Mai fiatalok hogyan szereznek lakást?
#12 Azzal, hogy az ÚJ lakásokhoz adták a nagy támogatást éppen hogy a kínálati oldalt növelték meg, hogy legyenek új lakások a piacon.
Az ingatlanárak mindenhol erősen emelkedtek, ott is ahol egyáltalán nincsen lakástámogatási rendszer. Nem azért nőtt nálunk sem a használt lakások ára mert az új lakásokhoz lehetett kapni 10 milliót, hanem mert nőtt a használt lakások iránti fizetőképes kereslet.
Győrben 2002ben 4 millióért volt panel, egy ugyan olyan azon a környéken jelenleg min 40. Ez kb 10x növekedés 22 év alatt.
Ha a trend folytatódik akkor ez a lakás 2044ben 350-400 millió körül lesz.
Ha 30 millió hitelre kifizet valaki 55 milliót, plusz 10 önerőt, akkor a 65 milliós öszköltségéből a 20 éves hitel végén, lesz egy ~5x annyit érő lakása.
Tehát ebből a szemszögből nézve a 25 millió thm nem is sok.
Másik példa kertszomszédom 1995ben 1 millióert vett egy házat 1ért felújította, hitel nélkül. Idén eladta 34ért. Nála 29 év alatt 17x áremelkedés volt. És azóta a házon semmit nem csináltak, tehát felújítás következik ismét.
Regen kb 3% os hitelre lehetett venni hazat, nem pedig 6-7%os hitelre. Sokat szamit ez a 3-4% mivel ez miatt sokan nem hitelkepesek ugyanis jelentosen megtudja dobni a torelsztoreszletet.
Ritka az aki csaladi segitseg nelkul tud hazhoz jutni. Egyik ismerosom meg a covid elott vett hazat es a parjaval nagyon kemenyen gyujtogettek. Az anyukaja meselte hogy egyik heten nala voltak, masik heten a masik szuloknel es azok tartottak el oket, igy minden penzuket felre tudtak tenni. Majd ezutan hitelt vettek fel es vettek egy hazat.
Meg korabban volt egy ismerosom aki fundamentaba tette a penzet, a felesegenek meg volt penze egy korabbi haz eladasabol, igy a ketto egyutt plusz hitel es mar epult is a haz. Az ismerosom epitoipari cegnel dolgozott, igy azok kedvezmenyes munkadijakon dolgoztak neki de sokmindent sajat maga megcsinalt pl burkolas, festes.
Akik viszont az elmult evekben vettek hazat ismeroseim azok mind felvettek a csokot 2 gyerekere.
Az egyik haverom raadasul vallalkozo, mellette dogozik is valakinek hogy legyen fix keresete, a szuleinel laktak a parjaval evekig, soha nem kellett alberletre kiadniuk penzt. Tudtak venni egy telket a varostol olcson, azzal a feltetellel hogy oda epiteniuk kell, nem adhatjak el. Felepitettek egy hazat hitellel, csokkal, onerovel, de ugy hogy ok is sokmindent megcsinaltak a hazon sajat maguk pl gipszkartonoztak, gletteltek, festettek, burkoltak, a konyhat is az ikeabol vettek es maguk raktak ossze. Bent laknak mar 2-3 eve de meg mindig nicns 100%osan kesz minden, kint vannak hianyossagok pl jarda, kerites, stb. Szoval meg igy sem egyszeru hogy sporoltak, jol kerestek, hitelt es csokot vettek fel.
Egy masik haverom is kb 2-3 eve vett hazat amit fel kellett ujitani. Vettek fel a felesegevel hitelt, csokot de onerejuk nem nagyon volt. A felujitast ugy csinaltak hogy a csalad segitett a burkolasban, festesben, butorokat osszraktak es igy betudtak koltozni kb 1 eve. Egyikuk raadasul a munkahelyen keresztul sokmindent kedvezmenyesen megtudott venni a hazhoz.
A lenyeg hogy ha nincs sok penzed akkor legalabb legyen segitseg vagy erts valamihez mert ha mindenert fizetned kell ami egy hazfelujitassal jar akkor nagyon sokba kerulhet. A felujitando haz ugyan olcsobb de vigyazni kell vele mert a felujitas koltseges es stresszes folyamat.
Az en peldamat nem irom, vagyis nem fejtem ki mert kulfoldon vettunk hazat, itt masok a hitelfeltetelek, kamatok es oriasi szerencsenk volt, nagyon jo aron vettuk meg.
#18 "Regen kb 3% os hitelre lehetett venni hazat, nem pedig 6-7%os hitelre."
Mikor?
Régen, az mit jelent? Az 1990-es évek közepén akartunk először lakást venni akkor az alap kamat volt 36% és erre jöttek rá a költségek, még nem létezett a THM.
Az első Orbán kormány vezette ben 2000-ben a támogatott forint lakáshitelezést és akkor az állam állta először a 8% majd a 6% feletti részét a kamatoknak, mert 12-15% volt még akkor is a lakáshitelek kamata. Ezt törölte el aztán 2004-re a Medgyessy kormányzat és emiatt mentek bele az emberek a devizaalapú hitelekbe, amiknek ismét ezen 6% körüli volt a kamata vagy kisebb. De ezek nem forint hitelek voltak és ez okozta is a hatását devizaválságnak nálunk az ingatlanoknál.
2010 után ismét megnőttek a lakáshitel kamatok a forint hiteleknél is és jó pár év kellett mire ismét alacsonyabbak voltak, köszönhetően a nagyon alacsony inflációnak és az 1% körüli alapkamatnak. A 2015-ös 7% körüli értékről 2020-ra lettek a lakáshitelek 3-4% kamatozásúak.
Ezt a "régen minden jobb volt" dolgot át kellene gondolnod, mert nem, nem volt jobb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!