Mikor lesznek újra megfizethetőek az ingatlanok?
Tényleg teljesen rendben van, és reális az, hogy valakinek az átlagos fizetése 100%-át, 20-30 éven keresztül félre kell tennie, hogy vehessen a Belvárostól 1 órányira egy felújítandó/bontandó állapotú 2 szobás kis házat, vagy rosszabb esetben csak hétvégi házat?
"Csak mondtam egy számot. 200 ezernél is többen élnek Debrecenben. Így nem is sok, ha mondjuk van 5000 eladó ingatlan (csak nem egy helyen hirdetve).2
Dehogynem sok!
Az ingatlanoknak kevesebb, mint 1%-a mozog még egy aktív piacon is!
Az is azt jelentené, hogy Budapest belvárosában minden évben gazdát cserél társasházanként 1 lakás. Ami azért "békeidőben" nem jellemző! Annál sokkal lassabb a mozgás.
Két dolgot vegyünk figyelembe.
1.Nem folyamatos ingatlancseréről volt szó. Az, hogy eladó egy ingatlan, még nem jelenti azt, hogy az szinte azonnal gazdát is cserél. Több ingatlan van, amiket már hónapok, vagy olyan is, amiket már évek óta hirdetnek. Van, amiket egyre magasabb árakon próbálnak eladni (a környékemen is tudok ilyeneket, fura módon hiába régóta eladók, egyre drágábban hirdették meg ugyanazokat az elmúlt években, úgy látszik, nekik nem sürgős).
2. Nem csak ingatlan.com van a világon. Sok ingatlan fent sincs rajta. Sokféleképpen próbálkoznak eladni az ingatlanjukat az emberek, száz másik online hirdető oldalon, hirdető újságokban, vagy az utcára kitett nagybetűs eladó táblával. Sok eladó van, akik nem nagyon állnak szóba ingatlanossal, mert vagy sajnálják a jutalékot odaadni, vagy mert nem akarják annyival is drágábban kínálni az ingatlant, csökkentve ezzel az eladás esélyeit.
Az 1% is sok lenne? Dehogyis.
Itt vannak a számok:
2018-ban országosan 164 000 ingatlan cserélt gazdát (amiket hirdetnek, az még több lehet).
Ami még kevés is ahhoz képest, hogy:
"A lakóingatlanok száma Magyarországon 2009-ben 4 302 827 darab volt, mely 2014-re 4 408 050 darabra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon a ..." - ingatlannet
Még ha csökkenteni is igyekezel a számokat, akkor is aránytalanul több eladó ingatlan van ahhoz képest, amennyi pénzes verőre lehet számítani például a betelepülő cégektől, vagy a csoktól. Ez a lényeg.
Ha már csok, még azt sem vettük számításba, hogy akik igénybe veszik a csokot, azok is eleve laknak már valahol, többségük saját lakásban él, egy részük bérel. A lakások, amiket a csokosok elhagynak, ugyanúgy visszakerülnek a piacra, így a csokkal alig csökken az eladó lakások száma (leginkább a kisebbekből lesz egyre több).
Az sem biztos, hogy egy multi új alkalmazottja olyan pénzes, hogy azonnal ráveti magát a drága ingatlanokra. Még meg is kell keresnie azt a pénzt, amiből lakást fog venni, az önerő összegyűjtése jó fizetés mellett is évekbe telik. A befektetők (akik megveszik a lakásokat hogy kiadják) aktivitása is alábbhagyott, mert már nekik is drágák a lakások. Ha a multinál munkába álló mérnök átköltözik máshonnan és van is elég pénze, lehet, hogy az eredeti lakhelyén viszont eladja a lakását, ezzel is csak máshol lesz eggyel több eladó lakás (vagy kiadja, ha frekventált helyen van).
A leendő nagycsaládos csokos sem biztos, hogy olyan pénzes. Többségüknek éppen csak megvan az önerő és úgy próbálkoznak egy elég olcsó ingatlan találni, amihez már csak a csok hitel kell. Nekik is egyre nehezebb a dolguk.
Azt sem vettük számításba, hogy vannak olyan társasház építkezések, amelyek most fejeződnek be, ezzel is nő a lakások száma, de csak addig, amíg mindet át nem adták és teljesen le nem állnak az új építkezések (a népesség fogyás miatt egyre kevesebb ingatlanra van szükség).
"Az 1% is sok lenne? Dehogyis.
Itt vannak a számok:
2018-ban országosan 164 000 ingatlan cserélt gazdát (amiket hirdetnek, az még több lehet)."
Volt olyan év ebben az évtizedben, amikor 86000 lakás cserélt gazdát, a 2018-as év az a legaktívabb év volt.
A másik, hogy hány lakás van Magyarországon?
Anélkül az adat nélkül nem tudunk százalékot meghatározni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!