Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Akik ingatlanár emelkedésre...

Akik ingatlanár emelkedésre spekulálnak ezekbe belegondoltak?

Figyelt kérdés

1. Elöregedő társadalom. Egyre több olyan öreg fog meghalni és átadni az örökségét, akiknek még az állampapír is kvantumfizika, nemhogy az indexkövető ETF-ek, kriptó, stb.


2. K alakú görbe. A társadalom dolgozó fiataljainak egy része nagyon jól jár, hosszútávon keresett a szakmája, tudása, ezáltal biztos megélhetése van és biztos fizetőképes keresletet biztosít, de ebben a szegmensben van a legtöbb home office kompatibilis ember is. Ugyanakkor a többi szakma, ami főleg helyhez kötött egyre alulfizetettebb és egyre kevésbé tartanak az érte járó minimálbérek, bérminimumok lépést az inflációval, de ez a legsérülékenyebb és legárérzékenyebb réteg.


3. A rövidtávú kiadást most nyírták ki, megnövelték az adókat, jövőre a 6. kerületben be is tiltják, új engedélyeket egész Budapesten nem adnak ki és a NER-t ismerve éppen most építik ki azt, hogy hozzájuk áramoljon be az eddigi Átlag Józsiknál lecsapódott profit, Tiborcz, Ráhel, stb.


4. Magyarország azért annyira közel sem jó hely semmilyen szempontból, hogy indokolja a többi EU-s vagy akár más nyugati országokhoz képest való árazást, az áremelkedés mértékéről nem is beszélve, ami eléggé lufinak néz ki a grafikonokon.


Ezen túl pedig kb. az összes szembejövő írás portfólión, itt-ott ingatlanpiacban érdekelt "szakértőktől" származik, azok meg még a 2008-as válságok után is mindig azt mondogatták, hogy most aztán már növekedni fog, akkor is, ha 2014-ig csökkent. Az ilyeneknek egyszer-kétszer ugyanúgy mindig igaza lesz, mint aki mindig a negatív dolgokra fogad, aztán végül ez lesz a sírkövére vésve. Ez inkább wishful thinking. Az ingatlanpiacban érdekelteknek az a lényeg, hogy pörögjön a piac, folyamatosan legyenek tranzakciók, amiből van cashflow, ha az érdeklődés bármely oldalon csökken, az nekik nem jó, mert elindul egy kivárási spirál, ami miatt felkopik az álluk. Mert a vevő is látja, hogy csökken az ár, az eladókon nyomás van, akinek sürgős, az inkább enged, ami miatt még inkább csökken az ár és végül alig vannak tranzakciók, de mivel a tőkét fialtatni kell, lecsapódik máshol.


A tőzsdét és a befektetési alapokat meg kockázatosabb instrumentumokat most hagyjunk, számoljunk csak a jelenlegi 6,5%-os elérhető biztos hozammal.


50 millió esetén 3 250 000 HUF évente tisztán, adómentesen, nettóban, az havi 270 000 HUF.


Egy 50 milliós ingatlant akkor adsz ki 300-ért, ha nagyon tip-top, jó az elosztása, jó a lokáció, stb. Abból 15% SZJA már 255 000-re zsugorítja és akkor nem beszéltünk arról, hogy nem biztos, hogy rendesen fizet a bérlő, nem lakja le, költeni kell rá, lakásbiztosítást meg ezt-azt a te érdeked kötni és fizetni, stb.


Nem véletlenül van az állam is patthelyzetben, még a piaci áras bérlakásokból sem tud annyit lopni, amennyit más szektorokban megszokott, a szociálisból meg pláne. Máskülönben akkugyár meg összeszerelőüzem helyett ingatlan nagyhatalom lennénk.


És akkor ott van még a használt lakások átlag életkora, leszakadó homlokzatok, beomló, beázó pincék, ezek anélkül is előfordulhatnak, hogy esetleg metróvonalakat mókolnának a város alatt vagy bármit is bolygatnának.


Nem azt állítom, hogy 2008 megismétlődik, de azért ezek a szempontok szerintem nem elhanyagolhatók. Persze a másik oldalon a hype sem, hiszen Faberge tojásért meg Picasso festményért is irreális összegeket fizetnek ki, csak míg ott egy viszonylag szűk körről van szó és adóoptimalizáció meg pénzmosás is játszik, addig itt tömegek ülnek benne és a piramis alján tele van önmagát túlvállalt és túlhitelezett, fizetésről-fizetésre élő, sérülékeny emberekkel.



febr. 18. 13:20
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
7: És annak milyen költségei vannak, ha nem veszel ki belőle a 10 éves futamidő lejárta előtt, és milyen plusz költségei, ha havonta kiveszel belőle 270 000 Ft-ot?
febr. 18. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

"5 éven belül fognak elhalálozni a Ratkó-gyerekek, ezzel óriási mennyiségű ingatlant fognak rázúdítani a piacra, tehát a túlkínálat beszakíthatja a piacot."


Ha úgy gondolod, hogy az ő gyekereiknek és unokáiknak, dédunokáiknak már van 1/1 saját lakása mindenkinek, csak akkor.

De nincs.

Lakni fogják azokat, és még csak nem is jut mindenkinek belőlök a leszármazók közül.

febr. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

12-es

Nyilván lakni fogják azokat, - feltéve ha jól frekventált helyen és nagyvárosban van - de akik lakni fogják, azok máshonnan vonják el a keresletet pl. felmondják az albérletet.


A demográfiai krízis így vagy úgy meg fog mutatkozni az ingatlanpiacon is. Kínában is ez történt, pedig az egy sokkal népesebb ország, sokkal gyorsabb urbanizációval, ráadásul onnan elvileg tilos kivinni a tőkét külföldre és máshova befektetni, tehát zártabb is a piac. Mégis összeomlott.

febr. 18. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
77%
#12: nálunk úgy lesz, hogy a nagyszülők után apám egy fél, anyám egy teljes házat örököl majd. Ha a szüleim jól használják fel az örökségüket, akkor rám és tesómra 3 ingatlant fognak hagyni. De mi ugye csak ketten vagyunk, szóval lesz egy fölös lakásunk úgymond. Vagy eladjuk majd vagy ki, de a kínálatot mindenképp növeljük majd. Az átlagos gyerekszám/család pedig a 80-as évek óta csökken, tehát lassan tényleg oda jutunk, hogy több ingatlan lesz a családban, mint gyerek.
febr. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
56%
#1 külföldi ingatlanadókkal és az utazásokkal nem olyan biztos, hogy külföldön jobban megéri.
febr. 18. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
14: Nálunk is több van, de használjuk mindet.
febr. 18. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

#10: Mindig egyszer van, ami még nem volt. A 2001-es dotkom lufi után is sokan károgtak minden évben, aztán 2008-ban jött el megint egy beszakadás, addig nem volt igazuk, még 2007-ben is kiröhögték őket...


#11: Ha tetszőleges időben akarsz kivenni, jelenleg 99% a visszaváltás, tehát 6,5% helyett számolj 5,5%-kal. (Nyilván csak arra fizeted meg, amit kiveszel belőle).


Egyébként a FIX MÁP negyedévente fizet automatikusan, akkor meg nem kell eladni sem belőle, automatikusan az értékpapírszámládra vagy kincstári számládra (illetve ott ha automatikus utalást beállítasz akkor a tetszőleges bankszámládra tranzakciós adó nélkül) érkezik a lóvé. Szóval mintha direkt azoknak találták volna ki, akik kényelmesen akarnak egy ingatlannyi tőkét befektetve, hogy


- alvás, nyaralás, stb. közben is gyűljön a pénz

- ne legyen plusz váratlan költsége, ilyen biztosítás, olyan társasházi céltartalék, amolyan stb.

- bérlőtől begyűjteni a pénzt, néha megnézni, nem-e lakta nagyon le, ha lelép új bérlőt keresni, stb.


Persze fizethetne havonta is, de azért a példában szereplő 50 milliónál maradva egy ekkora összeggel rendelkező embertől elvárható, hogy durván 90 napra be tudja osztani azt a 812 500 Ft-ot és ne verjen a seggére hónap végéig, ahogy az Átlag Józsik, akiknek legtöbbször sose lesz lakásuk.

febr. 18. 21:46
 18/23 anonim ***** válasza:

#11 A magyar állampapír jó pár éve adómentes, nincs kamatadó vagy szocho. Egyéb kezelési/utalási költség jellegű dolog lehet például bankoknál, közvetlenül a kincstárnál (postán) nyitott értékpapírszámlán talán a legkedvezőbb.


10 éves futamidő nem jellemző, általában rövidebbek az állampapírok. A fix 6,5%-osnál ~3 év. Ennél negyedéves a kifizetés, tehát a példa 50 millió tőkénél a gyakorlatban nem havonta 270 ezer forintot, hanem 3 havonta 810 ezer forintot "fizet ki". Ez kivehető és elkölthető, vagy akár újra befektethető a kamatos kamat miatt.


Viszont az ingatlankiadást ezzel azért nem szerencsés összehasonlítani, mert hiába hasonló a nettó hozam, állampapírnál három év múlva lesz 50 millió forintod (ha a kamatok nincsenek ismét lekötve) míg az ingatlannál megmarad a lakás. Ami évek múlva is lakás lesz, míg a forint jövőbeli vásárlóétéke bizonytalan. Különösen hosszútávon.


Mondjuk az is igaz, hogy a lakás adás-vétel-felújítás-kiadás nagyobb macera, mint venni némi értékpapírt, és magasabb a belépési "küszöb" ára is az ingatlannál. Sok-sok millió.


Végül az sem elhanyagolható szempont, hogy a lakástulajdonosnak biztosan van tető a feje felett. :)

febr. 18. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
28%
Magyar allampapir, lol! Amit nyersz vele, elveszted a forint gyengulesen.
tegnapelőtt 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

#18: Almát a körtével hasonlítod.


1. Ha laksz benne, akkor nem befektetés, hanem legjobb esetben is spórolás, de mivel az otthonod, szeretnéd otthonossá tenni, így csupa olyasmire is költesz, ami nem racionális, sok ember eladáskor szembesül vele, hogy mennyire nem hozza vissza az ingatlan azt az értéket, amit ráköltött az évek, évtizedek alatt.


2. Ha pedig kiadásra veszed, akkor mikrovállalkozás, ha keveset is, de állandóan foglalkoznod kell vele, ami nem csak a thaiföldi utazgatásokban hátráltat, hanem egy szimpla 9-17-ig munka végzésében is néha. A bérlődet előre nem látod sokszor, hogy milyen lesz, a piacot pláne hogy csak aközött tudsz dönteni, hogy szar bérlő, fos bérlő vagy semmilyen és még annyi pénzed sincs, sok ember a szakértőket (pszichológus, pszichiáter, rendőrnyomozó, stb.) is képes megtéveszteni, önáltatás azt hinni, hogy téged teljes mértékben kikerül, okulásképp: [link]


és ezek csak a jéghegy csúcsai, mennyi ilyen van még...


Szóval igen más idők jártak, mikor még kamatadós volt az állampapír 2019 előtt és kaptál rá prémiummal együtt 2,5% kamatokat és akkoriban 15 millióért tudtál venni egész korrekt lakást.


Úgy már havi 31 250 vetekedett az akkoriban olyan 50-70 ezres bérleti díjakkal, felfutóban volt az AirBnB is és a fizetések arányához képest is jóval könnyebb volt lakáshoz jutni. Még úgy is, hogy akkoriban nem hazudtak be ilyen átlagbéreket, tehát reálisabb volt, hogy a közelében is keres az ÁTLAG, mint amit a KSH állít.


Végül pedig, az egyik legbiztonságosabb befektetést hasonlítod össze azzal, ami ha árfolyamban és volatilitásban nem is, de inkább a vállalkozás kockázati szintjéhez van közelebb, ha nincs is vele annyi macera, mint ahhoz, ha mondjuk SP500 ETF-be fektetsz.


#19: Fektethetsz más országokéba is, ha azokban jobban bízol. Milyen jól is járt, aki mindig az ilyen 413 körül vizionalizált 500-as meg 600-as eurót, aztán meglepődött, ha veszteséggel váltott át pánikból.


Arról nem beszélve, hogy ha a forintban és a magyar gazdaságban nem bízol, akkor pont a legnagyobb hülyeség ingatlanba, ami egy illikvid befektetési forma és maximálisan helyhez köt beleölni a pénzt.

tegnapelőtt 09:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!