Lehetséges, hogy egy gipszkarton fal hiánya miatt elbukjuk a lakáshitelt?
Elég egyedi a történet, ezért remélem hátha van itt hozzáértő, vagy aki járt hasonló cipőben.
Adott egy Budapest felkapott agglomerációjában, a város frekventált, központi részén fekvő, kívülről teljesen felújított társasházban lévő, több mint 85 nm-es, 3 szobás lakás. A külső felújítás során az ablakokat korszerűre cserélték, a fűtés konvektoros. Belül idős emberek lakták, akik nem foglalkoztak nagyszabású felújításokkal, így a fürdőszobát úgy oldották meg, hogy a konyhába behelyeztek egy teljes értékű fürdőkádat, és egy zuhanyfüggönnyel választották le. A WC természetesen külön helyiségben van. Villany bojler szolgáltatja a meleg vizet. Csatorna áram ilyesmi természetesen adott. A lakás teljes mértékben lakható, az idős emberek elhunytak, de a lányuk most is benne él, hogy ne álljon üresen. Tisztasági festés után költözhetőnek ítéltük két gyerekkel, a többit felújítjuk korszerűsítjük költözés után. Kis önerő + CSOK + lakáshitel a terv. Múlt héten volt kint az értékbecslő előzetes értékbecslésen. A kialkudott vételár fölé értékelte az ingatlant, viszont a kád szilárd leválasztásának hiányában komfort nélküli fokozatba sorolta, így nem hitelezhető. Hitel tanácsadóval intézzük az ügyeket, aki most próbál egyezkedni a bankkal, mert ő sem érzi ezt támadhatatlannak. A vicc, hogy egy másfél méter hosszú gipszkarton lap beállítása a függöny elé megoldaná a problémát, de még nem a miénk a lakás, és így nem is lesz. :( Valaki tud esetleg ilyen esetre kiskaput, kiutat, precedenst, adu ászt, másik rugalmasabb bankot? Jelenleg az ERSTE szívat.
Sajnos igaza van az értékbecslőnek, a CSOK-os Kormányrendelet alapján a megvásárolandó ingatlan a jelenlegi állapotában nem felel meg a feltételeknek, mert abaan ez szerepel:
"Mi minősül lakásnak?
A lakhatás feltételeinek a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel, amely rendelkezik legalább:
- 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel –, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel,
- közműves villamos energia szolgáltatással,
- egyedi fűtési móddal,
- közműves szennyvízelvezetéssel, ennek hiányában a szennyvíz elhelyezése és tisztítása a jogszabályi előírásoknak megfelelően történik, és
- közműves ivóvíz-szolgáltatással, ennek hiányában a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van."
Tehát alapelvárás, hogy legyen FÜRDŐHELYISÉG a lakásban.
Az, hogy az értéke nagyobb, mint a vételár, ezen nem segít, itt nem az a gond, hogy a banknak nem tetszene a lakás fedezetnek, hanem az, hogy nem felel meg a Kormányrendelet szerinti feltételeknek. Muszáj lesz betenni azt a gipszkartont, még ha végtelenül ostobaságnak tűnik is, másképp nem fog menni.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Ezen a trükközős vonalon elindulva felmerült bennem még egy kérdés. A főzőhelyiségben kell hogy legyen vízvételi lehetőség? Erre nem találtam semmilyen utalást egy rendeletben sem. Köszönöm előre is, ha valakinek van érdemi információja erről és megosztja velem!
Nem tudod az értékbecslőt felhívni és tőle megkérdezni?
Végül is az ő véleménye számít ebben az esetben.
Ha pont ő javasolta neked a gipszkarton megoldást, akkor én nem variálnék, hanem megvalósítanám, pláne, hogy írtad előzményében, hogy mennyi mesterember van a családi és baráti körödben.
Köszönöm válaszod. A gipszkarton megépítésénél, majd elbontásánál sokkal egyszerűbb bevinni majd kihozni egy tűzhelyet. Nem rugóznék ezen a részletkérdésen, de sajnos még nem a miénk a lakás, és még csak adásvételi szerződésünk sincs az eladóval, így nem sok mozgásterem van, hogy a lakásában építkezésbe kezdjek. Egy tűzhely be majd kicipelése azért jóval kevesebb macera, arra biztos meg tudom kérni, hogy engedje meg.
Egyelőre a bankkal próbálunk egyezkedni, ha nem sikerül mindenképp felhívom az értékbecslőt, és megbeszélem vele a lehetőségeket.
Bármi is történjék erről az egész sztoriról ez jut eszembe:
https://www.youtube.com/watch?v=SqvLUUkMQSk
Nincs új a nap alatt. :D
Köszönöm mindenkinek, aki segítő szándékkal szólt hozzá. Ha eljutunk odáig egyszer, leírom mi lett a sztori vége.
:D :D :D Ez jó volt!
Várjuk a fejleményeket!
OTÉK 105. §
(1) A lakás olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek lakóhelyiségeit (lakószoba, étkező stb.), főzőhelyiségeit (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedő helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.) úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé
a) a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,
b) a főzést, mosogatást és az étkezést,
c) a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,
d) az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hűtőszekrény elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és sporteszközöknek az elhelyezése).
(2) A lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége, amely lehetővé teszi az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységek folytatását - kivéve a jövedelemszerzést szolgáló munkavégzést - és az azokhoz kapcsolódó berendezések elhelyezését.
(3)A 30 m2-t meghaladó hasznos alapterületű lakás legalább egy lakószobája hasznos alapterületének legalább 16 m2-nek kell lennie. Ebbe és a lakószoba (2) bekezdés szerinti alapterületébe nem számítható be a főző és az étkező funkció céljára is szolgáló helyiség, helyiségrész hasznos alapterülete, amennyiben az a lakószoba légterével közös.
(4) A lakásnak fűthetőnek kell lennie, lehetőleg minden helyiségben a rendeltetésének megfelelő szellőzést, természetes megvilágítást biztosítani kell.
Ez a jogszabályi követelmény lakásra vonatkozóan. A konyhába kell tűzhely, mosogató, kell a fürdőszoba, mosógép csatlakozás, stb. amit felsoroltak.
Még van egy másik paragrafus, azt nem másolom be, hogy konyhából, étkezőből és kamrából wc nem nyílhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!