyvédnél letétbe helyeitek addig, amíg át nem írták az összes mérőt. Amikor ez megtörténik, akkor mehet a vevő az ügyvédhez a pénzéért.
- vagy leolvassátok a mérőket, elkészítitek a mérő átadás-átvételi jegyzőkönyveket az eladóval (két példányban, a közművek oldalán letölthetők a nyomtatványok) és ezzel a papírral együtt mentek megkötni a szerződést az ügyvédhez, majd a dokumentumokkal RÖGTÖN és EGYÜTT elmentek a közműcégek ügyfélszolgálatára az átírás lezavarására.
Ez azért jó, mert ilyenkor a legtöbb cég elkészíti az eladó számára a záró számlát (a jegyzőkönyvi má-sal), amit azonnal be is tud fizetni a pénztárban. -> tehát az esetleges tartozás így letudva! tehát a mérő gond nélkül átkerülhet már az új tulaj nevére. És mivel a vevő is ott van személyesen, ő meg rögtön megkötheti a saját szerződését. Így rövidre lett zárva az átírás és nem kell hetekig várni, míg lezongorázzák mint alapesetben ha pl. postával kapják meg az átíráshoz a papírokat.
Egyébként a közművek átírásának nincs költsége.
2013-ban eladtam és vettem is, mindkettőt ingatlanos céggel.
1. Megtekintés, megegyezés (nem volt sok idő gondolkodni, mert sokan szerették volna megvenni). 2. 1% letétele az ingatlanirodában. 3. Szerződéskötés: mindent bele kell venni (ha lakott, a kiköltözés határideje, hány részletben fizetek (rendszerint 2-3), tehermentes-e az ingatlan, tulajdoni lap tiszta-e, van-e rajta haszonélvezet, hány tulajdonos van, energiatanúsítvány stb.) 4. Az ingatlaniroda ügyvédje elkészíti a szeződést 4 példányban. Egyéni megegyezés: milyen bútorok maradhatnak a házban? Ha minden rendben, az ügyvéd küldi a szerződést a NAV-nak.
5. Át kell iratni a közműveket (villany, viz-csatorna, gáz stb.).Órák állásának leírása, mobillal le is fotózhatod, be kell menni az eladóval az ügyfélszolgálatokra. Ha minden megvan, pénz is átutalva, akkor megkapod a kulcsokat és költözhetsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!