Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mire érdemes figyelni könnyűsz...

Gabesz077 kérdése:

Mire érdemes figyelni könnyűszerkezetes ház vásárlásánál?

Figyelt kérdés
Adott egy 2004-ben épült fa vázas könnyűszerkezetes családi ház. Megvétel előtt mi az amit érdemes megnézi műszaki szempontból?

2017. okt. 19. 12:44
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Én ilyet nem állítottam hogy ti sem. Csak pusztán nem az volt a kérdés, hogy érdemes- e ilyen házat venni, hanem az, hogy ha ilyet találtam, mit érdemes rajta laikusként nézni. (Mert tudom, hogy itthon sokan kételkednek ebben a technológiában, még annak ellenére is, hogy külföldön tökéletesen működik)

Ha megveszek majd egy házat természetesen átnézetem szakemberrel, DE minden házhoz amit nézek nem hívhatok szakit, mert az rengeteg pénz, így próbálok pár infót gyűjteni, hogy mi az ami alapól kizáró tényező lehet.

2017. okt. 20. 11:34
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

"Köszönöm hogy foglalkoztatok a témával, de sajnos a sztereotípiák működnek. Egy könnyű szerkezetes ház is lehet ugyan olyan jó (sőtt akár még jobb is) mint egy tégla HA, jól van megépítve. És egy tégla is lehet xar, ha kontár munka."


Ebben teljesen igazad van.


"(Mert tudom, hogy itthon sokan kételkednek ebben a technológiában, még annak ellenére is, hogy külföldön tökéletesen működik) "


Ebben is igazad van, bár itt már csak részben. A külföld az egy nagyon tág fogalom, minden beletartozik, ami Magyarországon kívüli. Próbálj meg mondjuk Görögországban, Montenegroban vagy Skóciában könnyűszerkezeteset építeni, majd rájössz, hogy ott mennyire nem működik jól a dolog, pedig az is külföld.


Hazai viszonylatban a tégla olcsóbb, mint a fa, ha építőanyagról van szó. Ezért egy JÓL megépített könnyűszerkezetes ház kb. másfélszer drágább hazánkban, mint egy ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkező, ugyanakkora téglaház. Viszont könnyűszerkezetesből lehet építeni kb. 20%-kal olcsóbban is, mint téglából, de persze az olyan is lesz.

Tehát aki JÓ házat akar, az gazdasági okokból többnyire kőből épít, mert ugyanazt a minőséget kb. kétharmada áron tudja kihozni a könnyűszerkezeteshez képest. Aki pedig könnyűszerkezeteset épít, az többnyire azért teszi, mert téglaházra nincs elegendő pénze, így viszont könnyűszerkezetesből is csak ócska házat tud építtetni.


Ez alapján sokkal gyakoribb, hogy a könnyűszerkezetes ócska, ezért alakult ki hazánkban ez a sztereotípia.


Persze, ez nem azt jelenti, hogy MINDEN könnyűszerkezetes ócska, de sajnos nagy többségében azok. És amíg a hozzá való építőanyag drágább, mint a tégla, addig ez így is fog maradni.

2017. okt. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így már minden világos. :)
2017. okt. 20. 12:35
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Mindenesetre, ha nagyon tetszik az a ház, és esélyét látod annak, hogy jó lesz számodra (vagy számotokra) lakóépületként, mindenképpen nézesd meg egy független szakértővel, és mondjon rá valamit, keresse meg a hibáit, mert azért előfordulhat, hogy tényleg egy jó minőségű könnyűszerkezetesről van szó.


De első körben annyit mindenképpen tehetsz, hogy megnézel még a környéken hasonló energetikai jellemzőkkel rendelkező, hasonló méretű téglaházakat, hogy azok mennyibe kerülnek. Ha azonos áron vannak, vagy netalántán drágábbak is, akkor szinte biztos, hogy ez a könnyűszerkezetes is ilyen spórolós üzemmódban készült anno (persze, egyáltalán nem biztos, de ez is egy valószínűsítő jel lehet).


Esetleg csinálhatsz olyan trükköt, hogy bemégy a házba, becsukod az összes ablakot, ajtót, és megkéred barátod, ismerősöd, hogy álljon a ház elé, mellé öt méterre, majd csörgesd meg a mobilját.

Vesd össze a behallatszó hang erejét azzal, amit otthon, vagy egy jó téglaházban tapasztalsz (természetesen ugyanolyan távolságra álljon mindkét esetben a háztól, és ugyanazt a dallamot, csengőhangot játssza le, ugyanolyan hangerőn). Ha sokkal hangosabbnak hallod, akkor gyanús a dolog, hogy nincs a házban anyag, ha viszont semmi különbséget nem tapasztalsz, akkor még lehet egy jó kis ház. Vagy benn a házban is megteheti ezt, egy vagy akár két válaszfallal odébbi helységben, ebből meg a házon belüli válaszfalak minőségére lehet következtetni.

2017. okt. 20. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
75%
A mobilos trükk se rossz, de én mást javasolok. Menj be egy könnyűszerkezetes házba, és figyelj egy pillanatig magadra. Magadba! Utána menj be egy tégla, urambocsá' egy 50-60 centis falú vályogházba, és ott is figyelj magadba. Azt fogod tapasztalni, hogy a szar öreg vályog olyan nyugodt erőt, biztonságot sugároz, amit egyetlen újtechnológiás építőanyag sem tud utánozni, hacsak nem egy kellő vastagságú téglafal. És egy OTTHON vásárlásakor nagyon nem mindegy, hogy az elkövetkező évtizedeket milyen légkörben fogod eltölteni.
2017. okt. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Bár nem ez volt a kérdés, elmesélem a saját történetemet.

Nézelődtem, találtam tök olcsón egy könnyűszerkezetes házikót, jó elosztással, tök jól megvolt belülről csinálva. Gondoltam egy megtekintést megér. Kimentem és megértettem.

Szerencsémre nem egy házról volt szó, rengeteg hasonló volt a környékén, anno gondolom valami lakóparkféleként húzhatták fel őket. Az általam kinézett ház tényleg nagyon patent volt, de ahogy körbenéztem a környéken, gyorsan elment a kedvem. Le lett szigetelve a tető, tetőszerkezet cserélve, valami cserép utánzattal lefedve, mert a cserepet nem bírta volna el a szerkezet.

A környező házakon tipikusan látszott, hogy mit miért tettek ezen a házon és rájöttem, hogy ez még számos feladatot szolgáltatna számomra, amihez nincs kedvem...

A legtöbbnek pala teteje volt, vagy ahhoz hasonló, hullámos az egész, megsüllyedt, stílusosan a tetőablak felé lejt minden irányból.

A tetővíz levezetés sem megfelelő, ez jól látszott a hatalmas vizes foltokból némelyik ház emeleti szintjén, illetve néhányon HATALMAS, tényleg brutális repedéseket lehetett látni, ami komoly szerkezeti hiba lehet egy alapvetően FA háznál.

Szóval hiába néz ki jól és szép, érdemes nagyon nagyon megnézni, mert mondjuk én mérnök vagyok, de a megtekintett házból lehet, hogy sosem jövök rá, hogy mekkora problémák voltak vele és ebből kiindulva mekkorák lehetnek még.

2017. okt. 20. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Tegyük fel csak tévhit hogy rosszak. Tök mindegy ha egyszer eladnád a tévhit miatt kevesebbet kapsz érte.
2017. okt. 20. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Egy precízen megépített energiatakarékos könnyűszerkezetes ház nem olcsóbb , mint a tégla haverja. Ellenőrizd a rétegrendet, mutassanak képet, videót , ha nagyon kell a ház fúrd/bontsd meg a falat, mutassanak hőkamerás képet.

Akkor olcsóbb, ha ez az kimarad belőle.

Pl. szomszédom háza. Lelóg az alapról, a másik oldalon az alapnak pereme maradt...Helyenként nincs gyapot a falban, ahol van ott a fémszerkezet között évek alatt összecsúszó olcsóbb , vékonyabb fajta van. Kívülről 8 cm polisztirol van 15 cm helyett és nem OSB lapon, hanem valami olcsóbb cuccon, belül OSB + gipszkarton helyett egy réteg gipszkarton . Kevés a konnektor, helyenként penészesedik. Mindezt egy "vállalkozsó" építette hivatalosan, megbundázta a lakhatási engedélyt, műszaki ellenőrt a marha szomszéd meg devizahitelből kifizette azt a pénzt amennyiért rendeset is kapott volna. Háromszor annyit fűtenek, mint kellene.

2017. okt. 24. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!