Lefoglalózik valaki egy lakást rendesen ügyvéd előtt, de nem tudja kifizetni a többi részt mert valami történik vele. Mi történik ilyenkor?
Úgy értem ne adj Isten betegség, halál. Mi történik ilyenkor a letett milliókkal? A család láthat belőle valaha valamit?
És ha ez a pénz nem is az eladónál landol, hanem a bankjánál tehermentesítésre?
Egyáltalán nem mindegy, hogy foglalóról vagy előlegről beszélünk. Az utóbbiról a felek az adásvételi szerződésben teljesen szabadon rendelkezhetnek, hogy meghiúsulás esetén kinek, mi, hova jár. Ezzel szemben a foglaló a Ptk.-ban szabályozott fogalom, amely a szerződés teljesülése esetén a vételárból levonódik, egyik félnek sem (vagy mindkettőnek) felróható okból való megszünés esetén visszajár, ha a szerződés meghiúsulásáért a vevő felelős a foglalót elveszti, ha az eladó, kétszeresen kell visszafizetnie.
Úgyhogy elsődlegesen az adásvételi szerződést kellene elolvasni, hogy abban mi van.
Kettesnek igaza van teljes mértékben.
Halál esetén visszajár ebből következően.
Nem jár vissza halál esetén, az örökös jogosult az örökhagyó helyébe lépni. Ha visszalép, az eladó megtarthatja a foglalót. Ennek oka, hogy ebben az esetben nem az eladó hibájából hiúsult meg az adásvétel, illetve az örökös az örökhagyó helyébe lép(het).
Saját személyes tapasztalat, közjegyző hivatalos állásfoglalása.
Az élet persze más, ilyen esetben az eladó empatikusságán sok múlik.
#8 És ezért nem kell a foglalót duplán kifizetnie, csak vis maior miatt visszajár.
Amúgy úgy van, hogyha jó az ügyvéd, akkor ezt a kérdést tisztázzátok ott, előtte, hogy ilyen esetben mi történik.
Nekünk pl. visszajár a foglaló, ha bármilyen okból nem kapunk hitelt. De mivel törlesztettek belőle, ezért csak akkor, amikor a következő vevőnek eladják a lakást.
Amúgy nekem nagyon furcsa, hogy az örökös léphet az örökhagyó helyébe, mivel egy hagyatéki tárgyalás több hónap múlva is lehet, sokszor később, mint a fizetés időpontja és addig nem tudja elkezdeni a hitelügyintézést, tehát nem valószínű, hogy megkapja a hitelt, sőt, ha sikerülne is neki, akkor sem biztos, hogy az örökös van olyan anyagi helyzetben, hogy megkapja a hitelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!