Sokan miért reménykednek még az ingatlanárak magasan
maradásában? Elszúrták és drágán vettek, most meg
már nem akarnák olcsóbban eladni?
Figyelt kérdés
Márpedig a piac vastörvényei ugyanúgy le fognak sújtani mint az áremelkedéskor lesújtottak.
Budapestet hozom fel példának, de fáziskéséssel mindenhol követték a trendet a dolgok.
Budapest 2016-ban egy belvárosi ingatlan évi 20-25%-os hozamot hozott.
Budapest 2021-ben egy belvárosi ingatlan évi 2-3%-os hozamot hoz.
Miről beszélünk egyáltalán? A kockázatmentes MÁP kétszer annyit hoz, mint a most legkockázatosabbnak és legbebukóbbnak látszó ingatlanpiac/hitelpiac.
Mégis az itteni válaszolók zöme egyre nevetségesebb indokokkal próbálja meggyőzni magát, hogy sem a moratórium után, sem a többszörös gazdasági világválságban sem fognak csökkenni az ingatlanárak. Ezek a válaszolók csak a saját rossz döntésüket próbálják kompenzálni?
"Ha el tudnak majd menni szórakozni és megnőnek a kiadásaik, akkor szerintem, hacsak nem romlik a forint, valahogy olcsóbbak lesznek a lakások is." Érdekes, a vírus előtt nem jártak az emberek szórakozni? És akkor valamiért mégis emelkedtek az ingatlanárak. Hogy van ez? Vezesd már le nekem.
Az meg, hogy egy ukrajnai háború befolyásolná a budapesti ingatlanárakat... Te valami nagy szaki lehetsz :)
2021. ápr. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
12/27 anonim válasza:
Én az átlaggal ellentétben nem gondolom pofon egyszerű és egyértelmű befektetésnek az ingatlant. Növekedési illetve stagnálási/csokkenesi periódusok váltják egymást. Ezen be illetve kiszállási pontok eltalálásához sztem szükséges az, hogy a gazdasági környezet folyamatait átlásd. 2008-ban is amikor az átlaghoz eljutott ez, hogy ez mekkora bombabiztos üzlet és, hogy csak ebbe kell fektetni arra azok akik ehhez értettek már rég kiszálhattak szép profittal a kis ember meg rá faragott. Dehát sajnos ha ilyen könnyen működne az élet, hogy átlag Józsi is nagy befektető lesz akkor nem lenne szegénység. Pl: beszállsz egy olyan áron ahol mondjuk 3-5 évig stagnálnak az árak netán lefelé csordogálnak pár százalékot. Az albérlet kiadással a hozam még nem nagy szám, pláne úgy, hogy ennyi év alatt azért romlik a lakás állapota és lehet, hogy minimum egy újra festés vagy egyéb karbantartási költség szoba jöhet ha netán a jövőben újra jó áron ki szeretnéd adni. Így végiggondolva az a pár év az bukta volt, az állampapír öt százaléka is jobb döntés lehetett volna. De aki 4-5 éve szállt be alacsony beszállón és még megtetézte ezt airbnbs kiadással az szuper profitot rakott zsebbe. Rakétázott felfelé az ingatlan ára is és extrán keresett kiadásból is. És ismerek olyat aki azóta ebből már ki is szállt. Jó időben jókor lépni sajnos nem az átlag Józsi fog. Nem jön a pénz azért ilyen könnyen.
2021. ápr. 3. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
13/27 anonim válasza:
"Növekedési illetve stagnálási/csokkenesi periódusok váltják egymást."
És ingatlant általában nem 1-2 évre vesz az ember.
Be- és kiszállási pontok eltalálása? Gazaság környezet folyamatainak átlátása? Miről beszélsz? Úgy beszélsz az ingatlan vételről-eladásról, mint valami részvényről, amit egyik nap megvesz az ember és akár másnap is eladhatja. Aki ingatlant vesz, az befektetésnek veszi, min. 5 évre. Ezalatt ha kiadja plusz bevétele van, majd amikor eladja, szintén haszna lesz. Ha épp alacsonyan vannak az árak (bár olyan az elmúlt 20 évben nem igen volt, hogy 5 éves távon bármikor is alacsonyabbak lettek volna az ingatlanárak, mint 5 évvel korábban), akkor vár. Aki aibnb-ben kiadta a lakását és aztán úgy döntött, hogy eladja és valami csoda folytán olcsóbban tudta csak eladni, mint amennyiért vette, akkor se fizetett rá, mert a kiadás bőven fedezte az eladásból származó esetleges veszteségét.
2021. ápr. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
14/27 anonim válasza:
Igen és 5-10 év alatt nem feltétlenül lehet vele nagyobb hozamot elérni mint egy állampapírral ha nem pont egy meredek emelkedesi szakasz előtt szállt be. Ha egy állapot fenntartási felújítás összejön ( egy festés legalább a kényesebb helységekben vagy 1-2 gépészeti hiba is horror drága manapság ) ez idő alatt akkor a horror felújítási árak miatt kb az infláció elviszi a maradék hasznod egy részét. A részvényes hasonlat kicsit durva, de kifejezetten ingatlannal foglalkozó cégek és pénzintézeteknél elég sok gazdasági végzettséggel rendelkező szakember és elemző dolgozik. Átlag Jóskának aki mondjuk lakatos és az örökölt vagy egyéb spórolt pénzét forgatja annak is lehet persze szerencséje , de az lutri a szememben semmi más. Egyébként építőipari kivitelezésben dolgozok mérnökként csak, hogy megnyugtassalak. És a jövő év utáni pénz özön végével senki nem olyan marha optimista mint az elmúlt 5 évben. EU-ban hátulról a harmadik helyet foglaltuk el bérköltségek tekintetében. Állami tízmilliók és külföldi befektetők nélkül sehol nem lenne a piac a mostani szinthez képest. De aztán igazából nem érdekel, hogy mit gondolsz. Random belebotlottam a kérdésbe és leírtam amit gondolok. Azt csinálsz amit akarsz.
2021. ápr. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
15/27 anonim válasza:
Ha 5-10 év alatt nem feltétlenül lehet vele nagyobb hozamot elérni mint egy állampapírral, akkor vegyél állampapírt. Gond megoldva. Igaz, hogy nem számoltad bele a kiadásból a plusz évi 4-5% bevételt, ami már annyi, mint az állampapír, de én nem vitatkozom. Te úgy gondolod, én meg nem. Attól mert mérnök vagy, se nem látsz a jövőbe, se nem leszel ingatlan/pénzügyi szakértő.
2021. ápr. 3. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
16/27 anonim válasza:
Aki ma nagyobb összeget hosszú távon forintban tart, az nem normális.
2021. ápr. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
17/27 anonim válasza:
A jegybankelnök úr személyesen trollkodik a állampapír mellett :-)
2021. ápr. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
18/27 anonim válasza:
"Igen és 5-10 év alatt nem feltétlenül lehet vele nagyobb hozamot elérni mint egy állampapírral"
Csak közben van egy lakásod, amit tudsz használni, míg állampapír mellett nincs.:)
2021. ápr. 7. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
19/27 anonim válasza:
18:ha laksz benne az más, ne keverjük ide. Itt befektetésről volt szó.
És 10 év alatt egy alap felújításra megérik ám egy lakás, pláne ha kiadásra szánod. Stagnaló árak mellett a bérleti kiadási díj nem nagy szám. Kapsz egy 40 milliós lakás befektetésért az albérlődtől havi 150-et? És 10 év múlva újítsd is fel mert lelakja?
Ez csak akkor buli, legalábbis a szememben, ha évente a lakás ára nő még 10 %-okat. Akkor tényleg frankó. Nélküle sztem elég kérdéses.
2021. ápr. 7. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
20/27 anonim válasza:
Ha meg nem laksz benne, akkor kiadod. Ez nem új, már megbeszéltük. A te évi 1,5milliós évi adózott bevételeddel számolva az évi 3,75%-os haszon. Ha a bérlő lelakja (pl. összekarcolja a padlót, összekoszolja a falat, tönkretesz valamit), azt a kaucióból fizeti. Ha ezen felül felújítod a lakást, az növeli az értékét. A lakás ára ha csak évi 1-2%-ot nő, már akkor is jobban megéri, mint más biztonságos befektetés.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!