Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Osztatlan közös telken az...

Osztatlan közös telken az egyik fél el akarja adni a részét. A többi felet ki kell értesíteni az eladás szándékáról hogy a többiek élhessenek az elővételi jogukkal. Ki küldi ki ezt?

Figyelt kérdés

Ügyvéd vagy csak ők egy vételi szándék nyilatkozatot írnak? Utóbbi hivatalosnak minősíthető?!

Csak az írta alá az utóbbi levelet amit kaptunk aki vásárolni kivan. Se az eladó se tanúk aláírása nincsen a levélen. Se ügyvédi aláírás. Erre most kinek kell lehet reagálni? Nem ügyvédnek kellene? Szeretnénk élni az elővásárlási lehetőséggel.


2017. aug. 30. 18:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%
Az összes társtulajdonost szóban kell értesíteni az eladási szándékról . Ha egyiknek sem kell,akkor meg kell osztatni,hogy ebből mennyi a tiéd.Ekkor már e résznek egyedüli tulajdonosa vagy ,és eladhatod .
2017. aug. 30. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Annak idején az ügyvédem (én voltam az eladó) eleve csak úgy foglalkozott az adásvételi megírásával, hogy mellékelte az ÁLTALAM benyújtott ÍRÁSBELI (!!!) lemondó nyilatkozatát a társtulajdonosoknak.

Írsz mindegyiküknek tértivevényes levelet és kéred, hogy abban szíveskedjenek nyilatkozni, hogy az ilyen és ilyen hrsz-ú ingatlant X összegért megvásárolják e, azaz kívánnak e élni az elővásárlási jogukkal.

Kéred a sajátkezű aláírásukat és két tanút.


Persze csinálhatod másképp is, ahogy az 1-es javasolta, de a szó elszáll, az írás megmarad, ne bonyolítsd az életed!

De az ügyvéd bele sem kezd enélkül. Legalábbis a precíz az nem.

2017. aug. 30. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok


Ha nem akarsz levelet írni, akkor elmondhatod szóban is, de a lemondó nyilatkozatnak ÍRÁSBAN kell lennie, letanúzva!

2017. aug. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

... és szerepelnie kell benne az összegnek, amennyiért vevőd lenne és amit a lemondó elutasít, mint elővásárlási lehetőséget.

Ha megkéred, az ügyvéd is megírja és kiküldi a társtulajdonosoknak, de ezt a tevékenységet neked kell fizetned feléje és te is meg tudod csinálni.

(Remélem más már nem jut eszembe!)

2017. aug. 30. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Én az egyik társtulajdonos vagyok aki élni akar az elővásárlási joggal. Írásban ajánlottam érkezett ma egy level aminek a címe vételi szándék nyilatkozat. Ami szerepel benne:

az ajánlat tevő neve adatai kitöltve.

Az ajánlat címzettje adatok NINCSENEK KITÖLTVE.

Az ingatlan (zartkert) adatai kitöltve.

Dátuma a levélnek kitöltve.

Ajánlat tevő aláírása kitöltve.

Eladó aláírása NEM SZEREPEL.

tanúk: NEM SZEREPELNEK.


Ezt igy érvényesnek lehet tekinteni?

Nem ügyvéd álltál is aláírt vásárlási szándékot jelző hivatalos levélnek kellene lennie?


Köszönöm a választ!

2017. aug. 30. 21:07
 6/18 A kérdező kommentje:
Tehát amit kaptam ma levelet az arról szól hogy egy kívülálló személy aki szeretné megvenni a telek adott részét amit ketten adnának el. Tehát nem en vagyok az eladó. Én csak nem szeretném hogy egy idegen vegye meg a telek részét és vele legyek osztatlan közösben hanem akkor én szeretném kivásárolni a masik két embert hogy enyém legyen az egész telek. Itt most az a kérdés még mindig hogy aki küldött (az egyik személy a kettőből ) a levélben ugye nem szerepel elado/ajanlatot kapott személy/ek semmilyen adata hogy érvényes e? Ügyvédjük elfogadja e részükről ezt mint számunkra társ tulajdonosnak adott értesítést. Mondjuk amit az ügyvédnek ad lehet teljesen ki van töltve bár nem érzem fairnek hogy a mienk miert nincs. Te hogyan tájékoztattad hivatalosan a társtulajdonosokat az eladási szándékról?
2017. aug. 30. 21:24
 7/18 anonim ***** válasza:

Amikor az ügyvéd beadja a földhivatalnak az adásvételi papirokat, mellékelnie kell mindenkitől, aki elővásárlási joggal bir, egy nyilatkozatot, két tanu által aláirva, miszerint megtekintették az adásvételi szerződést, az abban foglalt árat, és nem kivánnak élni az elővásárlási jogukkal. Ezekkel a nyilatkozatokkal együtt kell beadnia az ügyvédnek a papirokat. Ezeket a nyilatkozatokat vagy az eladó, vagy a vevő szokta beszerezni. Én pl. úgy vettem meg egy területrészt, hogy arra Édesanyámnak, mint társtulajdonosnak volt elővásárlási joga, és ő arról a nyilatkozatában csakis kizárólag az én javamra, mint vevő javára volt hajlandó lemondani, és ez volt beleirva a nyilatkozatba.

A te esetedben a vevő próbál tőled egy ilyen lemondó nyilatkozatot beszerezni, elég amatőr módon. Én a te helyedben a következőt tenném: a szándéknyilatkozatot küldő vevőtől megtudakolnám az árat, ennek ugyanis szerepelnie kellene abban a vételi szándéknyilatkozatban is, az ELADÓKkal pedig felvenném a kapcsolatot, közölném velük, hogy élni kivánok az elővásárlási jogommal. Akkor Ők csak neked adhatják el a tulajdonrészüket. Az az igazság, hogy nem is nagyon érdemes itt a vevővel foglalkozni, hanem a társtulajdonosokkal kell megegyezni. A földhivatalnak van egy olyan szolgáltatása, hogy változásfigyelés, ennek éves dija kb 2000 ft, ha egy ilyet kérsz ingatlanra, akkor azonnal értesitenek, hogyha bármilyen iratot beadnak a földhivatalba az ingatlanra vonatkozóan és akkor azonnal lépni tudsz az elővásárlási jogod érvényesitése érdekében.Én ezt javasolnám a számodra. De ha senki nem követ el hibát a folyamatban, sem az ügyvéd, sem a földhivatal, akkor be se fogadhatják az adásvételi szerződést a hivatalos lemondási nyilatkozatod nélkül.

2017. aug. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 xswerdy ***** válasza:

Az elővásárlási jog formálisan úgy működik, hogy az eladó megköti az adásvételi szerződést a vevővel, de beleírják, hogy bizonyos személyeknek elővásárlási joguk van. A megkötött szerződést kell kiküldeni az elővásárlási joggal rendelkezőknek, és ők nyilatkozhatnak, hogy be kívánnak-e lépni a szerződésbe a vevő helyére.


Így elég nehéz vevőt találni. Ezért az a szokás, hogy még mielőtt meghirdetnék az ingatlant, megkeresik az elővásárlási joggal rendelkezőket, hogy tegyenek ők ajánlatot, vagy mondjanak le már előzetesen az elővásárlási jogról.


Ez a papír, amit kaptál, egyelőre nem hivatalos. Ez egy formanyomtatvány lehet, és azt kérik, hogy ebben a formában tedd meg az ajánlatodat. Ha kitöltöd, és aláírva visszaküldöd, akkor ez részedről egy kötelező érvényű ajánlat. De ha nem küldöd vissza, azzal még nem mondtál le az elővásárlási jogodról. Mondjuk az eladó küldhetett volna egy kísérőlevelet ehhez a formanyomtatványhoz, hogy mit vár.


Szerintem beszéljetek személyesen, és egyezzetek meg.

2017. aug. 31. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Az 1-es válaszoló kivételével mindenkivel egyetértek, ezért nem ismétlek, kivéve azt, hogy a legfontosabb lenne azt tudnod, hogy a jelenlegi vevő milyen árat kínált.


Ameddig ezt az összeget nem ismered, nem tudsz nyilatkozni, hogy ezen az áron megveszed, vagy sem.

De ezt az összeget is írásban közöljék veled!

2017. aug. 31. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

#8

Annyit javítanék, hogy nem az adásvételit kötik meg, hanem előszerződést kötnek.

Az adásvételi szerződés már az utolsó záróakkord, amit akkor kötnek, amikor minden társtulajdonos lemondó nyilatkozata megvan.

2017. aug. 31. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!