Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogy lehetek ilyen szerencsétl...

Hogy lehetek ilyen szerencsétlen, hogy pont most a legrosszabbkor jött össze a pénz saját lakásra?

Figyelt kérdés

A szüleim már lassan másfél éve szenvedtek egy ingatlan eladásával, amiből nekem is adnak pénzt megbeszélés alapján. Sajnos apukám és az ingatlan másik tulaja kapzsik voltak és 5 millióval drágábban hirdették meg tavaly nyáron, mint amennyiért én is mondtam hogy hirdessék meg és amennyiért mindenki láthatta ép ésszel a hirdetéseket nézve, hogy a hasonló ingatlanok annyiért mennek. Nem is kelt el az ingatlan egész nyáron, ősszel, télen. Hanem csak most február végén, amikorra nagy nehezen levitték a hirdetési árat arra a környékre, ahol már nyáron is meg lehetett volna hirdetni. Ez egyébként egy vidéki kisvárosban családi ház volt és most vidéki nagyvárosban vennénk egy lakást. Ez utóbbiak ára viszont brutálisan elszállt most kb. fél év alatt. Ami lakás még ősszel vagy a télen is 20-21 millió volt, azokat most 25-26 millióért árulják. Nekem van 5 millióm, kapok a szüleimtől 10 milliót és a többire még hitelt veszek fel. De ami törlesztőm lett volna még ősszel lakást véve is 40 ezer forint, az most az áremelkedés és a hitelkamatok emelkedése miatt lesz vagy 90 ezer forint. Lehet nektek akik fél milliót vagy többet kerestek egy hónapban ez nem tűnik nagy pénznek, de az én fizetésemhez képest ez sok pénz. Meg ne is konkrétan az összegeket nézzétek, nem ez a történet lényege.


Mit tegyek? Hogy tudnám ezt magamban feloldani lelkileg? Nyilván iszonyú hálás vagyok apának, amiért segít az ingatlan vásárlásomban. De mellette nagyon szomorú is, amiért ilyen buta módon tudta csak eladni az ingatlant és emiatt a pár hónap csúszás miatt 5 millióval több hitelt fizethetek majd a következő években, mert közben annyit emelkedtek az árak. Iszonyú szerencsétlennek érzem magam, pedig elvileg örülnöm kellene, hogy lesz saját lakásom.


2022. márc. 22. 08:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%
Vegyél egy olcsóbb felújítandó ingatlant 5 millióval kevesebbért.
2022. márc. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
56%

26 milliós lakásnál kb 1,3 millió az illetéked+ ügyvéd, 1 milliót meg kéne hagynod a lakásra vásárlás után (háztartási gépek, festés, néhány bútor, apróságok és kevés is lesz).

15-2,3= 12,7 m, kell neked 13,5 hitel (kb 200000 a hitel díja)

10 éves periódussal számolva

13,5m, 25 évre, 2021.03-ban 69000 Ft/hó

13,5m, 25 évre, 2022.03-ban 84000 Ft/hó


Persze értem mi a fő problémád, ha nincs az áremelkedés akkor elég lett volna 8,5m hitel ami kb 52000/hó.


Áprilisban ismét alapkamat emelés lesz, mert csak így tudják féken tartani az eurót. Tavaly márciusban 0,6% volt a jegybanki alapkamat, jelenleg 3,4% Áprilisban várhatóan 3,9% lesz. Valószínűleg év végiig eléri a 6%-ot is mivel a magyar gazdaság romokban van, függetlenül attól mit állít a kormány!

(A románok szinte meg se érezték a válságot euro/lej árfolyamot érdemes megnézni az elmúlt 2 évben! Nálunk meg kb 30%-ot romlott a forint! Őket is ugyan azok a csapások érték... azok valószínűleg többet értenek a gazdasági dolgokhoz, vagyis ez inkább egy tény.)


Covid, háború, alapanyag hiány... és nem csökkenek az ingatlan árak, nem tudom mi kéne még, hogy ez bekövetkezzen :/


Eddigi 5-6 év tényei: minél tovább vársz annál "kevesebb" pénzed lesz.


Nem érdemes várni a csodát az árcsökkenésre...

2022. márc. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

1. Nincsenek ilyenek, amiket te mondasz. Nem viccelek. Valami elkattant most a piacon. Ennél olcsóbbak már csak fele ekkora garzonok, romos rettenetek, vagy osztatlan közös tulajdonú rémségek vannak. Ami felújítandó az is csak 1-2 millióval olcsóbb, de közben rá kéne költeni vagy 5 milliót, hogy úgy nézzen ki, mint a jobbak.


2. 7 millió forint félretett pénzem van és ebből teszek bele 5 milliót én is a lakás árába. Ügyvédet már találtunk, aki 0,8%-ért vállalja, az olyan 150-200 ezer lesz. Az illeték 40%-át le lehet írni úgy, hogy papíron apa lesz a tulaj a 10 millió forintra eső részre, mert ő most le tudja írni azt az illetéket (=nem kell neki kifizetnie) az eladott ingatlan miatt. A fizetendő illeték így csak 600 ezer lesz, ha tegyük fel 25 millióért sikerül venni valamit. A bebútorozás nem sürgős, azt lehet folyamatában is és nem kell egyszerre megvenni az összes bútort, csak már legyen meg a lakás. 15 éves futamidejű lakáshitelt veszek fel, de persze még ennél is korábban szeretném kifizetni majd később előtörlesztésekkel.

2022. márc. 22. 09:33
 4/12 anonim ***** válasza:
70%

2+

Látom megvannak a kiskapuk :)))

Apud tulajdonrészét ne felejtsd el végrendeletben lefixálni!


Pedig jelenleg nagyon sok választásod nincs.

Jobban jársz jelenleg 20-25 éves futamidővel, 5 vagy 10 éves kamat periódussal. Min 5 kell mert nem mostanába jön helyre a gazdaság.

évi 15-20% a gyakorlati áremelkedés, azaz jövőre valószínűleg a most 26 milliós lakás karcolja majd a 30-at és neked ugyan úgy 15 milliód lesz (a csodáktól szintén eltekintek)


Ha esetleg felveszel 25 éves hitelt, nincs az sehol megtiltva, hogy akár 2-3 év múlva, vagy mikor ismét leesik az alapkamat nem váltsd ki egy jobbra.

Alapkamat alakulása: most 3,4%!

1990-2000 között 20-24%

2001-2010 között 6-11%

Fidesz építő ipari fellendítése

2013-2015 4% alatt

Fidesz baba program

2016-2021.06 1% alatt

21.06-tól emelkedik

2022. márc. 22. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
86%

Gondolom Magyarorszagon is ugy van hogy fix kamatozasu hitelt vesznek fel az emberek. Ha igy van, akkor 90.000es torlesztoreszlet eseten 20 ev mulva is havi 90et fogsz fizetni. Nalunk legalabbis is mukodik.

20 ev mulva az a penz olyan keves lesz hogy egy szobat nem tudsz belole kivenni.

Csak gondolj bele hogy most mennyi lenne az alberlet. Egy lakast nem tudsz berelni 90.000ert havonta es nehany evente emelnek a berleti dijon.


Szerintem inkabb 25-30 eves futamidore vedd fel es probald elobb kifizetni. Ha nem megy, akkor sem lesz magas a torlesztod.

En 30 evre vettem fel de ha akarom akkor ezt is kitudom fizetni 15 ev alatt ha rendszeresen elotorlesztek. De nem tudom mit hoz a jovo. Lehet lesz olyan amikor nem keresek annyit se mint most es orulok ha a havi reszletemet ki tudom fizetni, nemhogy elotorlesszek. A 15 eves hitelnel alapbol sokat kell fizetni minden honapban.

2022. márc. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
86%

Kutatások szerint ugyanakkora pozitívumnál csak tizedannyira örülünk, mint amennyire szomorkodunk ugyanakkora negatívumnál.

Hangsúlyozd magadnak és ünnepeld is meg, hogy lesz saját lakásod!!!

Én nagyon gratulálok, sokminden szerencsésen összejött hozzá, és nagyon ügyesen kalkuláltál, sokat is dolgoztál érte!

Nagyszerű dolog!

2022. márc. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
91%

Talán annyit tudok hozzáfűzni, hogy én tartozáson kívül mást nem nagyon örököltem. Rengetegen vannak ebben a hajóban, és a legtöbb kölyök álma az, hogy legalább az önerőre valót megkapja otthonról. Ezt abszolválták a szüleid így is, szóval szerintem örülj neki, és ne itt nyafogj. Olyan hajó után felesleges siránkozni, ami elment. Ez van, ebből élsz jelenleg. Gyűjthetsz mellé, hozzárakhatod az eddigi tartalékaidat is (ha vannak), járj nyitott szemmel.


De keseregni? Azt semmiképp ne tedd. Amúgy jelenleg annyira tré a piac, hogy pont az a +-5 millió totál nem számít.

2022. márc. 22. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
A hiteldrágulásról meg annyit, hogy igen, tavaly tudtam 3% kamattal venni lakáshitelt, de tegyük hozzá, hogy 6 évvel ezelőtt még 6%-nak örülni kellett, de nem kicsit!
2022. márc. 22. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Utólag jó nagy hülyének érzem magam, hogy ilyenek miatt bánkódtam. Belegondolva tényleg szerencsés vagyok és örülök annak, amim van. Köszi még egyszer, hogy erre rávilágítottatok!
2022. márc. 22. 20:19
 10/12 anonim ***** válasza:
87%

Én árverezés előtt álló 7,8 millió deviza hitellel terhelt és jelzálogolt házat örököltem 2012ben.

Most már aprópénznek tűnik, de ebben az időben egy kockaház a faluban 3-4 millióba került!

Muszály volt bevállalni mert még mindig jobb volt, mint az albérlet.

Kellett pár év mire kifizettem, ezután pedig a diákhitelem következett.

Én nagyon örültem volna ha a családomtól kapok kb 30% nyi önerőt 2012-ben friss mérnök diplomával.

Most pedig már a saját házam épül 40% önerővel, úgy hogy még a családi ház is megvan.

8 évig 2 helyen dolgoztam egyszerre, az utóbbi 2 évben már nem maszekolok, mert eleget keresek szerencsére.

2022. márc. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!