A vályogház jo?
Éppen vásárlás elött állok, és sok vályogház van az országban, de sok rosszat hallani rola. Van olyan aki szerint elmossa az eső, van aki a szigetelését kritizálja, van aki a szerkezetét, de mi az igazság?
Leginkább olyan ember véleményét szeretnem kikérbi aki ilyenben él, vagy közeli ismeröse, esetleg épitett már ilyet, vagy ugy alapbol van fogalma hogy miröl is beszél és nem csak a neten olvasgatott rola, vagy csak a haver haverja meselte hogy milyen is.
Köszönöm szépen!
Vannak előnyei, hátránya. A hőszigetelèse nem jó, de ezt ellenőrizheted ha rákeresel a hőátbocsájtási tènyezőjère. Mindamellett kiváló hőtároló, ezèrt marad hűvös nyáron. Elnyeli a szagokat, jól szabályozza a párát, termèszetes èpìtőanyag ami ma űjra reneszánszát èli( gyártanak).
Nagy ellensège ès hátrámya a vìzèrzèkenysège. Ezèrt vèdeni kell a talajvìztől, csapó esőtől. Vannak több mint 100 èves vályogèpületek; karbantartva sokat kibìr.
Hőszigetelni lehet termèszetes ès jó páraáteresztő anyagokkal: szalmabála,nádpadló, fagyapot,kőzet-üveggyapottal.
Règi ház felùjìtásánál ha nem csinálsz mindenhol vìzszigetelèst(règen nem volt)akkor csak règi módszereket lehet alkalmazni, mert különben 1-3èv mùlva felvizesedhetnek a falak. Ha minden falat ès aljzatot vìzszigetelsz, akkor bármivel felùjìthatod.
Találsz fórumokat, faceb oldalt is, vannak akik mèg direkt ilyen felùjìtással foglalkoznak. Nemcsak laktam vályogházban, de tèma èrdekel; sokminden összeszedhető róla, de találni ellentmondásos dolgokat is. Azèrt könyv is fellelhető.
Én egy 60-as években épült vályogtéglából épült házban élek, és a környezetemben is több a vályog, mint a tégla. Szerintem semmi probléma nincs vele. Talán több törődést igényel kívülről, mert a nedvességre, fagyra érzékenyebb, de ha nincs elhanyagolva, akkor örök élet. És ne legyen belvizes területen.
Tipli/facsavar megáll benne, a tv fali tartó, konyhaszekrény, wc tartály és sok egyéb csavarral van rögzítve. Szöget viszont tényleg problémás beverni úgy, hogy az ott is maradjon.
Ha szigetelt nyílászárók vannak, plusz a födém is szigetelve van, akkor egész jól tartja a hőt.
Ami probléma lehet, hogy régen nem volt szokás beton alapra építeni, hanem letettek 5 sor téglát a földre, és szigetelő nélkül folytatták vályoggal, ezért süllyedhet, plusz vizesedhetnek a falak. Ha nem látsz vizesedést, és ujjnyi repedést a házon, akkor nyugodtan megveheted.
Amúgy sokan még a 80-as, 90-es években is vályogból építkeztek, de azok már teljesen rendbe vannak.
Koszonom a valaszokat.
Szoval akkor lenyegeben, van olyan megbizhato mint egy tegla vagy konnyuszerkezetes haz, csak szigetelni kell, meg a vizelvezetest megoldani?
Annyi, hogy a téglaépület magától is áll 100 évig, a vályogházat kívülről óvni kell a nedvességtől vakolattal+festéssel, akkor az is sokáig bírja.
A hőszigetelőképessége szerintem nem rosszabb a téglánál. A nyílászárókat azért írtam, mert régen elég huzatos ajtók, ablakok kerültek többségébe. Én is kicseréltem 2000 körül, azóta egész komfortos.
A vízelvezetést nem tudom, hogy lehet megoldani olyan talajon, ami tartja a nedvességet. Nekem annyiból szerencsés a helyzetem, hogy itt homok van, a talajvíz 3-4 méterrel a föld alatt van még a legcsapadékosabb hónapokban is, úgyhogy nincs ilyen probléma.
Ha még csak a vásárlás előtt állsz, akkor igyekezz olyat venni, ami kőalapon áll.
Nekünk volt vályogházunk a Tisza-tónál, 60 cm-es kőalapon állt és csontszáraz volt, a vizesedéssel soha nem volt problémánk. Ezt egyébként úgyis észre lehet venni, hogy belépsz a szobákba, megérzed azt a speciális vizes vályog szagot, akárhogy ki van festve.
Szóval, alapon állót keress, olyat, ahova 1-2 lépcsőn tudsz belépni a lakásba!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!