Szavo spray vs. hypo - ÁTVERÉS! Olcsóbb házi megoldás penész ellen?
Én egyedülálló agglegény vagyok, viszont nem végzek takarítói munkát, ezért a vegyszereket sem ismerem annyira. Viszont pont emiatt a saját tudatlanságomból eredően nem akarok mindenféle drága tisztítószert venni, amit adott esetben egy olcsóbb pótlékkal és hasonlóan jó hatásfokkal lehet alkalmazni takarítás céljából.
Pl. én csak nemrég jöttem rá, hogy vízkőoldásra nem kell márkás, egészségre káros vegyszer. Elég az ecet, de mégjobb a forró vízben feloldott tömény citromsav (mert annak még szúrós szaga sincs - én manapság ezt használom még a ízforralónál is). Mosógépbe meg nem Calgon meg hasonlóan márkás, és drága "vízlágyító" szarokat veszek (amik után még lerakódás is képződik), hanem csak egyszerű trisót. Ami amellett hogy nem marad utána semmilyen maradék lerakódás vagy üledék a mosószer adagolóban, nagyszerűen tisztán tartja a mosógépet is és a márkás vízlágyítókhoz képest fillérekbe kerül.
Nemrég jöttem rá pl. arra is, hogy ez a Szavo penészoldó is mekkora egy átverés! Hiszen egyszerű nátrium-hipoklorit (azaz 100 ft-os hipó) színes, permetezős palackba töltve.
Én hülye azt hittem, hogy valóban valamilyen biológiai fungicid szer amelyeket az élősködő gomba vagy azok spóráinak megölésére alkalmaznak.
Mert az én szemem előtt azok a penészgombák voltak, amik nem csak felületeken szaporodnak, hanem az élőlényeket (pl. növény, állat, ember) is megtámadják.
De hogy ennyire egyszerű lenne, hogy fogom a hypo-s flakont, beletöltöm egy permetezős flakonba és azt használjam a drága Szavo helyett... Csak azt nem tudom, hogy a hypo és a Szavo nátrium-hipoklorit koncentrációja között mi a különbség? Azaz mennyivel sűrűbb a sima hypo a Szavónál és mennyire kell azt felhígítani, hogy olyan legyen mint a Szavo penészgomba irtás céljából?
# 3
"Mondjuk a trisó rohadtul nem alternatíva a vízlágyításra, ugyanis egészen már a funkciója, de nem baj. Trisóval az életben nem fogsz megakadályozni vízkövesedést."
Tisztelt 3-as. Milyen tapasztalatok alapján állítod ezt az általad megfogalmazott "tényt"?
Csak azért kérdezem, mert én évek óta trisót használok és SOKKALTA jobb tapasztalataim vannak idáig ezzel kapcsolatban, mint a drága, márkás vízlágyító termékekkel. (Egyébként én is alapos utánajárás után döntöttem a trisónal annó, nem hasraütésből találtam ki.)
Egyébként azzal is tisztában vagyok hogy ennek ellenére is képződhet vízkő a mosógépen belül. Nos erre is van módszerem. Pontosabban a citromsav. Egy nagyjából átlagos mosáshoz szükséges mosópor mennyiségének megfelelő citromsav töltése a mosópor rekeszbe, majd a mosógép beindítása kb. 60 °C körüli hőmérsékletű programra, üresen. Régebben 90 °C-os programot használtam, de a mosógépszerelő tanácsára a 60-nál maradtam, mert az is bőségesen elegendő a vízkőoldásra, plusz nem károsodnak a vízelvezető, műanyag csövek sem. Egyébként a citromsavas megoldásnak is utánaolvastam előtte. Amellett hogy költséghatékonyabb, környezetbarátabb megoldás is. Vízkőoldásra is ezt használom otthon, mivel teljesen környezetbarát, emberkímélő - azaz nem tartalmaz az egészségre káros hatóanyagot, ami pl. belélegezve megárthat - és abszolút szagtalan, még az ecetnél is jobb.
Csak egy jó gumikesztyű kell hozzá, se maszk, se védőszemüveg, mint mondjuk a sósavnál.
# 5
"Én is agglegény vagyok, de ilyen problémák nem merülnek fel. Miért is? Mert nem foglalkozom velük. Annyi pici tapasztalatom van, hogy akár szúrós, akár nem szúrós az ecet és társai hasonlóan maró hatású vegyületek és tettem már velük tönkre készülékeket. Érdeklődő emberként próbáltam különböző termékeket előállítani, amik jobbak, mint a drága vackok, de sajna ez többnyire nem sikerült. A szavo nem csak hipoklóros sav hanem van egy vivőközege, amit te nem fogsz tudni sima hipoval utánozni."
Na elnézést, itt álljunk meg egy pillanatra tisztelt 5-ös. Te itt azt mondtad hogy "A szavo nem csak hipoklóros sav".
Nagyjából vágod hogy mit jelent a sav és a lúg közötti kémiai különbség és mit jelent ez a háztartásban? Tudod mi az a Ph érték? Amúgy azt mondtad: "próbáltam különböző termékeket előállítani, amik jobbak, mint a drága vackok, de sajna ez többnyire nem sikerült".
Én nem tudom hogy te mit mivel kevertél a te saját "boszorkánykonyhádban". Azonban a háztartási vegyszerek keverése - a klórtartalmú és savas vegyszerek keverése - klórgáz képződéséhez vezethet, ami akár halálos mérgezést is okozhat.
A Szavo nagyjából 5%-os nátrium-hipoklorit koncentrációval rendelkezik. A közönséges háztartási hipó (5% töménységű) kémhatása pH 10-11. Azaz erősen LÚGOS! Továbbá anionos felületaktív anyaggal is rendelkezik - de mi is ez az anionos felületaktív anyag?
A GY.K. egyik korábbi válaszadóját idézve:
Ezek azok a bizonyos tenzid molekulák. A tenzidek felületaktív anyagok.
A felületaktív anyagoknak közös jellemzője, hogy kettős természetű, ún. amfifil molekulák. Egyaránt rendelkeznek egy vízkedvelő (poláros, hidrofil) és egy zsírkedvelő (apoláros, lipofil) résszel, ezért lehetőség szerint a vizes és zsíros fázis határán vagy a víz/levegő határfelületen helyezkednek el. Bővebben: [link]
Egyrészről rendelkeznek egy olyan molekularésszel, ami a zsírokhoz, olajokhoz hasonló szerkezetű, ez praktikusan egy parafin szénlánc, másrészről - praktikusan a molekula egyik végén - egy olyan molekularészlettel, ami vizes közegben protont ad le vagy vesz fel. Így ez a része poláros lesz és már hozzá tud kapcsolódni a vízmolekula másodlagos kötésekkel.
Ilyen tulajdonságokkal felvértezve a vízzel nem elegyedő zsírok és olajok a vízzel már emulziót képesek alkotni. A tenzideknek a parafin része liofób, így a zsírokkal olajokkal tud kölcsönhatásba lépni , beférkőzik a zsírcseppek közé, az ionos fele pedig hidrofil és a vízfázis között határréteget alkot. Így a szennyező zsírok és olajok könnyen eltávolíthatóak a felületről.
A tenzideket például zsírokból olajokból lúgos eljárással (szappanfőzés) vagy parafinok szulfonálásával állítják elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!