Visszatáplálós napelemes rendszer tulajdonképpen hogy működik?
Vennénk egy házat meglévő visszatáplálós napelemes rendszerrel, hőszivattyúval, de nem teljesen világos hogyan működnek ezek?
Minden megtermelt áramot betermel, én pedig minden felhasználtat megveszek? Vagy amit tud, azt elhasznál a háztartás és csak a többletet termeli be?
Nagyon köszönöm, így már nagyjából értem. Nem hibrid rendszer.
Az a baj, hogy értem szintén nagyjából a szolgáltató oldalát (ami pl. téli-nyári kiegyenlítetlenségből adódik), amiért az éves szaldó nem oké. A stabilizálás kérdését, amit írtál, viszont rálátás és hozzáértés hiányában nem és így gondolom sokan mások sem. Vagyis ha a kiegyenlítéshez adnának hülyék számára is érthető támpontokat, szerintem sokan vagyunk, akik szívesen tennének egy fenntarthatóbb rendszerért. De ehhez jól működő oda-vissza kommunikáció kellene. Erről a problémáról mégcsak nem is hallottam, avagy nem ütötte meg az ingerküszöbömet.
"vagy képes elfogyasztani a pillanatnyilag termelt energiát a ház és csak a többletet termeli be a közhálózatra"
Igen így van, ahogyan írod. Csak a többlet megy fel a hálózatra, amit nem bírsz elfogyasztani, mert a hűtő nem eszik annyit. De ha van adatod arról, mennyi a feltáplálás, akkor a jelenlegi tulaj segítségével a hiányzó adatot is megkaphatod, mert az inverterből kinyerhető a megtermelt energia. Ennek a megtermelt energiának és a feltáplált kWh-knak a különbsége lett helyben elfogyasztva.
Köszi a hasznos segítséget. Vagyis ha verőfényes napsütésben megy a mosógép, szárítógép, mosogatógép, villanysütő, meg nem tudom mi és nap végén azt látom a szolgáltatói ad-vesz mérőn, hogy a betáplált energia 2 kwh, akkor az nem azt jelenti, hogy ennyit termelt a napelem, hanem hogy ennyi felesleget termelt. Így érthető, erre voltam kíváncsi.
Ebben az esetben mondjuk meglehetősen brutális (nekem laikusként) a ház villamos energia fogyasztása. Vagyis biztosan több, mint amit én a mérőn látok és már amit látok sem kevés.
Vacillálunk, de igazából az a sejtésem, hogy ennél jobb műszaki tartalmú házat ár-érték arányban mostanában nem találunk. Megvan a régi gázfűtéses rendszer, vannak klímák is, szóval igazából túl sok gondolkoznivalónk nincs.
"Vagyis ha a kiegyenlítéshez adnának hülyék számára is érthető támpontokat, szerintem sokan vagyunk, akik szívesen tennének egy fenntarthatóbb rendszerért. De ehhez jól működő oda-vissza kommunikáció kellene. Erről a problémáról mégcsak nem is hallottam, avagy nem ütötte meg az ingerküszöbömet."
Sajnos csak a terelgetés megy a birkák számára a tájékoztatás nem.
Van aki 5-7milióért épít napelemes rendszert nem gondolva arra hogy a ház egyéb energetikai tulajdonságait is kellene fejleszteni csak dobálják fel a kártyalapokat a tetőre. Egyébként a meglévő rendszereket már nem lehet módosítani ha az ember szaldóban akar maradni.
"amit tud, azt elhasznál a háztartás és csak a többletet termeli be"
Igen.
Évente egyszer van elszámolás:
Fizetendő összeg = napelem által megtermelt - háztartás által fogyasztott.
Értelemszerűen, amikor többet termelt a napelem a fogyasztásnál, akkor azt neked kifizeti a szolgáltató, de (sajnos) ez nem éri meg, mert nagyon alacsony áron (10 ft/kwh) vásárolja meg tőled. Jobban jársz, ha elfogyasztasz mindent, tehát nullára kihozod mire jön az elszámolás.
"Ebben az esetben mondjuk meglehetősen brutális (nekem laikusként) a ház villamos energia fogyasztása. Vagyis biztosan több, mint amit én a mérőn látok és már amit látok sem kevés."
Nézd, azt mondod, hogy a gázfűtés mellett látsz klímákat is. Azt gondolom (de csak gondolom, és nem tudom biztosra), hogy valószínűleg azzal "játszanak", hogy gázfogyasztásból beleférjenek a rezsicsökkentett keretbe (a 144 m3 átlagos havi gázfogyasztásba). Na most csak néhány százalékot tévedek a kerekítéssel, amikor azt mondom, hogy minden kiváltott gáz köbméter -> 10kWh/COP elektromos energiába kerül. 1 m3 gáz energiatartalma MJ-ról átstámolva 10kWh. Nyilván a klíma nem 1:1-ben égeti el az áramot, mint egy olajradiátor, hanem hőszivattyúzik, a jóságfoka 3-4 COP érték.
[Amikor otthon a feleségem lekapcsolja, vagy a gyerekkel lekapcsoltatja a világítást a közös helyiségekben (folyosó, kerengő, átjáró) akkor mindig felvilágosítom, hogy a ledes világítás az egész házban 2 hétig elmenne abból az áramból, amit a mosógép, vagy a süteménysütés egy alkalommal elhasznál. Hogy az egy kádnyi fürdővíz felmelegítéséhez szükséges energiáról már ne is beszéljek.] #12 voltam
(Van homlokzati hőszigetelés a házon?)
A gázszámlák alapján nem igazán játszanak vele, illetve mondták is, hogy max nagyon hidegben nyomják be egy picit a gázfűtést, az gyorsan felmelegíti a házat, jobb a hőérzet. Padlófűtés és radiátorok is vannak. A hőszivattyú képes mindkettőben keringtetni a vizet, a gázkazán csak a radiátorokban.
Éves szaldóban kijöttek pluszban, vagyis hogy még maradt is bent általában párszáz kwh-juk és a gázszámlák és pár ezer forintosak általányban. Így jó vételnek tűnik, de ugye engem inkább a szaldó jövőbeni megszűnése miatt érdekelne, hogy pontosan mennyi is az annyi.
Van szigetelés, de nem sok. 6 cm grafitos, műanyag nyílászárók és 10 cm födémszigetelés.
Az a baj, hogy a H tarifát is csak egy tollvonás áthúzni, így próbálnék a legrosszabbra készülni és majd a legjobbat kihozni a lehetőségekből. (Ha megvesszük)
Mintha azt olvastam volna a szolgáltató honlapján, hogy napelemeseknek egyéb kedvezményes tarifa nem jár, de erre most nem tenném rá a nyakam. A család a számlájuk alapján sima A1-es. Éves szaldóval egy fillért nem fizetnek villanyszámlára évek óta (kivéve rendszerhasználati díj). Saját bevallásuk szerint fűtésszezonban 800-1000 kwh-t fogyasztanak, bent zömében 23 fok van, számla alapján pedig az éves felhasználásuk átlag 7400 kwh mindenestől. A betáplált energia átlag 8000 kwh körül van.
Ha ki kéne fizetni, azért ez önmagában is tetemes összeg már, ha a ház képes felhasználni az éppen megtermelt energiát, akkor ugye az a 7400 kwh pedig még több.
A kérdésemmel arra próbáltam választ találni, hogy mennyi lehet az a "még több". Megkérdezem a tulajt, hogy kiolvasható-e ez az inverterből.
Technikai működés:
Normál napelemes rendszer esetén a bejövő villany hálózatodhoz csatlakoztatják a napelemes rendszert. Ez jellemzően még egy mérőhely szabványosítást is igényelhet, ha ott 50%-nál nagyobb átalakításra van szükség (pl 1 helyett 3 fázis kell).
2,5kw-ig egy fázisú, felette 3 fázist követel meg a villany szolgálató.
A rendszer úgy működik, hogy a feszültséget kicsit megemeli az inverter és így (hasonlóan mint mondjuk egy csővezeték rendszernél a nyomást emelnénk meg és így tudnánk bepumpálni a hálózatba) tud a hálózatra áramot betáplálni.
Az inverter a következő két esetben mindenképp le kell kapcsoljon 15-20 percre:
- ha túl magas a feszültség, jellemzően 257 volt felett már tilos betáplálni
- ha a szolgáltatónál nincs áram a hálózatban
Vannak hibrid rendszerek, ill. sziget üzemű rendszerek, utóbbiak a hálózattól teljesen független is tudnak működni, ill. akár vételezhetnek hiányzó energiát a hálózatból, jellemzően valamilyen energia tárolóval egészítik ki a rendszert.
A hibrid rendszerek tudnak betáplálni, ill. egyeseknél van lehetőség akkumlátoros energia tárolásra, télen a hálózatból vételezett (pl valahol éjszaka olcsóbb az áram) energia eltárolása magasabb tarifájú időszakra, ill. hálózati kimaradás esetén valamilyen backup funckió ellátására, ez esetben vagy leválasztják a hálózatunkat a külső szolgáltató hálózatáról vagy egy független hálózatot épít ki.
Pl. a Froniusnak van olyan invertere, ami képes akkumlátor nélkül is 1 fázison korlátozottan áramot adni, ha süt a nap és elmet az áram.
A három fázisú rendszerek jellemzően szinkronok, azaz mindhárom fázison azonos teljesítményt adnak le, de vannak már aszinkron inverterek is, amik képesek a eltérő teljesítményt leadni fázisonként.
Ahogy a fentebb írok emlegették, ha bekapcsolsz egy fogyasztót és van napelemes termelés akkor elsősorban a napelemről fogod azt ellátni, ha nincs elegendő teljesítmény azon a fázis(ok)on, akkor meg a hálózatból fog végtelezni a normál rendszer.
A szaldós elszámolást leszámítva (bár bizonyos szempontból annál is érdemes) mindegyik elszámolás esetén a legjobb ha napos időszakra tudod ütemezni a fogyasztóidat.
Ezt szokás támogatni az inverter oldalon is, ez esetben ki szokták egészíteni a rendszert egy smart meterrel, ami képes kommunikálni az inverterrel és méri a szolgáltató irányába történő villamos áram forgalmat.
Az un. SG ready készülékek (Smart Grid ready) képesek ezekkel az inverterekkel kommunikálni és az általa és a smart meter által mért adat alapján pontosan meg tudja határozni mekkora épp a fogyasztásunk mekkora vételezés vagy betáplálás.
Ha azt érzékeli, hogy kevés fogyasztó megy és a napelem oldal miatt betáplálás történik, akkor az ilyen eszközök bekapcsolhatnak, pl egy hőszivattyú, ami majd meleg vagy hideg víz formájában eltárolja az energiát, ezzel csökkentve a hálózatba betáplált energia mennyiséget, egyuttal a villanyszámlát és a hálózati ingadozást is csökkenti.
Egyes inverterek képesek pl fixen reléken keresztül bekapcsolni fogyasztókat, pl ilyen esetben egy villanybojler vagy akár egy mosógép bekapcsolható, bizonyos fogyaszók esetén szükség van min. bekapcsolási időre tehát mondjuk ha bekapcsolja utána ne kapcsolja ki azt legalább pl 2 órán át.
Vannak olyan kiegészítők is, ami pl már egy fűtőszál (pl villanybojlerben) teljesítményét is pontosan be tudja szabályozni, hogy csak az el nem használt áramot használja csak pl a villanybojlerünk, tehát ha van 500W háztartási fogyasztás, 2kw-os bojler és 1000W napelem termelés, akkor a 2kw-os bojlert visszaszabályozza 500W-ra és így az 1000W-os teljesítményből semmit nem töltünk vissza a hálózatra.
Ugyanez létezik villany autó töltők esetén, itt különösen érdemes figyelni, hogy ugyanattól a gyártótól vegyük a töltőt, mint aki az invertert gyártotta. Szintén beépített smart meter esetén ugyanezt a legtöbb gyártó valamelyik terméke már tudja: az az autó töltését visszaszabályozza.
Itt még azt is meg szokták oldani, hogyha meg kifejezetten gyors töltés kell és nincs elég rendelkezésre álló hálózati teljesítmény, mert pl 3x16A van és a napelemünk meg 3x5A-t termel éppen, és minden fázison a házban 1A fogyasztás van épp akkor a jól kiválasztott töltő lehetőséget tud arra is adni, hogy 3x16A + 3x5A (napelem) - 3x1A (fogyasztók) teljesítménnyel töltsünk. Ez esetben 3x20A töltés is lehetséges úgy, hogy a fő biztosítékot nem veri le a töltő.
Elszámolás:
Jelenleg két féle elszámolás van: vagy bruttó vagy szaldós.
Utóbbi nyilván most a legkedvezőbbnek tűnik, előbbi esetén más a tarifa a visszatáplálás esetén és más ha vételezünk. Nyilván ha pl feltöltünk 100kwh-t és vételezünk 100kwh-át valószínű fizetnünk kell a vételezés miatt.
Meg kell jegyezni, hogy ez is változni fog várhatóan úgy, hogy napszakonként eltérő tartifa lesz a vételezésre (várhatóan ha EU-t követjük) minden fogyasztónak. És elképzelhető, hogy nappal ha tűz a nap olcsó lesz az áram, este, amikor mindenki világít drága, majd éjszaka amikor alszanak megint olcsóbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!