Mi várható a lakáspiacon?
Szerintem nem. Agyonfűtötték a piacot, a végtelenségig így nem zakatolhat, hiszen mindenki csak támogatásból meg hitelből épít ész nélkül, amúgy senkinek nincs ennyi pénze. A támogatásokat meg nem önthetik folyamatosan, mert egyre kisebb hatást érnek el vele, mindent nagyon hamar felszippant a piac.
Szóval előbb utóbb szerintem jó esetben lelassul minden, stagnál vagy lassabb ütemben növekszik, vagy rosszabb esetben földbeáll (mint 2008-ban, mikor 3-4 évig alig volt beruházás és az építőipari cégek nagy százaléka bezárt, csődöt mondott).
Jó kérdés, és bárcsak tudnám rá a választ. Amit látok most: az imgatlanárak magasak. Nagyon. De van még ezen az áron is kereslet
Az építőanyagárak drasztikusan emelkedtek: 50-100-200%-os áremelkedést látni terméktől függően Kis hazánkban a kormány is vizsgálatot indított ez ügyben. De nem tudnak sok mindent tenni, hiszen világpiaci szinten emelkedtek az árak, nemcsak Magyarországon. Szakértők azt várják, hogy őszre fognak az árak az építőanyagoknál stabilizálódni, kérdés, milyen szinten.
Drasztikusan emelkedett az áram ára: 50-80%-ot. Nem a lakossági, azt nem fogjuk megérezni, hanem az áram nagykereskedelmi ára. Ennek az iparban lesz hatása,hiszen bármit is állítsanak elő: ablakok, ajtók, szerszámok, kilincsek, profilok, festékek, tégla, cserép, stb - a gépek árammal működnek. Az előállítási költségek nőnek. A megemelt áram ára legkésőbb jövőre beépül az előállítási költségekbe. (Nem,nem én mondom, egy gazdasági cikkben olvastam a napokban)
Infláció: Mindennek emelkedett az ára, elég ha csak nyitott szemmel mész be a megszokott boltodba. Legyen szó zöldségről, gyümölcsről, tojásról, olajról, megemelkedett jelentősen az áruk. Ez mind emeli az inflációt
A kormány minimálbér-emelést tervez, elég komolyan. Jövőre választások, nagy az esélye már csak emiatt is, hogy emelkedik a minimálbér. Ennek azért lesz egy kis hatása a többi bérre is. A versenyszféra, ha nem akar lemaradni, szintén emel vmennyit. A fizetés-emelések szintén felfele hajtják az inflációt.
Tartósan gyenge forint: a gazdaságpolitikában az exporton van a hangsúly, ezért a kormánynak az volt az érdeke, hogy minél gyengébb szintre lője be a forintot. Viszont a gyenge forint drága importot jelent. Bármi, amit külföldről hozunk be, többe kerül. Az építőiparunk pedig nem csak es kizárólag hazai alapanyagokból dolgozik.
Az mnb elkezdett ugyan most egy kamatemelési ciklust, de már csak rohannak vele a növekvő infláció után.
Az infláció 10 éve nem látott magasságokban van, és több tényező arrafele mutat, hogy egyelőre magasan is fog maradni (áremelkedés, béremelés, gyenge forint)
Ingatlanpiaci szakértők szerint Magyarországon 90 óta (amióta szabad ingatlanpic létezik itthon) az ingatlanok árai olyan 7-10 éves ciklusokban emelkednek, utána megtorpannak, majd visszaesnek egy kicsit. (De soha nem arra a szintre, ahonnan a ciklust elkezdték).És most járunk 7 évnél. Matematikailag 2-3 éven belül várható a ciklus vége.
Összegezve: több jel is az áremelkedés felé mutat az ingatlanpiacon: építőanyagok magas ára, emelkedő áramár és az ezzel járő előállítási költségek emelkedése, gyenge forint, magas infláció. Bérek emelkedése tarthatja ezen a szinten a keresletet.
Árcsökkenés felé sajnos, csak egy jel mutat: Matematikailag egy áremelkedési ciklus végén járunk.
Ezek alapján én az elkövetkezendő 2-3 évben további áremelkedésre számítok. Hogy utána mi lesz, csak a jósok tudják kiolvasni a kristálygömbjükből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!