Érdemes kivárni 2-3 évet, hogy lejjebb menjenek az ingatlan árak, vagy ez már csak felfelé fog menni?
Sok helyen olvastam, hogy ki fog pukkadni az ingatlan lufi előbb vagy utóbb és úgy járunk majd, mint a spanyolok pár éve, hogy túlkínálat lett és elkezdtek zuhanni az ára a béka feneke alá.
Elsősorban Budapestre gondolok. Látom, hogy épülnek az új lakások, de egyrészt nem olyan brutál mennyiségben, másrészt teljesen más réteget céloznak be a 6-800ezres négyzetméter áraikkal, mint a használt lakások potenciális vásárlói (300ezer/négyzetméter), tehát szerintem ez nem oszt nem szoroz, hogy hány új lakás épül.
"Szerencsére" az albérlet árak is az egekben, amiből ki szeretnék költözni minél előbb, de nem tudom, hogy megéri-e várni bármeddig is. Főleg, hogy közben évi szinten 1M-t dobálok ki albérletre is.
"Növekednek egy nagy francot... szerinted az hogy némi ezressel felvitték a minimálbért, már megváltást jelent? 123 ezer még mindig semmire nem elég, és sok helyen meg sem adják, csak jobb esetben a 107 ezret."
Nem néhány ezres jelent megváltást (bár sokaknak egy nagy levegőt mindenképpen), hanem az, hogy 10 évvel ezelőtt még 100.000 alatt volt jócskán a minimálbér -ha jól emlékszem, akkoriban még 80.000 volt. Ehhez képest ma 123 ezer, ha jók az infóid, ami bizony 54%-os emelkedést jelent. Mutass nekem egyetlen nyugati országot, ahol ennek csak a felét emelkedte a minimálbér az elmúlt 10 év folyamán.
Az egyébként is majdnem mindegy, mennyi a minimálbér, az a lényeg, hogy mennyit lehet keresni. Szakmával nyugaton 600.000 körül keresel, itthon 200-300 között, tehát harmada-fele már csak a szorzó. Ezelőtt 10 évvel még 4-5x szorzó volt, ma már csak 2-3x-os.
Diplomásoknál sem másabb a helyzet, külföldön 800ezer-egymillió közötti a bérezés, itthon 350-500 között, ami megint csak 2-3x-os szorzót jelent. Ebben még előrelépés is történt az elmúlt 10 évben a szakmásokhoz képest, hiszen ebben a kategóriában 5-8x-os szorzó volt még 10 éve.
Ha ez a tendencia marad (valószínűleg lassulni fog), akkor fizetések terén kb. 15-20 év múlva érjük utol a nyugati béreket, vagy legalábbis bőven a 2x-es szorzó alá fogunk felkúszni (vagyis minimum a felét is megkeresed itthon ugyanazzal a melóval, mint nyugati országokban, ha nem közel annyit).
"Norvégiában 1000-1300 euró, még mindig a háromszorosa mint itthon, azóta lehet még több... "
Lehet, hogy kicsivel több, de nem jelent sokat. Náluk csak nagyon lassan emelkedik (kb. évente néhány %-ot max.), míg nálunk kb. 50%-kal szaladt fel az elmúlt 10 évben. (Mellesleg sikerült kifognod kábé azt az országot, amelyikben az egyik legmagasabb az életszínvonal egész Európában - de még világviszonylatban is. Szóval ez megint egy kicsit fals példa összehasonlítás szempontjából.)
"Ott nem az van hogy rádomlik a kórház amíg bent fekszel és várod a sorod, mert vannak előtted százan listán..."
Ez igaz, de nem sok köze van sem a bérekhez, sem az ingatlanárakhoz, sem ezek emelkedéséhez.
Én is sokat vártam a vásárlással,aztán most beadtam a derekam.Most vagyunk a válság előtti szinten árakat illetően.Egyre több ember engedheti meg magának,hogy hitelt vegyen fel,akinek meg fölösleges pénze van,mind ingatlanba fektet.
Szóval én is reménykedtem,de nem látok nagy esélyt az árcsökkenésre.Inkább most,mint aztán ennél is drágábban.
Sziasztok!
Közgazdászként szeretnék számotokra egy érthető magyarázatot adni erre az ingatlanpiaci jelenségre, a konkrét kérdést viszont én sem tudom megválaszolni, mivel nem vagyok jós.
Nos, először tisztázni kell egy makro szintű összefüggést. A jegybank gyenge oldali beavatkozása révén a hazai fizetőeszköz ú.n. alapkamatát a monetáris politika révén tudja növelni, illetve csökkenteni. Egy gazdaságban, ha a jegybanki alapkamat értéke alacsony, az emberek beruháznak, mivel nem érdemes a bankban tartani a pénzt, ergó több pénz lesz a gazdaságban ami fellendülést eredményez. Ennek velejárója az, hogy a bankok OLCSÓN tudnak hitelt kihelyezni. De figyelem! Az MNB jegybanki alapkamatához hasonló 1 százalék alatti alapkamat egy bajban lévő gazdaság jellemzője. Az emberek a 2008-ban elfeledett árfolyamkockázatot most kamatkockázatra cserélik, ugyanis senki ne gondolja azt, hogy a forint alapú hitel szent és sérthetetlen, egyenletes törlesztést tud biztosítani. Másrészt a világ mióta világ, sosem volt ingyen pénz. Senki se gondolja, hogy létezik kockázatmentes befektetés, hogy airbnb-ből majd a hite,l kifizetése után is megmarad a lakás vételárának háromszorosa. Ezt el kell felejteni, mint azt is, hogy az albérletesekre mindent át lehet maradéktalanul terhelni. És ha mindenki úgy gondolkozna, hogy vesz fel hitelt és inkább fizeti a sajátját? Akkor hol maradna az albérletpiac keresleti oldala?
Emberek, gondolkozzatok el, mert ez sehol se jó. És mindenki addig nyújtózkodjon, amíg a takarója ér, és akkor lesz megint normális egyensúlyi ár.
17-as:
Amit leírtál: nesze semmi fogd meg jól!
Érthetően, magyarul kell beszélni!
Például:
Sok tényező, de elsősorban az ingatlanüzérek miatt mentek fel az ingatlanárak majdhogynem elérhetetlen magasságokba az utóbbi 3 évben. Kb. amióta kitörtek a brókerbotrányok, és sokan elveszítették sok pénzükek (amit ők is loptak, de ez most mindegy).
Ezzel együtt, én sem látok esélyt az ingatlanárak csökkenésére. Közelítünk nyugathoz, és az történik, ami a gáz, a villany, a víz, a telefon, az internet stb. árával: az áruk és szolgáltatások rohamosabb tempóban nőnek, mint a bérek és fizetések.
Itt, az ingatlanpiacon árcsökkenés csak akkor lenne, ha valamilyen nagy krach beütne a világpiacon. Nagy krach pedig akkor üt be, ha kitör egy háború, legyen az EU-USA kereskedelmi háború is. Vannak villongások, de nagy háborúnak kevés az esélye.
Száz szónak is egy a vége: szerintem is csak növekedni fognak a magyarországi ingatlanárak belátható időn belül.
Ez a mamlasz kormány esetleg állami ingatlanlízinggel tudná kisegíteni az albérletben nyomorgókat, de rájuk sem sz.rik. Ha 1000 taxis elkezd balhézni, attól betojnak, és betiltják az Übert. Ha 1-2 ezer albérletben nyomorgó is elkezdene tüntetni, talán betiltanák az airbnb-t. Talán.
Mert a lakások nem tűntek el, csak a sok pénzsóvár a külföldiek se..gét nyalja, több ezres nagyságrendben vannak meghirdetve magánlakások a turistáknak csak Budapesten.
Utolso, ez nem a kulfoldiek seggnyalasa. Te kinek adnad ki a lakasod szivesebben? Annak aki havi 60-at is csak nyogvenyelosen tud felkohogni erte, vagy inkabb annak, aki rohogve, gond nelkul kipengeti a 100-ast minden honapban? Elobbi inkabb jellemzo az atlagmagyarra, utobbi pedig az atlag-kulfoldire (ertve ez alatt foleg a nyugatrol erkezett kulfoldieket).
Tudod, kutya ugat, penz beszel.
Igen, de ezzel csak maga alat vágod a fát.
A külföldi itt van egy kis ideig, aztán elhúz innen, a megnyomorított magyar meg itt marad a szomszédságodban.
Aztán ne csodálkozz, ha kitekeri a nyakad a pénzeddel együtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!