Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan tudok pénzhez jutni a...

Hogyan tudok pénzhez jutni a tulajdonomból?

Figyelt kérdés

Nővérémmel van 50-50%-ban közös tulajdonú lakásunk, ami a szüleink önkormányzati lakása volt és mi ketten vettünk meg sok évvel ezelőtt. Szüleink meghaltak sajnos, a lakásban most a nővérem és a fia lakik. Kértem tőlük, hogy fizessék ki a tulajdonrészemet, de már több éve van hitegetnek, nekem meg jól jönne az előadásból származó pénz.

Mit tudok tenni? Nyilván egy 50%-os tulajdonjog nem fog kelleni senkinek sem, nővérem meg sosem fog kifizetni.


jan. 19. 21:40
1 2
 1/15 nemaRendőrség ***** válasza:
82%

El lehet adni nyomott áron, de nem jó az senkinek.


Kérj tőle lakbért

jan. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
94%

Ha nem együttműködőek akkor sajnos sehogy nem fogsz jól kijönni belőle. Eladni csak áron alul tudod. Közös tulajdon megszüntetésére lehet pert indítani, de ha nővéredék nem hajlandóak valami megállapodásra akkor az a lakás elárverezsét jelenti, tehát ott is kérdéses az érte kapott összeg. Bérleti díjat sem feltétlen tudsz követelni.

Esetleg a lakás közös eladása jöhetne még szóba, de gondolom ezeket a köröket már lefutottátok.

jan. 19. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Ügyvéddel beszélni?
jan. 19. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, pert kell indítani közös tulajdon megszüntetése iránt.

A bíró a tárgyaláson (ami 1-2 év múlva lesz) meg fog kérdezni benneteket, hogy valamelyiktek meg akarja-e venni a másik részét. Ha egyiktek igent mond, akkor a bíróság előtt megállapodtok a fizetés módjában. Ha nem, akkor bírói határozat fog születni az eladásról, és a pénz felezéséről. Első körben a nővéred még elutasíthatja a nem megfelelő ajánlatokat (akár időhúzási céllal is), de ha ezt sokáig csinálja, akkor a bíró meg fogja vonni ezt a jogát, és bármilyen ajánlatot kötelező lesz aláírnia.

De ettől azért ne nagyon félj. Ha felkeresel egy ügyvédet, akkor ő ezeket a leírtakat el fogja magyarázni a nővérednek. Plusz azt, hogy a pereskedés neki is sokba kerül, ki kell fizetnie a saját ügyvédjét meg a tárgyalás költségeit, és amúgy is valószínűleg csak nyomott áron fog elkelni a lakás a végén. Szóval, a nővéred látni fogja, hogy te komolyan gondolod, és ebből ő nem tud jól kijönni, mert a lakás se marad meg, plusz még kiadásai is keletkeznek. Úgyhogy valószínűleg az ügyvédre elég lesz költened. Persze, ez is pénzbe kerül, szerintem 60-100 E közt, helyzettől függően.

De ha már úgyis az összeveszés határán vagytok a nővéreddel, akkor keresd fel, és mondd el neki magad, hogy a jövő hétre van időpontod az ügyvédhez, és bíróságra viszed a dolgot, ami neki is sok pénzébe fog kerülni. Hátha tudsz rá hatni a kiadások emlegetésével, és megállapodtok valami konkrét fizetési megoldásban.

jan. 20. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Mekkora a lakás?


Szoba kiadás? A Te részedre vonatkozóan?


Esetleg Te nem tudod kifizetni a nővéredet? Hogy eltudd adni?

jan. 20. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
56%
A piaci bérleti díj 50%-át kérheted és ezt végre is lehet hajtatni.
jan. 20. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

nekem az is opció lenne, ha kifizetném neki az ő részét, de akkor neki nem lenne hova mennie a gyerekével... nyilván az utcára meg nem fogom őket kitenni, de az sem megoldás, hogy nekem áll a pénzem benne. A szobakiadással az a gond, hogy ez egy pici 48 nm2es 1,5 szobás lakás.

Eléggé patthelyzet:/

jan. 20. 09:46
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

#7 A lehetőségeket már leírták.

A legegyszerűbb - ha ahogy írod meg is tudod tenni - hogy megveszed a testvéred részét a lakásból majd eladod. De persze ehhez ő is kellene.

Mindenképpen konkrét helyzetet kell teremtened számára. Kell, hogy legyen ügyvéded és időpontod, terved arra, hogyan fogod a közös tulajdon megszüntetése és addig is bérleti díj behajtása miatt a pert elindítani. Ezt mutasd meg a nővérednek azzal együtt, hogy kb. mikor, milyen a költsége és hova fog ez vezetni. Az ügyvéd nyilván azt is meg tudja majd mondani, hogy a per vesztese milyen gyakran kell a perköltséget is fizesse, ami szintén őt fogja majd terhelni.

Tedd mellé, hogy eddig mennyi bérleti díjat NEM kértél el tőle azokban az években amíg ott lakhatott. Egy átlag bérleti díjat nézz a környéken, vedd le belőle a költségeket, amiket neked kellett volna fizetned amikor nem ő lakik benne és fizetné, felezd meg, hiszen a lakás fele a tied amit használ, nem az egész, majd ezt szorozd be a hónapok számával! Tetemes összeg fog kijönni, ezt ő már eddig ajándékba kapta tőled és havonta ezentúl ezt simán követelheted is tőle.

Mondd el neki, hogy sok a pénzre amit beletettél a lakásba, most neked is szükséged van és mindenképpen hozzá fogsz majd férni. A kérdés, hogy ezt meg tudjátok-e tenni szépen, közösen eladva a lakást úgy, hogy van időtök jó vevőt keresni és neki helyette a gyerekkel egy másik megfelelő lakhatásról gondoskodni, esetleg más módon megoldani a helyzetet, vagy pereskedtek és a lakás árának egy jó része elmegy majd az ügyvédre meg a perre. Mert az ügy végén vissza fogod kapni a pénzed az nem kérdés, a kérdés, hogy utána milyen lesz köztetek a kapcsolat és mennyivel kevesebbet kaptok kézbe a lakás árának felénél.

Teljesen megértem a testvéredet, hogy ez neki nehéz helyzet, hiszen most nem kell lakbért fizetnie, de soha nem volt az övé az egész lakás és kapott több évet, hogy félre tehessen pénzt (tudom, nem mindenkinek van akkora jövedelme, hogy ezt megtehesse) és vehessen saját lakást. Most te jössz, neked eddig is ki kellett fizetned a saját lakhatásod teljes költségét miközben lett volna egy fél lakásod aminek bérbeadása részben fedezhette volna és akkor most egy másik lakást kezdhetnél megvenni belőle magadnak.

A lényeg: konkrét döntéssel, adatokkal, tervvel és ügyvédi kapcsolattal állj elé, hogy tudja, te tényleg komolyan gondolod, hogy ha kell akkor pereskedni fogsz. De azt is tudnia kell hogy ezt te szeretnéd elkerülni és úgy megoldani a helyzetet ami neki is a lehető legjobb. Próbálj meg esetleg utána nézni, hogy ha hitelt venne fel a lakás árának felére amit neked kifizetne, az mennyi pénzt, törlesztő részletet jelentene neki. Hogy a gyerekére felvették-e már a CSOK-t, abból a támogatást vagy a hitelt is, és hogy milyen módon, mekkora törlesztővel tudná ezt megtenni. Az a legkedvezőbb hitel mostanában lakásvásárláshoz. Akkor te is megkapnád a pénzedet és ő is egyszerűen, normális módon lehetne a teljes lakás tulajdonosa. A CSOK-ból nem csak egy másik lakást vehetne meg, hanem azt is aminek a fele már az övé.

Ha mutatod neki, hogy komoly a szándékod és van is ötleted a kivitelezésére amit ő is meg tud csinálni és nem jár vele rosszul - hiszen vagy kifizet téged vagy fizeti ezentúl a fele lakásra járó bérleti díjat a hitel törlesztője helyett, amivel nem lesz soha övé a lakás, pedig havonta fizet érte - akkor tudsz majd előrébb lépni.

jan. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
77%

Tényleg csak a közös tulajdon megszüntetése perrel való riogatás lehet elég nyomóerő ahhoz, hogy és belemenjen az eladásba és felezésbe. Hiszen jobban járnátok azzal, ha ti meghirdetitek piaci áron, mintha árverezik nyomott áron. (Megállapodhatsz vele részletfizetésben is bérleti díj helyett, de nem hiszem, hogy ezzel jól jársz, mert mi van, ha nem fizet, plusz mire kifizeti, addigra lehet kétszer annyit érne a részed.)

Egyébként meg a fele+hitelből tudna másikat venni, ha ő megy el. Vagy ha ő fizeti ki neked, akkor azt is megteheti hitelből és akkor annak a törlesztőjét fizeti majd.

Ha ezek egyikére sincs pénze, hajlandósága, akkor sajnos nincs olyan verzió, hogy pénzhez is juss és ő is maradjon.

CSOK egy gyerekre szinte semmire sem elég, max. az a jó, hogy nem kell illetéket fizetnie.

jan. 20. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
61%

Az a baj a bérleti díjjal, hogy lehet ugyan kérni, de ha nem fizeti magától, akkor behajtani nem lehet. Mivel alapesetben az van, hogy mindegyik tulajdonosnak joga van beköltözni, de ha valamelyik tulajdonos nem költözik be saját elhatározásból, hát akkor így járt.

Olyan van, hogy túlhasználati díj. Ez akkor kérhető és perelhető (maximum 6 hónapra visszamenőleg), ha a bent lakó személy meggátolja a másik tulajdonost abban, hogy beköltözzön. De itt erről nincs szó, ha jól értem.

Ha a nővérednek van jövedelme, akkor fél lakásra már tud hitelt felvenni.

Vagy még egy lehetőség, hogy megveszed tőle a részét, és ő visszabérli. (Ha neked ez így jó.) Vagy akár rád íratja ajándékként, és az árat lelakhatja. (Ha belemegy így.)

jan. 20. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!