Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Milyen hátrányai vannak a...

Milyen hátrányai vannak a családi háznak? (lakással szemben? )

Figyelt kérdés

Évek óta panel lakásban élünk és elegünk van belőle. Főleg azért mert rengeteg a lakó és mindenki mást akar (közös lónak túrós a háta ugye). A közgyűléseken mindig olyasmiket szavaznak meg, amiket mi nem is akarunk. Sokszor több száz ezer forintos dolgokba vág bele a lakóközösség úgy, hogy mi szívünk szerint nem fizetnénk ilyesmiért. A lényeg, hogy elegünk van abból, hogy az van, amit a többség akar. Azt akarjuk csinálni, amit MI akarunk. Továbbá baromi meleg a lakás. Nyáron 36 fokok vannak itt. Klímával együtt is túl meleg! Az sem segít sokat. Ráadásul drága is a klíma járatása.


Évek alatt összegyűjtöttünk annyi pénzt, hogy vegyünk egy kis családi házat. Találtunk is már egyet, ami megfelelne. 40 éves ház, 50 nm a ház és 500 nm a telek. Kettőnknek pont elég (40-es gyermektelen házaspár, akik nem is akarnak gyereket).


Viszont félünk belevágni, mert ez az egész vagyonunk, amit eddig lekötve kamatoztattunk.

Mi vár ránk, ha családi házba megyünk?


Az itteni 30 ezer forintos közös ktg helyett a házban a cirkó fűtés nem hiszem, hogy többe kerülne. Összkomfortos is. Nem is az általános számláktól tartok, annyira hanem azoktól, amikről lakástulajdonosként nem is tudunk még, de egy háztulajdonos esetleg minden nap szitkozódik miatta.


1 - Milyen költségek vannak, amit állandóan fizetni kell egy háztulajdonosnak, de egy lakástulajdonosnak nem? Milyen teendői vannak állandó jelleggel egy háztulajdonosnak (a kert gondozásán és a kuka utcára kitolásán kívül)?

2 - Mi az, ami még néha adódhat anyagi kiadás, de azért nem olyan gyakori?

3 - És mi az a probléma, ami ritkán van, de azért előfordulhat és pénzbe kerül és gond is van vele?


Tehát a legtipikusabb állandó kiadásokra és problémákra vagyok kíváncsi.

Továbbá a ritkábbakra, amikre azért fel kell készülni néha.

És a ritkákra is, amiről jó ha tudok.



2016. ápr. 25. 17:44
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
88%

Én születésemtől 40 éves koromig különböző családi házakban laktam, imádtam. Sajnos utána sorházba, majd társasházba kényszerültem.

Azt jegyezném meg, hogy a családi házban szinte mindig van tennivaló, ebből a szempontból a társasház kényelmesebb. Szóval munka után nem kérdés, hogy nyáron locsolni kell-e, vagy sem, mer különben minden kiszárad és ronda. Igen, a füvet is mindig vágni kell, ha virágok, vagy más növények is vannak, azokat gondozni, gazolni. A családi ház is akkor szép, ha törődnek vele.


A felfűtése drágább, mivel nem érintkezik másik lakással. Ha elromlik valami, arról nem a közös képviselő gondoskodik, hanem a tulajdonosnak kell utána szaladgálni, szakit keresni, akár hétvégén is.

És mindig van valami kiadás. Elromlott a fűnyíró, kidőlt a kerítés, leverte a cserepeket a vihar, rozsdás a kapu, festeni kell a széldeszkákat....., stb.

Nagyon jó, hogy a magad ura vagy, de van, amikor ehhez nem igazán van kedve az embernek, főleg hétvégén, vagy munka után, vagy éppen kánikulában, vagy hófúvásban, amikor óránként seperni kell a havat.


Itt is van szomszéd, még ha távolabb is. Nem árt jóban lenni vele, egyrészt mert megkeserítheti az életet, másrészt mert ráfigyelhet a házra, ha elutaztok.


Egyébként itt is van zaj, csak másféle. Aki nem szokta meg, annak zavaró lehet.

Korán reggel, vagy délben nyírják a füvet. Órákig berreg a fűkasza, vagy a fűrészgép. Kinn az udvaron este buli van és hajnalig ordibálnak, a kutya közben folyamatosan ugat. Lehetne még sorolni.


Ennek ellenére azt mondom, ha holnap mehetnék, máris költöznék családi házba.

2016. ápr. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
98%

1 - Milyen költségek vannak, amit állandóan fizetni kell egy háztulajdonosnak, de egy lakástulajdonosnak nem? Milyen teendői vannak állandó jelleggel egy háztulajdonosnak (a kert gondozásán és a kuka utcára kitolásán kívül)?

Állandó jelleggel nem kell sokmindent fizetni, amit lakásért ne kéne, de amiről pl. sokan elfeledkeznek: itt ugyan nincs közös költség, de ugyanúgy van szemétszállítási díj, ami a paneloknál a közöskts. nagy részét szokta kitenni. Ha van árok a ház előtt (vidéken sokszor még ma is van) annak a karbantartását is te fizeted valamnit az utcán (járdán) is neked kell leveleket/havat söpörni.

2 - Mi az, ami még néha adódhat anyagi kiadás, de azért nem olyan gyakori?

Kb 10 évente minimum illik a házat kívűlről is kifesteni - és ez jóval nagyobb összeg mint a belső tisztasági festés. Nálunk minden 2-3 évben újra kell fűmagot vetni, a kert részt évente felásatni, 1-1 elkorhadt fát (gyökerestül) kivágatni... ezeket megcsinálhatod magad is, de nem könnyű munkák főleg ha van állásod és csak hétvégén érsz rá.

3 - És mi az a probléma, ami ritkán van, de azért előfordulhat és pénzbe kerül és gond is van vele?

Ha véletlenül csőtörés vagy viharkár van nem osztódik sok részre, mindet te fizeted.

2016. ápr. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Én laktam panelben, most kertesben élek. Nagy volt a panellakás, liftes, így rengeteget fizettünk közös költség címen. A fűtés ugyan nem került sokba, miután egyedi mérőórát csináltattak, viszont attól kezdve hideg volt. A közös képviselő maximálta a hőfokot, így ha nem fűtöttél, volt 20 fok havi 20 ezerért, ha fűtöttél , lett 21,5 fok maximum, és fizettél közel 40 ezret. Állandóan hiteleket vettek fel felújítás címén, folyamatosan nőtt a közös költség, meg a közös képviselő és a házfelügyelők bére, a ház meg csak romlott... meguntuk.

Most egy kétszintes házban lakunk, ha csak gázzal fűtünk a maximum fűtésdíj volt 40 ezer, de ez a leghidegebb hónapban, teljes ház fűtése 23 fokra. Sokszor fával fűtünk (én nagyon szeretek tüzelni, szívesen rakom meg a kazánt) úgy kevesebb a költség. Mivel az egész házat csak ritkán fűtjük fel , nappal az alsó szinten megy a padlófűtés, éjjel a hálóban és a fürdőszobában radiátor, a többi helyiség 18 fokon van tartva. Így 20-25 ezer a maximális fűtésdíj, és nincs még 14 ezer közös költség, csak havi 2400 Ft szemétszállítás. A lakásunk is biztosítva volt, ez a ház is tűzkárra és viharkárra is, sőt, ha csőtörés lenne, arra is fizetnének (olyan biztosítást kötöttünk).

Kis pihenőkert fűvel, fákkal, bokrokkal, szalonnasütővel, kiülővel. Általában kéthetente nyírunk füvet, ami max félóra, havat a télen kétszer kellett söpörni, az egyik csak alibi-söprés volt, felkeltem hajnalban, eltoltam, de már 11 órára elolvadt (felénk fehér holló a hó).

Ha a lakásban nem tudom fizetni a közös költséget, vagy a fűtést, ráterhelik a lakásra, és simán elárverezhetik a fejem fölül. Ha itt nem tudom fizetni a gázt, legfeljebb kikapcsolják, de megmarad a házam (remélem).

Ja, és minket is mindenki riogatott, hogy hú de borzasztó sok munka van, meg hólapátolás, meg a kert, meg a locsolás stb. , de én eddig csak az előnyeit tapasztaltam. Nem dübörög felettem a tüc-tüc zene, viszont ugatnak a kutyák:) Az viszont nem zavar. Ez egy kertváros, itt disznót, nagyobb állatokat nem lehet tartani, de ezen a környéken baromfit is kevesen tartanak, így a kakas sem kukorékol fel.

Ami még fontos (legalábbis nekem) , mivel már nem vagyunk fiatalok, mi nem veszünk fel soha hitelt, mert abba viszont könnyen bele lehet bukni (szerintem).

Ja, és itt mindennek van helye, tudsz tartós élelmiszert tárolni, így rengeteget lehet spórolni a vásárláson is.

Szerintem vágjatok bele, én csak azt sajnálom, hogy nem húsz évvel ezelőtt léptünk.

2016. ápr. 25. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindhármótoknak az eddigi válaszokat! Rengeteg hasznos infót kaptam máris, aminek egy részét tényleg nem tudtam. Nem csak hasznosak voltak a válaszok, de szórakoztatóak is! Volt, amin jókat röhögtem olvasás közben. Némelyikőtök nekiállhatna akár regényt is írni hasonló témákról! (az alibi söprés például nagyon tetszett! :-)

Úgyhogy tényleg köszönöm. Szerintem belevágunk!

2016. ápr. 25. 21:40
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

1: Igazából nincs ilyen, mert korábban is fizetted, csak akkor közös költség címen (víz gáz villany telefon tv internet szemét csatorna adó). Esetleg biztosítást érdemesebb lehet kötni. Ha akarsz központban jelző riasztót, akkor az. Zöldhulladék elszállítása évente párszor, meg amennyit a kertre költötök (szerszámok, azok karbantartása, locsolás stb).


A ház előtti utcarészen el kell lapátolni a havat. Ha van terasz vagy hasonló, akkor ősszel el kell pakolni a bútorokat, növényeket, és tavasszal elővenni. A takarítandó területbe a kinti részeket is bele kell számolni. És hát a kerti munka... ha még sose volt kerted, akkor ezt nehéz előre felmérni. Persze erősen függ a növényzettől. Lenyírni a füvet egy teljesen sík kertben nem ugyanaz mint kordában tartani egy teleknyi díszcserjét amik át akarják venni az uralmat.


2: Ez a ház állapotától függ (lepotyogó cserepek, beázás, hangya vagy egyéb invázió - ennek egy részét fedezi a biztosítás). Azt szokták mondani hogy egy házon mindig van mit csinálni, ez általában tényleg igaz. Persze van amit lehet halogatni, van amit meg nem.


3: Ez az a kategória szerintem amire nem lehet felkészülni. Valaki beleszáll autóval a kerítésedbe, villámcsapás tönkreteszi az elektromos kütyüket, természeti károk, betörés. Ha valami miatt veszít az ingatlan az értékéből (beépítik a kilátást, bezárják a környéken az egyetlen boltot stb). Egyszer bemászott egy macska a pincénkbe és feldobta a talpát. De hallottam olyat is hogy a padlásra kölykezett aztán ott haltak meg mind és baromi büdös volt.

2016. ápr. 25. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Vásárlás előtt a tető állapotát jól nézzétek meg. A beázás illetve a tető csere elég problémás lehet és a tetőfedőnek vastagon fog a ceruzája. A másik lényeges tényező, hogy statikailag rendben legyen a ház. Egy kis lehullott vakolatot könnyen lehet javítani, de ha gond van az alappal, akkor megette a fene az egészet.

A családi házban mindig van mit tenni, még akkor is, ha felújították. Nem is kell, hogy valami elromoljon, mindig talál az ember egy kis finomítani valót. Hol egy új virág, máskor néhány szolár lámpa...

Az 500 m2 telek ad elég elfoglaltságot akkor is ha csak füvesítve van.

Ami viszont megfizethetetlen:

Azok a kellemes nyári esték, amikor a panel lakók megőrülnek mert a beton ontja a meleget te pedig az udvaron kortyolod a söröd a csillagos ég alatt a hintaágyban ringatózva.

A tikkasztó hőségben odaállni a kerti zuhany alá vagy csobbanni a kerti medencében, minden nap munka után.

Ha egy kicsit levegőzni akarsz, nem kell nagy feneket keríteni neki, felöltözni, elmenni sétálni...

2016. ápr. 25. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Egy háznál mindig akad valami munka. Meg kell javítani ezt-azt, kitisztítani az ereszcsatornát, gondozni a kertet lapátolni a havat, stb...

Ezeket mind saját zsebből fizeted.


Ha jók a szomszédok, akkor ok, ha nem, akkor rengeteg bosszúságot tudnak okozni.


Ha nem okoz gondot a barkácsolás, akkor nem lehet nagy gondod!

2016. ápr. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 SzMHZs ***** válasza:
100%

Mi tavaly költöztünk 48 nm-es, 10 emeletes 5. szintjén lévő, liftes panelból, egy 90nm-es kertes házba, 700 nm telekkel. Életem legjobb döntése volt, azt kell mondjam, bár még azért évek nem teltek el. Hasonló problémáim voltak a panellal nekem is, főleg a kötöttségek zavartak (akkor még egy kutyám volt, volt aki ezért is háborgott). Itt béke van és nyugalom, kellemes légkör, és anyagilag sem jönnénk ki rosszabbul, mint ott, ha nem lenne a hitel (de ezt se bánom, kicsit se).

Érdemes szerkezetileg megnézetni a házat, falak, tető, alap, stb.

Nálunk itt, ami más (nem feltétlen plusz összességében) költség panelhez képest:

- drágább a net + tv, mert itt csak helyi szolgáltató van

- kommunális adó 5000 ft/év

- kéményre 6000 ft/év

- mi fával fűtünk, amit ugye előre érdemes megvenni

- kertbe mindig kell valami, permetszer, gyomirtó, új slag, szerszámok, füvesítettünk is stb

- egyéb plusz dolgok szerintem a ház felszereltségén, állapotán is múlnak: nekünk kéne pár szúnyogháló az ablakokra, a wc-t kellene felújítani, hosszú távon ablakokat is kéne cserélni

- biztosítást mindenképpen érdemes kötni, mi elindítottunk egy lakástakarékot is, amit majd esetleg felújításra is fordíthatunk.

A teendők közé még a ház előtt lévő járda, füves terület is tartozik a kert mellett. Valami mindig akad majd, de megéri, ahogy a többiek is leírták :)

2016. ápr. 26. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Nekem házam van, mert nem bírnám lakásban. Abban laktam évtizedekig, végig utáltam, szerencsére hétvégi ház azért volt.


Munka több van egy házzal s persze vannak ház- és kertspecifikus költségek, ez világos. Kerítés, teraszkorlát, kertigépek és sok egyéb. Van, aki permetez is.

Ami az első kérdést illeti, olyan szerintem nincs.


Felújításkor durvább a dolog, mint egy lakásnál, hisz a külső részek elég költségesek tudnak lenni. Viszont jóval kevesebb a kötöttség, olyan színre festeted, amilyenre akarod, hozzáépíthetsz, ha van rá lehetőség, mi totálisan átépítettük a felső szintet, bár ez elég drága, persze.


Viszont a házak nagyon tudnak különbözni, költségekben is. Nekünk eddig a rezsi csak villany volt, s az internet (az se drága és teljesen jó, ráadásul szimmetrikus, s ha gond van, azonnal megcsinálják. mindez itt a semmiben, 4-5 km-re van a legközelebbi falu). Most már bejött a szemétdíj is, de ennyi. Gáz eleve nincs is errefelé, nekem aztán nem hiányzik. Olykor mondjuk hívni kell a szippantókat, ami valamiért egyeseknek szörnyű, én nem látom a problémát.


A kert változó, nem minden házhoz tartozik olyan. Van, amelyiknek csak egy tenyérnyi kövezett udvara van.


Itt speciel nem kell havat lapátolni, ha nem akarunk autóval kiállni. Senki nem jár erre. De a hólapátolással nincs bajom (amíg nem várja el senki, hogy hajnali 8-9-kor felkeljek és csináljam), az a 2 telente egy alkalom ne legyen már olyan súlyos. Ha le akarunk menni autóval, az gond, mert ahhoz párszáz métert kell lapátolni. Nem szoktunk akarni, egy idő után pedig jó esetben küld az önkormányzat takarítást. Ami a mi utcánkba már nem jön be... Szóval ez változó.


A zaj főleg változó. Vannak elég mulatós szomszédok. Itt maximum kutyaugatás (a szomszéd utcában van kutya) és fűnyírás, nem zavarnak. Ősszel pedig szarvasbőgés, alapból pedig madárdal :)

Nyilván nem mindegy, hogy egy dombtetőn, erdők között lakik az ember, külterületen, vagy megyeszékhelyen egy főút mellett...

2016. ápr. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
94%

1 - Milyen költségek vannak, amit állandóan fizetni kell egy háztulajdonosnak, de egy lakástulajdonosnak nem? Milyen teendői vannak állandó jelleggel egy háztulajdonosnak (a kert gondozásán és a kuka utcára kitolásán kívül)?

- ház biztosítása

- locsolás, rendszeresen -vízköltség

- telekadó/építményadó


2 - Mi az, ami még néha adódhat anyagi kiadás, de azért nem olyan gyakori? + 3 - És mi az a probléma, ami ritkán van, de azért előfordulhat és pénzbe kerül és gond is van vele?

- házat 5-10 évente kívülről lefesteni

- karbantartás pl. ablakcsere az elavult standard miatt vagy éppen a tető felújítása

- viharkár, jégeső károkat okozhat

- ha nem megfelelően szigetelt, akkor vizesedés, penészedés, repedező-potyogó vakolat

2016. ápr. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!