Lakásvásárlás - koronavírus okozta gazdasági válság(?)
Aki jelenleg lakásvásárláson gondolkozik, az most vegyen, vagy nem érdemes, egy esetleges gazdasági világválság miatt? Esni fognak az árak?
Vagy ez mindig így stagnál majd.
Ez a válság szerintem más, mint az előző. Nem pénzügyi krízis van, hanem a pandémia miatt bizonyos ágazatok működését törvény tiltja. Ennek vélhetően vége lesz évvégére, a turizmus és a vendéglátás beindul, a légitársaságok is ugrásra készen várják a nyitást.
Nem hinném, hogy nagy áresés lenne várható. Arra akkor lehetne számítani, ha sorra dőlnének be a hitelek, de albérletre azoknak is szükségük lesz, ezért gyorsan fel fogják vásárolni a lakásaikat. Aki venni akar, annak most érdemes, jövőre újra emelkedni fognak az árak.
Az idei árcsökkenést az áfa kedvezmény okozza, de az sem annyi mint kellene, hanem jóval kevesebb. Talán ha 10%-al olcsóbb így a ház, de az euró árfolyama nagyobb probléma, mert folyamatosan romlik a forint. Bár most stagnál egy ideje.
Na mivel a 5 és 27 % áfa közötti különbözet felét benyeli az építőipar így marad kb 10% az építtető zsebében. De évről évre tartós 8-9%-os áremelkedés van. így az áfakedvezmény 2022-ben már mintha nem is lenne, ha 2020-hoz viszonyítunk. 2020 az a szuper év ahol az euró árfolyam miatt kb 3 milliót buktam el az építkezés közben... ennyit a térkőről meg a kerítésről.
Mivel idén lesz az átadás, a burkolatok választásánál már jelezték a boltokban hogy március végén 8-8,5% áremelkedés várható, mint a korábbi években is volt. És mivel nem tudom előre megvenni a burkolatokat és szanitereket is kénytelen leszek áremelkedés után kifizetni, mikor ad a bank pénzt.
Itt megjegyezném, ha Magyarország jobban teljesít, akkor miért 360 az euró???!! Szóval ha ez nincs akkor lenne pénzem előre megvenni mindent, mert az a +3 millát az önerőmhöz kellett hozzátennem.
2023 viszont egy csapás lesz annak aki lakást akar, mert vissza áll az áfa így +22%-al alapból megemelkedik minden. Aztán ami még kérdés, hogy az éves 8% áremelkedést hozzá teszik-e.
A lakasafan es az euro arfolyamon kivul meg vagy 1000 dolog begolyasolja az arakat.
Elsosorban a kereslet es kinalat fuggvenye az ar. De mind a keresletet es a kinalatot tobb tenyezo befolyasolja.
Nehez megmondani mit hoz a jovo. Ha van eleg ember aki megvegye ennyiert akkor mehet meg feljebb is az ar.
Az tény, sok a tényező, de ami biztos az euro csak drágul:
Vannak hullámok, de végül mindig csak felfelé megy a diagram.
Áremelés meg minden évben van. Az elmúlt 4-5 éveben 8-9% előtte meg inkább 3-5% volt a jellemző
Hat az viszont jo nagy hulyeseg h az ar csak felfele mehet, foleg nem a real ertek. Tegyuk fel hogy pl nyer az ellenzek es kivezetik a csokot, babavarot megelmelik a hitelek kamatait, es a torlesztesi moratoriumnak is vege lesz, garantalom hogy melyrepulesbe kezdenenek az arak.
Valoszinu ez? Nem, de nem elkepzelhetetlen. Most pl. mindenki azt hiszi hogy tozsdek csak szarnyalhatnak de aki eleg idos es megelt mar hosszu medve piacokat is az nem biztos hogy most nyugodt szivvel vasarol teslat.
Az embereknek rovid a memoriajuk de a piac torvenyeit nem lehet felul irni.
Meg egy olyan apróság is akad, hogy egy ingatan megvétele elég húzós árban. Az ár emeléstől most tekintsünk el egy kicsit.
Ha valaki például tavaly vett egy lakást 50 millióért kulcsra készén, mert éppen ennyibe került a mesterséges beavatkozásnak köszönhetően, így járt.
Na választások után eltörlik a csokot, babavárót, hitelmoratóriumot akkor mi is történne:
- a meglévőket és a folyamatban lévő ingatlanvásárlásokat ez nem érinti, biztosan hagyják kifutni a dolgokat.
- Aki tavaly vette az ingatlant annak nincs moratóriuma, azaz azóta is fizeti. Őket nem érinti meg a változás.
- Aki idén építkezik/vásárol azt sem érinti egyik sem.
- A moratóriumot szinte mindenki kihasználta, azok is akik nem vesztették el a munkájukat, így ők is fizetik tovább.
- Akik tavaly tavasszal elveszették a munkájukat, és igénybe vették a moratóriumot, azoknak több mint egy évük van munkát találni. Ha nem is keresnek annyit mint előtte, és nem tudják fizetni a korábbi részletet, ezen a bank egy módosítással tud változtatni. Neki is az az érdeke, hogy fizessék az emberek.
- ha valaki vett egy lakást 50-ért, nem biztos el akarja adni 40-ért, mert nincs csok. Tehát a viszonylag új használt ingatlanok ára nem igen fog csökkeni. Senki nem akar sok-sok millió mínusszal kiszáli egy ingatlanból. Ez magával vonzza azt, hogy a régiek sem csökkennek nagyon le
Úgyhogy emiatt visszamenőleg nagy dolgok nem igen lesznek. Nem hinném több embernek árvereznék el a tulajdonát mint az elmúlt években.
Valószínűleg biztosan okozna csökkenést a csok hiánya, de nem 10 milliókkal lesznek olcsóbbak az új házak.
Az utóbbi időben eléggé elborult a szakmunkások bére (nem sajnálom tőlük)! Ki az aki akár a felért is megcsinálná ugyanazt a munkát 2022? Valószínűleg senki. Ha egy kőműves idén keres átlag nettó 400-at, az jövőre nem fog nettó 200-ért dolgozni.
- a csok szépen beépült a kivitelező haszon kulcsába, az anyag árakba, és a bérekbe.
- építőanyag nem lesz olcsóbb mindegy mi történik, mert így is úgy is megveszik.
- bérek nem csökkenek, mert ha nem fizeti meg a cég az embert nem talál normális munkást, csak kóklereket és alkoholistákat.
- Szerintem a kivitelezők haszonkulcsa lesz kevesebb mert valahol el kell venni, vagy pedig mindent kisporólnak az építés során (ez gyakori most is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!