Ingatlan vásárlásnál fontos szempont, hogy mikor épült a ház?
Az attól függ mik a tervek vele.
Én régi házból felújjítattlant kerestem, hogy én újítsam fel. Ennek okai többnyire a következők:
1: általában részletekben újítgatnak régi házakat? emiatt az elosztás modernizálás kimarad.
2: Általában nem tetszenek a választott burkolatok
3: nem látszik mit hagytak ki a technológiai lépésekből, a spórolás miatt. Márpedig a "jóvanazúgy" hozzáállás miatt alapból kimarad ez-az, esetleg nem is tudja az egyén mit hagyott ki.
Új háznál pedig fűtés készt kerestem, a burkolatok választás miatt.
Végül építkeztem, mert így olcsóbb volt mint egy régit újjá építeni, és olcsóbb volt mint megvenni kivitelezőtől egy fűtés készt.
Igen, fontos szempont.
Nem csak az öreg házaknál, a viszonylag újaknál is, mert sokat változtak az építési szabályok és elvárások.
A szomszédunkban a ház kb. 20 éve épült, a mienk 16 éve. Már a kettő között különbség, hogy a miénkbe csak 90-es ajtókat lehetett a közlekedő részekre rakni, hogy ha később szükséges, akkor akár kerekes székkel is használható legyen - az övékében még nem volt elvárás. Már a fűtési rendszerük, más a szigetelésük.
A mienk meg ma már nem felel meg a kéményekre előírt szabványnak, hiába van kész kéményünk nem tehetünk alá simán csak kandallót, mert előbb a mai szabványnak megfelelővé kellene tennünk. A szigetelésünk csak azért felel meg a mai szabványnak, mert később került a házra és eleve többet rakattunk fel mint ami akkor általános volt.
Tehát pár év különbség is már sokat jelent és akkor még nem 50 meg 100 éves házakról beszéltem hanem viszonylag újakról.
2# Ebben igazad van, de miben befolyásolja az a lakhatást és kellemes környezetet, hogy nem felel meg már az éppen "divatos" szabványoknak, előírásoknak? Ez mindig is így volt és így is lesz. 5 év múlva a most legújabb sem feltétlenül fog megfelelni és egy 50 évest is fel lehet újítani úgy, hogy az megfeleljen.
Mi pl. egy BB-s kádárkockában élünk, ami felújításkor (10 éve) kb. a "technológia csúcsa" volt. Új tetőszerkezet és kémény, grafitos szigetelés, födém szigetelés, új nyílászárók, teljesen új fűtési rendszer padlófűtéssel, hőszivattyú, napelemek.
A belső tér teljes átszervezése a mai kornak megfelelően, amerikai konyha, plusz pici szobák. Ami sajnálatos, hogy mondjuk egy gardrób, vagy mosókonyha nem fért bele. Illetve belefért volna, de az főfal megbontással, bejárat áthelyezéssel és irreális költségekkel járt volna, így ebben megalkudtunk.
Ma már van jobb szigetelés, és nyílászáró, van hatékonyabb napelem, okosabb inverter és már hőszivattyúból is akad gazdaságosabb, vannak új szabványok, előírások. Most valószínű a fürdőt sem így oldanám már meg és ennyi. Kádárkocka. Nem 10 éves ház mégsem a kora számított, hanem az, hogy mit lehet belőle kihozni és hogy ehhez képest mennyibe kerül az a 4 csupasz fal, amit megkívánunk hagyni belőle. Ez teljes újjáépítés volt gyakorlatilag. Nézegettünk újépítésűeket is, kb. ugyanannyiból jöttünk ki, de számunkra sokkal jobb helyen és hatalmas telket kaptunk hozzá, nem egy 350 nm-es zsepit úgy, hogy jó közelítéssel a böfögésemet is hallja a szomszéd.
Építkezni nem tudtunk, arra nem volt keret, hogy mellette laknunk is legyen hol, így is csisszre ki volt számolva meddig kell befejezni a felújítást. Ennyi idő alatt (jobb ha) nem készül el egy ház ha csak nem könnyűszerkezetes. :) Pedig az lett volna az igazi nyilván, ha építkezni tudunk. Mondanám, hogy majd egyszer talán, de annyira szerelem ez a hely, hogy nagy eséllyel eszünkben sem lesz.
Egyébként olyan szempontból is fontos, hogy abból lehet következtetni arra, miket érdemes megnézni. Minden korszaknak megvan a maga jellegzetessége.
Miből épült, milyen állapotú, van-e alapja, reped-e, az megállítható-e, stb. Milyen felújításokat végeztek, az takarhat-e valamit, amit nem kéne, szakszerűen végezték-e, vagy otthoni kókány bt., ilyesmi.
Ugyanúgy új háznál is fontos, hogy ki építi, megvárja-e a megfelelő száradási időket, betartja-e a technológiai utasításokat, stb.
Kb 3 hónappal tart tovább újat építeni mint egy régit újjá építeni. Ebből a 3 hónapból még ki kell vonni a bontási időt.
feb 15- nov.25 között készült el úgy, hogy kivárattam a burkolókkal a 58 napos esztrik száradási időt is. A szerelőszint és a koszorú is száradt 1-1 hónapot. Jól volt szervezve, az tény.
Bár úgy vagyok vele, ha az igényeiteknek megfelelő akkor az úgy jó ahogy van.
Persze hogy számít. Pl. a csövek élettartama 50 év, a régi aluvezetékes hálózatról nem lehet a ma megszokott háztartási gépeket használni.
80-as évekig a vízszigeteléssel nem nagyon foglalkoztak, hiszen nem léteztek jól záródó ablakok. Ha egy ilyen régi házban ablakot cserélsz, jön a penész.
A hőszigetelésről nem is beszélve.
5# Mi bárhogy matekoztunk, nem jöttünk ki úgy, hogy megtudjuk venni a telket, ne kelljen gyerekkel közben máshova cuccolnunk, visszabéreljük a lakást, amit időre átadunk a vevőnknek, stb. Sem az időbeli, sem a pénzügyi ütemezés nem volt adott ehhez és pluszban hozzájött, hogy én éppen gyeden voltam, szóval eleresztve sem voltunk annyira hónapról hónapra. :) Egyszerűen pöccre ki volt minden számolva és már így is bent laktunk az utolsó simításoknál.
Ha a csillagok összeállnak, más vevőt találunk, máshogy tudjuk ütemezni a pénzügyeket, akkor biztos lett volna rá esély, így mi nem láttunk, de mi boldogok vagyunk a választásunkkal, szóval gond egy szál sem. :)
Ahogy előttem írták, számtalan szempont miatt fontos az építési idő.
Mi örököltünk egy 1904-ben épült patinás, védett homlokzatú házban lakást. Imádtuk, szerettük, de képtelenség volt anyagilag (bérből, fizetésből) bírni a fenntartását! Vitte és vitte a pénzünket! Amikor odaköltöztünk saját lakásunkból, amit kiadtunk, belefektettünk több milliót a felújításba, de ez csupán a minimális lakhatóvá tételre volt elég. Fürdőszoba, konyha felújítás, kombi cirkókazán és fűtésrendszer kiépítése, kémény bélelése, villanyóra és villanyvezetékek kicserélése. Új konyhabútorra már nem is jutott, használtat vettünk jófogáson, olcsón. Többszörösét beleölhettük volna még, de nem volt rá több pénzünk. Úgy képzeltük, majd takarékoskodunk és később befejezzük a felújítását, de nagyot tévedtünk! Mindig volt valami újabb és újabb gigszer a házzal, ami elvitte a pénzünket, így amint félretettünk, el is ment. Meguntuk, eladtuk. Fájó szívvel, de elbúcsúztunk tőle. (Az új tulaj mai napig szenved az öreg házzal, neki sem sikerült felújítania. Ugyanabba a helyzetbe került vele, mint mi voltunk.)
1996-ban épült 10 lakásos társasházba költöztünk. Nagyon szuper helyen van, zöldövezet, mégis egy ugrásra van a belváros! Zugló Törökőrön lakunk. A lakás pár éve fel volt újítva, amikor vettük. Teljesen gépesített! Márkás minőségi mosogatógép, tűzhely, klímák, kazán. Felújítás után egy férfi megvette cége nevére, aki alig tartózkodott itt, külföldön dolgozott, mi tőle vásároltuk meg. A lakás szinte teljesen üres volt. Nekünk azóta sem kellett sokat költenünk az ingatlanra. Van dupla garázsunk, nagy tárolónk, kertrészünk. (nem kertkapcsolattal) A lakóközösség szinte tökéletes, nagyon baráti a viszony. A szomszédos házakkal, lakókkal sincs probléma. Imádunk itt lakni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!