Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történik ha túl sok energiá...

Mi történik ha túl sok energiát akarnak majd a napelemes rendszerek visszatáplálni a hálózatba?

Figyelt kérdés
Műszaki oldalról érdekelne a dolog. Az inverter honnan "tudja" hogy mekkora teljesítmény kell leadnia és a szolgáltató hogyan tudja/tudná szabályozni hogy átveszi a megtermelt energiát vagy sem? Egy vízvezeték rendszeres analógiával élve ki vagy mi szabályozza a csapot a betápláló oldalon?
2017. febr. 2. 19:07
 1/9 EagleHUN ***** válasza:

Ők ezt közvetlenül nem fogják látni.

Annyit vesznek majd észre hogy csökken a fogyasztás (mivel a napelemek sokat betáplálnak illetve ellátják gazdáikat) és emiatt az erőművek teljesítményét csökkenteni kezdik.

Aztán jön egy felhő betakarja a napelemeket és nem lesz idő feljebb kapcsolni az erőműveket. Beáll az áramszünet!

2017. febr. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

Németországban pl. bevett szokás, hogy a napelemparkok körüli lakásokban, házakban állandóan megy a fűtés télen, és a hűtés nyáron. Kikapcsolni nem szabad (sok helyen nem is lehet), helyette az ablakot kell kinyitni, ha a lakásban túl meleg lenne (télen) vagy túl hűvös (nyáron). Ez amolyan túláram-csökkentő dolog, ezzel kvázi automatikusan szabályozzák a rendszerbe visszatáplált áram mennyiségét is.

Legalábbis haverom ahol lakik egy napelempark mellett (Ulmtól nem messze), ott így működik. Villanyszámlát egyáltalán nem kell fizetniük a közvetlen környéken lakóknak.

2017. febr. 3. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%

Egy vízvezeték rendszeres analógiával élve ki vagy mi szabályozza a csapot a betápláló oldalon?


[link]

2017. febr. 3. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Jókat írtok, de engem mint írtam a műszaki/elektronikai oldalról érdekelne a dolog. Frekvencia, feszültség, hogyan szabályozzák a betáplált teljesítményt stb. az inverter oldalon.
2017. febr. 3. 08:12
 5/9 anonim ***** válasza:
53%
Szerintem ott sehogy. A rendszerirányító a másik oldalon szabályozza a hálózatba betáplált mennyiséget ( csúcserőművek, könnyen szabályozható gázturbinás erőművek stb), bár lehet nem jól gondolom :)
2017. febr. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Az ideális hálózati állapot az, amikor az erőművi oldalról betáplált energia éppen akkora, mint a fogyasztói oldalról felhasznált energia. Könnyen belátható, hogy önmagában ez a két szereplő egy működésképtelen hálózatot eredményezne, mert az erőművek érdeke a minél több betáplálás. A szereplők közt a koordinációt a rendszerirányítás végzi, ami képes aktívan beavatkozni erőművi, és fogyasztói oldalon is (csökkentheti, vagy leállíthatja az erőműveket, beindíthat tartalékerőműveket, vételezhet külföldről áramot, vagy éppen bekapcsolhat a vezérelt árammal 50 ezer bojlert. Azt hogy a hálózat éppen milyen állapotban van (energia többlet, vagy hiány) a hálózat paramétereinek valósidejű monitorozásával tudják meg. Bár a napelemes inverterek alapvetően egy végtelen, és korlátlanul betáplálhatónak tekintik a hálózatot, a valóságban koránt sincs így. Amennyiben a rendszerben olyan plusz energia jelenik meg, amit éppen nem fogyasztanak el, akkor szükségszerűen növekedni fog a rendszer feszültsége. Ez az egyetlen módja hogy az energia elnyelődjön, mivel a hálózat frekvenciája szinte kvarc stabil, a fogyasztói oldal felőli ellenállás (áramerősség) adott. A P= U x I alapján csak az U növelésével lehet teljesítményt növelni. Ha rendszerben több a feszültség, akkor még járulékosan megemelkedik a hálózat impedanciája is, úgy is mondhatjuk fokozottan ellenáll a további megerőszakolásnak. Az operatív rendszerirányítás tökéletesen működik mondjuk száz szereplőnél, de mondjuk 20 ezer 3-5kW-inverternél már elképzelhetetlen. Még ha automatizálnánk a dolgot, akkor is minden inverterhez ki kéne építeni egy duplex kommunikációt + beavatkozószerveket stb., vagyis teljesen életképtelen ez a dolog. Ezért a szolgáltatók megkövetelik az inverter gyártóktól, hogy maga az inverter monitorozza a hálózatot, és ha a beállított értékektől eltér a hálózat, akkor váljon le róla, és szüntesse meg a betáplálást. Az inverter figyeli a hálózat alsó-felső feszültségét,feszültségváltozás sebességét frekit, frekiváltozás sebességét, hálózati impedanciát (220-440mohm) stb. Ha bármelyik érték nem tetszik az inverternek, akkor leválik a hálózatról, és csak akkor kapcsolódik újra, ha helyreállnak a paraméterek.
2017. febr. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ha jól értem akkor a közcélú hálózatra vagy az összes megtermelt energia (ami házon belül nem fogyasztódik el) kimegy vagy semmi. Nincs köztes állapot? Másik kérdés hogy azt olvastam: "minden áramszolgáltató köteles átvenni a megtermelt energiát". Ezt tudják is biztosítani? Vagy ez is olyan mint az áramszolgáltatásnál hogy csak bizonyos %-ban az időnek? (pl. 98%)
2017. febr. 3. 20:55
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a hálózati inverter így működik. Vagy az összes energiát benyomja a rendszerbe, vagy semmit. Léteznek összetett, úgynevezett hibrid rendszerek is, amelyek képesek az energia azon részének a visszatáplálására amelyet már nem tudunk elraktározni (akkuba), vagy amit nem tudunk helyben elhasználni. Ezek a rendszerek már tudják hálózati kimaradás esetén az autonóm üzemet is. A szünetmentest nem, mert biztonsági okokból 2-3 percet várni kell a szigetüzem felállásához. A szolgáltató különben nem trükközik a rendelkezésre állással, max üzemzavar esetén (áramszünet) szokott leállni a visszatáplálás. Nagyon ritka hogy olyan ramaty a hálózat, hogy már az inverter sem akar felmászni rá. Mi a német beállításokat használjuk, az megengedőbb mint a magyar, és a szolgáltató is elfogadja. A magyarral voltak problémák, de inkább a helyi viszonyok miatt ( pl. hosszú légkábel)
2017. febr. 3. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 EagleHUN ***** válasza:

Bocs kérdező, a kérdésed alatti rész valahogy elveszett számomra. :)

Így 6-os és 8-as már nagyrészt megválaszolták.


"Ha jól értem akkor a közcélú hálózatra vagy az összes megtermelt energia (ami házon belül nem fogyasztódik el) kimegy vagy semmi."

Annyi megy ki amennyit az inverter bír.

Ha a napelemeid ennél többet termelnek az max az inverter és a napelemek közti akkumezőt tölti. Amiről akár fogyaszthatsz is pl 24V-os egyenfeszültségű világítással.


"Nincs köztes állapot?"

A mai egyszerű invertereknél nincs.


"Másik kérdés hogy azt olvastam: "minden áramszolgáltató köteles átvenni a megtermelt energiát". Ezt tudják is biztosítani? Vagy ez is olyan mint az áramszolgáltatásnál hogy csak bizonyos %-ban az időnek? (pl. 98%)"

Valóban kötelesek átvenni, de ez esetben ők mondják meg milyen invertert kell venned. Milyen napelemet köthetsz erre az inverterre (vagy milyen szélturbinát-pl házibarkácsot nem fogadnak el).

Meg ők építik ki a teljes rendszert stb...

És ráadásul nem is túl magas a kötelező minimális átvételi ár, annál többet meg nem fog adni. :(


Nincs semmi átvételi idő % stb...


A napelemed termel X -et az invertered, csinál Y-t.

Ha a te pillanatnyi fogyasztásod Z nagyobb mint Y akkor a villanyórád a szolgáltató javára pörög.

Ha Z kisebb mint Y akkor meg a te javadra "visszafelé" pörög az óra.

Viszont X és Y közt már nem ilyen egyértelmű az összefüggés.

Mert beleszól az akkumező töltöttsége, az inverter hatékonysága stb...

Gondolj bele éjjel nem süt a nap az invertered akkuról dolgozik közben. Viszont nálad is csak a hűtő fogyaszt pl.

Reggel felkel a nap és elkezdi az akkukat is tölteni, meg kicsit rásegít az inverterre.

De te is felkelsz és fogyasztasz, aztán elmégy otthonról.

Délután már a napelemről megy az inverter az akkuk töltöttek.

De este amikor lemegy a nap te elkezdesz fogyasztani mert hazajöttél.

Ha erősen borult napok vannak, akkor sem hagyhatod 50% alá merülni az akkukat tehát tölteni kell őket, a hálózatról, pénzért...

2017. febr. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!