Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Hogy kell helyesen szellőztetni?

Hogy kell helyesen szellőztetni?

Figyelt kérdés
Azt mondják, nem párásodik be az ablak, a megfelelő szellőztetéstől. Én rendszeresen szellőztetek, mégis párás marad. Hogy kell jól szellőztetni?
2010. dec. 17. 12:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Elvileg ilyen időben többször és rövidebb ideig, de én akárhogy csinálom, minden reggel folyik a víz az ablakról. Nem csak ettől függ, hanem pl a szigeteléstől is.
2010. dec. 17. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
aki erre a kérdésre olyan választ ad, ami beválik, annak kalapot emelek!!!!!
2010. dec. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Cory Rose ***** válasza:
Én nem tudom, de pl. én egyáltalán nem szellőztetek és nem párásak az ablakok. De még ha esetleg szellőztetek is, akkor sem, szóval... Nem tudom mitől van, én még nem is találkoztam soha, másnál sem párás ablakkal.
2010. dec. 17. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Utolsó válaszoló, Te mivel fested a házad? Diszperzit vagy sima mész?

Azt olvastam, hogy a diszperzittel festett fal nem tud szellőzni, s ezért penészedik a fal és ezért párás az ablak is ilyenkor télen. Az ablakon csapódik le a pára, még az új házakban is.

Az én tapasztalatom az, hogy ebben lehet valami, Amíg anyukámnál nincs ilyen probléma, nálunk igen. Vályogház mindkettő, tehát vastag a fal, majd egy méter. Nálunk van pára is az ablakon, és penész is, az anyukámnál nincs. Mi diszperzittel festettünk, az anyukám sima mésszel.


Szerintetek lehet összefüggés?

2010. dec. 17. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nálunk meg csak közvetlenül szellőztetés után párásodik be, de néhány perc alatt el is tűnik a pára.
2010. dec. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A párásodásnak sok oka lehet. Nálunk a fő ok, hogy túl jól zárnak a műanyag nyílászárók, így nincs meg a 'természetes huzat', ami a levegő minimális kicserélődését segítené. Odakint nagyon hideg van, odabent nagyon meleg. A különbség lecsapódik az ablakon. Egy ablakos ismerősöm mondta, hogy az új építésű házakban ezért nedvesednek a nyílászárók, aztán később megjelenik a penész is.


Helyesen szellőztetni naponta 4-5-ször kell, rövid időkre, kereszthuzatot kell csinálni.


Megoldani nem lehet a párásodást, de műanyag nyílászárók beépítésénél be lehet építtetni feléjük egy spec. szellőzőt, úgy már nem lesz párás semmi, ez tuti.

2010. dec. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ha lélegző anyagú a fal, akkor nincs gond, csak nem szabad lefedni. Tehát nem szabad diszperzittel és hasonló párazáró festékekkel festeni, valamint ha kívülről szigeteled, az se mindegy, mivel.

Ha újabb építésű, eleve szigetelt házról van szó, az sajnos egyáltalán nem lélegzik, ott kb mindegy, mit raksz rá.


Ebben az időben nem ér semmit a szellőztetés, mert magas a kinti levegő páratartalma is. A szellőztetés igazából csak melegben jó megoldás. Szóval kérdező: mindegy, mit csinálsz, a szellőztetés nem fog most segíteni.


Ebben az esetben vagy a falat kell lélegzővé tenni, ha csak a diszperzit az akadály, azt nem túl nehéz levakarni. Ha szigetelés is van a házon, azzal kapcsolatban nincs tapasztalatom, nem tudom, mit lehet vele tenni. :S

2010. dec. 17. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
na én ugy szoktam kitárom az ablakokat porszívózás előtt és kinyitom 1 bejárati ajtót 5 pecig ott fogom nagy huzat szokott lenni és kész
2010. dec. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

ezt egy másik kérdéshez írtam, de ide is jó lesz:)

Azért penészednek az épületek, mert túl nagy a relatív páratartalom a házban.

A relatív páratartalom azt jelenti, hogy egy adott hőmérsékleten a levegő mennyi vizet tartalmaz ahhoz képest, amennyit maximálisan képes felvenni egy adott hőfokon. Ezért is van jelentősége a hõmérsékletnek, ugyanis minél melegebb a levegõ, annál magasabb lehet a víztartalma ( gr / m3 ) is.

Ha magas a relatív páratartalom /60% fölött/ akkor a hidegebb falfelületen, ablakon, kicsapódik a víz. Mert ugye kisebb hőfokon kevesebb vizet tud tárolni a levegő.


Pára több helyről érkezhet, pl. ha a ház nincs alulról szigetelve, akkor onnan nagyon jelentékeny páramennyiség érkezik, ill. az ember is jelentős mennyiséget termel, lélegzik, főz, fürdik, stb.

Régen ez a meszelt falon, az ablakok résein, és a födémen keresztül távozott. Mióta az ablakok normálisan szigetelnek és boldog boldogtalan keni a diszperzitet a falra ez a pára többnyire benn ragad.


A víz kicsapódása amúgy nem lenne olyan nagy tragédia, a baj inkább azzal van, hogy diszperzittel fest mindenki, ami mint szerves anyag tök jó táptalaj a gombának, ráadásul durván tömíti a pólusokat ezzel gátolva a szellőzést.(A tapéta-diszperzit kombó még durvább)


megoldás ok lehetnek:

- Diszperzit lekaparása, és mésszel való kifestés. Ettől a pára ugyanúgy kicsapódik, de a nem fog penészedni letörlöd és kész.

- kialakítod a szellőzést, ahogy korábban írtam ablakkeretbe szerelhető automatikus szellőzővel

- páramentesítő készülék

- rekuperátor nevű légcserélőt( ez nem túl olcsó, de megtérül)


Az tévhit, hogy a külső szigetelésnek van köze a penészedéshez, a falon az összes pára 4%-a távozik nincs jelentősége.


Szellőztetni amúgy minél gyorsabban,nagyobb felületen érdemes. Az a cél, hogy a magas páratartalmú levegő úgy távozzon, hogy közben ne hűtse le a tárgyakat, és a falakat.

Tehát 5 percre kinyitsz mindent sarkig.Nálam ez napi 1x elég.

2010. dec. 17. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok szakember, de szerintem is nagyban számít, hogy diszperzittel vagy mésszel van festve a fal. Nálunk is műanyag ablakok vannak. Lecsapódik a pára, de nem annyira már, mióta cserépkályhával fűtünk, és nem gázzal.

Jövőre szeretnénk levakarni az egészet, s újramázolni sima mésszel mindent. Aztán majd, hogy beválik-e, kiderül. Egy év múlva megírom. :))

2010. dec. 18. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!