Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Mosás-vasalás: hogy lehet a...

Mosás-vasalás: hogy lehet a ruhák életkorát a lehető legjobban kitolni?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz, de minden érdekel, az alapok és az extra trükkök egyaránt :), hogy a nem túl márkás/minőségi anyagú ruhák is sokáig bírják. (Bolyhosodás, kifakulás, kinyúlás stb.) Elnézést, ha butákat kérdezek, de kezdő vagyok a témában, és a ruhatár gyakori lecserélésére meg nincs pénzem. :)


1. Öblítőszer: az illaton kívül milyen hatással van az anyagra? Igaz, hogy helyette/mellette ecetet is lehet használni, ami a színeket is fixálja, kivéve a feketét, mert azt fakítja? A rávasalt minták, feliratok repedezését meg lehet valahogy előzni vagy késleltetni?

2. Víz lágysága: ettől is függ az anyag élettartama? Ha igen, milyen vízlágyító jó?

3. Mosószer: A folyékony vagy a por állagú mosószerek a jobbak? Van olyan, ami kímélőbb hatású? Esetleg a bio cuccok: mosódió, mosószóda, vagy a hagyományos (lereszelt) mosószappan? Amiket reklámoznak fekete, fehér és színes ruhákhoz, azok valóban hatásosak? (Mert írtak olyat, hogy a "color" sokkal inkább fakította a színes ruhákat, mint a "white". Tényleg hatásosak a reklámozott csodaszerek: Perwol, blackmagic, colormagic, meg ilyenek? Még a régi ruhán is javíthatnak valamit, vagy csak megelőzésre jók?

4. Mosás: gondolom, minél alacsonyabb a hőfok, annál jobb. Piszkosabb ruháknál az áztatás után lehet mondjuk 40 helyett 30 fokon mosni? Vagy inkább az erősebb mosószerek ajánlottak, áztatás nélkül? A kímélő program valóban kímél? Mik azok az anyagok, amik a legjobban összemennek?

5. Centrifuga: ti milyen fordulatszámra állítjátok? Ha a legmagasabb, az jobban meggyötri a ruhát? Ha meg alacsony, akkor a vizes ruha kiterítéskor jobban nyúlik?

6. Szárítás: erről csak annyit tudok, hogy a Nap kiszívja a színeket. :))

7. Vasalás: gondolom, ez nem nagyon használ az anyagnak, csak hát némelyiket muszáj, viszont hallottam olyat, hogy a mosógép dobjába teniszlabdát tesznek, ami nem hagyja annyira összegyűrődni a ruhát. Vagy csak vizesen kirázni a ruhát kiterítés előtt, de attól is kinyúlhat.

8. Boholytalanító készülékek: hatásosak? Milyen fajta, milyen márka a legjobb?



2012. júl. 27. 08:15
 1/3 anonim ***** válasza:
58%

öblítő feles leges, elég egy szappant tenni a szekrénybe.

vízlágyító is feles, leges. ha kemény a víz MAXIMUM benne marad a ruhában egy kis kálcijum ami kipereg ha száraz.

mosószerből (mindegy h folyik vagy nem) elég egy evőkanálnyi egy mosáshoz. próbáld ki. én se hittem el de igaz.

a centri fuga nem érdekli a ruhák minőségét.

árnyékos szellős helyen kell szárítani mert a nap sugarai megviselik.

Vasalni kifordítva kell, úgy nem fényesedik ki az anyag.

boholytalanító nem kell, ha kifordítva mosod. nem viseli meg a mosás a ruhát. ha kibolyhosodik, el kell tenni egy olyan ládába amire rá van írva h "kerti munkára, lakásfelújításra"

remélem segítettem :)

2012. júl. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
69%

A bolyhosodás nem a mosás következménye! Gyenge minőségű rövid a textilt alkotó fonal elemi szála.


Van itt néhány jó tanács: [link]


Fakulás: Válassz kiváló minőségű folyékony mosószert pl. Perwoll


Alapvetően azt kell tisztázni milyen a víz keménysége és vas tartalma. Kemény víz és magas vas tartalom esetén elengedhetetlen a calgon használata. Valamint fehér ruhákat főmosás előtt clroxszal elő kell mosni.


Öblítőszer kell, illatos és lágy lesz tőle a ruha.

Sajnos a matricák a legnagyobb körültekintés mellett is berepedeznek, sprődek lesznek.


Ha lágy a víz akkor szinte bármi hatásos, természetesen a foltokat száraz állapotában előkezelni akkor is szükséges.


Mosószer: Perwoll, Dreft, fehér ruhákhoz ariel mosóspr.


A kímélő program valóban kímél és fölöslegessé teszi a kézi mosást. A mosózsák mindíg nagyon hasznos!

Alacsony hőfok, hosszabb mosási idő takarékos és hatékony.


Szárítás árnyékos, szellős helyen anap a színeket fakítja a fehéret sárgítja és nagy mértékben roncsolja is a textil szálakat.


Van vasaláskönnyítő funkció a mosógépeken azt is érdemes használni. Illetve jó ha nem tömjük tele a mosógépet ruhával, azonnal kivesszük a mosás végeztével és amit csak lehet vállfán szárítunk.


Remington

2012. júl. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
55%
Én 40 fokon mosok mindig, folyékony mosószerrel, azért is, mert a szemcséi nem gyűlnek össze a gépben és nem büdösödik bele. A kényes ruhákat mosózsákba teszem vagy párnahuzatba. Mindent kifordítva mosok, a cipzárakat felhúzom, h ne húzzák ki más ruhából a szálat. Öblítőt nem használok, mert olyan zsíros, és nem fogok egy vegyszert egy másik vegyszerrel kiöblíteni a ruhákból. Ecetet használok vagy néha semmit. Centrifuga magas fordulatszámon megy, mert ha túl vizes a ruha, nyúlik. Semmit se vasalok, csak alkalmi ruhát.
2012. júl. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!