Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mi volna a helyes lépés...

Mi volna a helyes lépés jelenleg budapesti lakásvásárlás tekintetében? Albérletben maradás, azonnali vásárlás, kivárás? Konkrétumok bent.

Figyelt kérdés

Sok hasonló kérdés van mostanában, de szeretnék most egy konkrétumokkal is bíró kérdést feltenni, és a tanácsotokat kérni.


35 éves férfi vagyok. Van jelenleg 27 millió Forintom Állampapírban (MÁP+). Budapesten élek, egyedül, kb. 600.000 Forint nettót keresek.

Albérletben lakom egy közeli rokon lakásában, így nagyon kedvező, 75.000 Forintot fizetek egy komplett lakásért a Parlament mellett.


Mivel még nincs saját lakásom, talán itt az ideje meglovagolni a jelenlegi ár stagnálást.


Mit tennétek a helyemben? A számomra lehetséges irányokat megtaláljátok a szavazásban. :) Hitelt annyira nem szeretnék felvenni, de azért betettem ezt is az opciók közé, hátha van jó ajánlat a pénzpiacon.


Ha lakást vennék, egyelőre elegendő lenne valami kis méretű, kb. 30-40nm-es ingatlan valahol Budán, vagy Budához nagyon közel.

Tényleg elférek ennyiben, kevés cuccom van, és nem szeretnék párkapcsolatban élni.



2021. febr. 17. 16:16
A kérdező szavazást indított:
Maradni a jelenlegi olcsó albérletben, kivárni még a lakásárakat illetően, addig az Állampapír úgyis kamatozik (jelenleg 4,5 százalékos sávban járok)
Vásárolni azonnal készpénzre egy kis lakást (kb. 30-40nm)
Vásárolni nagy önerővel + kisebb hitelre egy közepes lakást (kb. 40-50nm)
Vásárolni nagy önerővel + nagyobb hitelre egy nagyobb lakást (50+ nm)
36 szavazat
1 2 3 4 5 6
 1/53 anonim ***** válasza:
34%

Hidd el, bárki bármit is mond, Budapesten most ingatlant venné pénzgyilkosság. Most akinek van szabadulnia kell tőle minél előbb.

-A fizetésekhez képest még mindig brutálisan lufisak az árak

-Az AirBnB-t lekorlátozták (később be is tilthatják)

-Lölő felvásárolta a hoteleket, kiszorítva ezzel a magán kiadókat hosszútávon

-A turizmus csak sokára indul újra, akkor is jóval kisebb mértékű, mert a buliturizmust a covid örökre tönkretette

-A hitelmoratórium után több millió embernek kell újra tölesztőt fizetni, nem tudni mennyien lesznek képtelenek rá

-Budapestet egy városcsőd veszélye fenyegeti

-A bérleti díjak egyre csökkennek

-Nincs több új építésű lakásra megrendelés mert túlkínálat van, amint befejeződnek a jelenleg még folyamatban lévő építkezések, az építőipar is megy a levesbe és még több munkanélküli lesz

-Az országból és Budapestről egyaránt nagyobb a kivándorlók mint a bevándorlók száma


A régi jó lakáshiány a tömegturisták elszállásolásában és az abban lévő nagy bevételekben rejlett. Ez tolta fel az egekbe az ingatlanárakat. De most, hogy mind ennek vége, pár év múlva fele annyiért vagy még olcsóbban fogsz kapni Budapesten ingatlant.

2021. febr. 17. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/53 anonim ***** válasza:
100%
Elhiszem, hogy már szeretnél mozdulni, de pont most van az az időszak, amikor tényleg hülyeség belevágni bármibe. Az ingatlanosok persze altatnak, és riogatnak, hogy kilőnek az építőipari alapanyagok árai, stb, de egyszerűen most annyi bizonytalansági faktor van (ld. első komment), hogy még csak jósolni sem lehet, hogy akár nyáron mi fog történni. Rohadt sok ember elveszítette a munkáját, a covidról folyamatosan egymásnak ellentmondó infók jönnek, és egyelőre nem látni, hogy mitől lenne jobb a helyzet pár hónapon belül. Ez az év még a covidról fog szólni, ez szinte biztos, sztem most az a jó stratégia egy átlagembernek, hogy meghúzza magát és kivárja mi lesz év végéig. Azt azért nem hiszem, hogy fél áron lehet majd ingatlant venni Pesten, de a nagy ingatlanbummnak biztosan vége van.
2021. febr. 17. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/53 anonim ***** válasza:
90%

Annyiban bonyolultabb, mint ahogy egyes mondja, hogy mindeközben a jegybankok ontják a pénzt a piacra. Olyannyira, hogy a pénzeszközök felpumpálták a tőzsdéket, miközben a gazdaság gyenge, és az államok a semmiből költekeznek. Hacsak nem lesznek tömeges csődök, bedőlő hitelek, akkor a covid járványt erősen inflációs időszak fogja követni, akáe kétszamjegyű inflációval, az ingatlanárak pedig reál stagnálas mellett nominálisan emelkedhetnek, miközben a MÁP+ elinlflálódik.


A másik, hogy semmit sem jelent a demográfia, mert Budapest még most is belső migrációs célpont, csak egyre több ember lakcíme nem ide van bejelentve. Ráadásul a lakhatási igények növekednek, növekszij az egyedülállóak vagy kis családok aránya. A vidéki egyetemek szétverése (modellváltas) még gyorsítja is a belső migrációt, ha pedig a következő évtizedekben az összeszerelő üzemek lelépülnek (nagyobb arányban vannak vidéken), még tovább gyorsulhat a folyamat.


Nem, nem tudom hová tart a következő években az ingatlanpiac, de nem minden szól a csökkenés mellett. Igazából nem az ingatlanok lettek az elmúlt években drágak, hanem a pénz, nem csak a forint, hanem a dollár és az euró értéktelenedett, ami minden befektetései eszközt, így az ingatlan mellett a részvényeket is drágította.

2021. febr. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/53 A kérdező kommentje:

Igazából én vevőként nem az áresésre játszom, nem is kívánom, hogy ingatlantulajdonosok rossz anyagi helyzetbe kerüljenek. Teljesen biztos vagyok abban, hogy nem lesznek több tíz százalékos árzuhanások.


Én szimplán csak akkor szeretnék vásárolni, amikor ideje van. És pont itt van a legtöbb kérdés.


Egy csomó netes forrás (és hozzászólás) azt írja, hogy most kell vásárolni, egy csomó pedig azt, hogy semmiképpen sem szabad most venni. Gőzöm sincs, mit tegyek.

2021. febr. 17. 17:03
 5/53 anonim ***** válasza:
100%

Én ellentmondanék az előzőeknek, én most vennék lakást, természetesen észszerű keretek között. Vagyis van bőven időd figyelni a hirdetéseket, elmenni megnézni a szimpatikusakat.

A jó árú/elhelyezkedésű/állapotú lakásokat egyébként most is gyorsan el lehet adni. Viszont most nagyobb az áralku lehetősége.

Hosszabb távon (márpedig szerintem ez egy hosszútávú befektetés részedről) továbbra sem rossz az ingatlanvétel. De újra mondom: csak ésszel. Nem kell kapkodni, akár több hónapot is nyugodtan kivárhatsz, szerencsére nem vagy kényszerhelyzetben.

Mert közben az idő telik, a pénzed értéke romlik (még állampapírban is), az pedig 100%, hogy egyszer (hogy mikor, szerintem jelenleg senki nem tudja) megindulnak felfelé az árak. Na, és akkor már késő! A vevők lesznek előnyösebb pozícióban, akár a megbeszélt áron sem adják el végül a lakásukat, rosszak lesznek az alkupozíciók, csökken az elérhető jó lakások száma, mert mindenki azokat szeretné majd megvenni. Én így látom.

2021. febr. 17. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/53 anonim ***** válasza:
90%
"A vevők lesznek előnyösebb pozícióban", bocs, elírtam, természetesen az eladókra gondoltam, sorry...
2021. febr. 17. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/53 anonim ***** válasza:
1 vagy 3
2021. febr. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/53 anonim ***** válasza:
52%

5: hova indulnak még felfelé az árak? Nem ironizálok, tényleg érdekelne.


Mi 2 éve keresgélünk egyébként családi házat, nem túl aktívan, az agglomerációban. A jelenlegi helyzetben azt látom, hogy elindult a kínálati oldal növekedése, ugyanakkor az árak még nem reagáltak erre és inkább növekedés van (bár sokak szerint ez a home office hatása is), a felkapottabb településeken röhejes ingatlanokra (nyeles telek, rossz elrendezés, alacsonyabb színvonalú kivitelezés vagy tervezés) is repkednek a 600 ezres négyzetméterárak. Én azt gondolom, hogy ez az árszint már rövidtávon sem lesz fenntartható. A csok, babaváró jogosultjai hamarosan kifutnak, aki élni akart ezzel, az élt, és a társadalom jövedelmi helyzetéből kiindulva nem nőnek a fák az égig, tehát a keresletnek egyszer csak el kell kezdenie csökkenni, mert egyszerűen elfogynak a fizető- és hitelképes emberek, cserébe viszont ki tudja hányan lesznek azok, akik a moratórium után eladásra kényszerülnek.

2021. febr. 17. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/53 anonim ***** válasza:
100%
8: 5-ös vagyok. Én csak egy szűk szegmenst, budapesti árakat (annak egy részét) látom,figyelem. Pontosabban a hirdetési árakat, mert a valós eladási árakat nem látni. Tényleg nem nagyon találkoztam árcsökkenéssel, max. olyan lakásnál, amit már régóta hirdettek, vagyis valószínűleg rossz volt az árazása. A felfelé elmozdulást komolyan gondolom abból a szempontból, hogy x év múlva emelkedni fognak az árak, szerintem ehhez nem kell varázsgömb. Viszont a kérdező addig már a saját ingatlanában lakhat, az eddig bérleti díjra fizetett összeget félreteheti, vagy egy esetleg felvett hitelbe törlesztheti.
2021. febr. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/53 anonim ***** válasza:
100%
Hitelt vegyél fel. 3,5% az éves kamat, ha beteszed a megtakarítàsod mâp+-ba fizeted belőle az azonos összegű hitelt és van rajta hasznod...
2021. febr. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!