500e/nm házat epittetni. Akkor miért nem építtet mindenki?
Én most szembesültem ezzel.
Elvileg burkolattal együtt... rendes téglából...
Akkor miért nem ezt csinálja mindenki?
Olcsóbban jön ku, mint egy kadar kockát felújítani.
Vagy rejtett költségek vannak amikről nem tudok?
Telek +10 Misi legalább persze
Igen, 500e/m2-ért kapsz valamit, ami kívülről ugyan háznak néz ki, csak éppen egy 70-es évekbeli kádárkocka komfortját nem éri el és papírja sem lesz soha.
Telekkel, udvarral, használatbavételi engedéllyel (!) 100m2 ház az bizony ma 100 millió.
Esetleg a telken lehet spórolni, de most mondd már meg nekem: te laknál olyan faluban, ahonnan napi 2x2 óra kocsival munkába járni és az udvarodba ki-be járnak az orkok?
Mert aki veszi a fáradságot, rengeteg időt, utána járást, esetleg konzultálna egy építésszel (ezért fizetni kell, és ez felér egy istenkáromlással) ugyan azon településen: Melyikkel jár jobban a teljes felújítás új ház szintjére, vagy újat építeni, az rájön, bizony a legtöbb esetben az utóbbi.
Aki pedig csak félinformációkból, meg hallomásokból tájékozódik, az mindig a régire szavaz.
A felújítás is változó, mert mindenkinek mást jelenet. A "jóvanazúgy" módszer, vagy éppen a "régenisígyvót" módszer használata képes gyököt vonni egy felújítás költségeiből. Nem véletlenül van annyi összetákolt felújított ház!
Persze kivitelezők is képesek tákolmányokat építeni, de még is a rosszul felújítottak vannak többségben. Pont a fent említett dolgok miatt.
Aztán még ott van az emberi tulajdonságok azon csodája, mikor nagyon sokan szeretik túl becsülni a költségeket, és ugyan azon munkát aki olcsóbban csinálja az biztos kispórol mindent és rosszul dolgozik. Ha viszont ugyan ez a személy, saját magának szeretné ugyan ezt a dolgot megcsináltatni, akkor már keresi a szerinte reális árat, sok kedvezménnyel (mert évente 1x beszél a szakival 2 percet, vagy mert falubeli), lehetőleg persze áfa nélkül, és egy nagy fütyi, ha neki nem beszerzési áron adja oda az anyagot.
12+
Bizony a minimum építési követelményék teljesítése esetén, 450-500000 ft-os fűtéskész árak vannak jelenleg. Aztán lehet extrákkal elárasztani a házat, villanyszerelésre alapból rá kell számolni kb 500000-et és ezzel megvan a jelenleg elvárt kapcsoló, duglaj, lámpa, mennyiség. Amikor nekem 325000 volt az alapáram, burzsúly szintre extrázva 420000-ért építkeztem, már akkor itt 600000-ről beszéltek...
Mint ahogy felújításnál is valaki a 3000 ft-os járólapot veszi meg úgy az új házba is meg lehet ezt venni, stb. Természetesen, ha 20000 ft-os gress lappal számol valaki új építésnél, akkor számoljon azzal a felújításnál is!
Fűtéskészről, kulcsra kész költségvetést kizárólag az igények befojásolják. Mint ahogy azt is, ha felújításkor valaki lerakja magának a járólapot, akkor új építésnél is le tudja, és ezzel hasonlítsa össze.
A telek áraknak szintén nem néznek utána, vagy csak csőlátással...
Bizony 2021-ben nekem ugyan azon település központjában annyiba került az új ház m2 költsége kívülről készre, mint egy felújításra váró kocka ház illetékkel! És az a helyzet az elmúlt években ugyan az marad a helyzet!
Belülre ugyan az kell, aztán kérjetek árajánlatokat mibe kerül, a szigetelés, szinezés, bádogozás, nyílászáró csere, új tető a kockaházra...
Szóval ennyivel volt olcsóbb az új házam, nem csak nekem, hanem nagyjából mindenkinek aki Győr agglomerácóban építkezett az utóbbi években!
És a m2 költségeket hasonlítsátok, ne a házat a házzal!
Ez a felújítandó vs. új dilemma ott bukik, hogy olyan nagy előrelépés az alap építőanyagokban nem nagyon volt az elmúlt évtizedekben. A felújított Kádár kocka nem csak hogy lehet megegyező minőségű egy új épülettel, de gyakran jobb is lesz, mint amit eladásra terveznek és ezért tele van nehezen használható terekkel.
Sőt - vannak olyan építőanyagok amik ma sokkal rosszabbak. Nincs már olyan ács pl. aki 150-200 éves tölgy vagy bükk gerendát használna. A fűrésztelepeken ma kapható gyorsított vágásciklusú erdőkből származó fenyő sokkal gyengébb, mint amit tipikusan régi parasztházakban találsz.
Arról nem is beszélve, hogy régen nem nagyon kellett spórolni a munkaerő-intenzív folyamatokon. Ma sem azért használ annyi műanyagot meg ragasztót az építőipar, mert esetenként ne lenne rá jobb, elegánsabb megoldás, hanem mert 20 ember helyett elég 3-4 szakmunkás egy építkezésre akinek nem kell annyi súlyt cipelni meg olyan összetett mestermunkákat elvégezni. Ennek legeklatánsabb példája a purhabot nyomunk mindenhova szerelések.
Na most akkor ebben benne van a teto meg minden?
Ha a villanyszerelesre hagyok 2 milliót, meg 2 milliot telekrendezesre, akkor 50-60 millió egy 80-90nm haz????
Nem zsakfaluban 10 millio egy telek. Haben pecswn jó helyen.
A pestiek bele vannak ragadva a saját seggukbe...
A kívülről kész azt jelenti, hogy lehúzod a védőfóliákat a nyílászárókról megpucolod az ablakot és kész a ház kívülről. Tehát igen a tető is benne van kompletten.
A villany kiállások alapáron kb a 90-es évek eleji szintet kell érteni. Ennek a bővítése elvisz kb 500000-et, ha tele rakatod rejtett ledszalagokkal, az meg tudja dobni az árakat mert nagyon időigényes a kivitelezése, de akkor is bőven meg kell állnia prémium szerelvényekkel 1 millió alatt egy 90 m2-es ház esetében. A szerelvények általában benne vannak a kivitelezői árban. Egy ekkora házra közepes igényekkel, de minőségi lámpákkal kb 5-700000 ft-el lehet költeni (de ki lehet hozni a tizedéből is).
Szaniterekre csapokra prémium kategóriában, ésszerű keretek között, 6-900000 ft-ba megáll 1 fürdő kád+zuhanyzó + 1 wc (kihozható 2-300000ből is).
A bútorok meg szintén nagyon igény függő
Térkövezésre 25-30000 ft/m2 árat lehet számolni kompletten, értelem szerűen a szög egyszerű szürke térkővel kerül 25000 körüli összegbe. Aztán ehhez add hozzá a választott térkő és a legolcsóbb szürke különbözetét.
Kerítés hátra a legjobb választás talán a betonelemes, de 10-cm-t legyen elásva, akkor a kutya nem ássa ki magát. Ha mégis akkor a térkő szegélyt fektetve oda kell betonozni. Így szegély nyíróval sem kell szórakozni. 20-25000 fm/2méter magas.
Utcafronti kerítés esetében nincs felső határ, de 20 méterre simán számolhatsz 2 millióval, persze dróthálóval is lesz kb 500000 kapukkal együtt.
Felújítani jobban megéri.
Új ház építése kb 650/m2, szoval egy brutto 100m2 alapterületű ház 65 millio lesz. Ebben nincs benne a garázs/tároló, kapu, a kerítés, a kertrendezés. Telket is kell venni ami felénk 8 millio korul van ha találsz egyáltalán eladót.
Házépítésnél nagyon sok mindennek meg kell felelni hogy használatbavételit kapj. Pl legalább zúzott kő kell az úttól a bejáratig, szigetelés nélkül nem lesz energetikai tanusítvány, stb. A tervektől sem térhetsz el. Pl megálmodod hogy térköves lesz akkor nem elég a zúzott kő ha a terveken nem az szerepel.
Felújításnál ha a homlokzat nem változik, pl nem teszel be kissebb vagy nagyobb ablakot, plusz ablakot akkor nem kell engedély, ha nem építesz hozzá akkor sem kell.
Felénk egy 100-120 m2 felújítando kádár kocka kb 25-30 millio. Simám megúszod 65 millio altt felujitással egyutt csak sajnos kompromisszumot kell kotni. En azt nem szeretem bennuk hogy tul nagyok a haloszobak es utolag csak engedéllyel tudod csak az elso 2 szoba ablak helyett 3 ablakot csinalni hogy 3 kis szobád legyen a 2 nagy szoba helyett. Valoszinuleg ezért nem jellemző hogy ilyen átalakításokat csinálnának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!