Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Ha valamit meg kell csinálni...

Ha valamit meg kell csinálni otthon (pl kivinni a szemetet, elrakni az edényeket, elmosogatni) akkor szóltok a gyereketeknek vagy elvárjátok, hogy magától megcsinálja?

Figyelt kérdés

aug. 7. 09:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy 8x-10x szólok, mielőtt megmozdul. Talán ha kinövi ezt a durcás kamaszkort, magától odaáll.
aug. 7. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A lányom még kicsi, de a férjemmel beszéltünk már erről és arra fogjuk nevelni majd amikor eljön az ideje hogy ezeket az apróságokat magától csinálja majd meg. De már látja tőlünk a példát mert mi így csináljuk hogy egyből elmossuk az edényeket, evőeszközöket használat után, és még sorolhatnám. Szennyes ruhát a szennyesbe ha tele akkor mosás. Meg ha van valami a földön felsöpörjük, feltöröljük.
aug. 7. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%

" férjemmel beszéltünk már erről és arra fogjuk nevelni majd amikor eljön az ideje hogy ezeket az apróságokat magától csinálja majd meg."


Hiába látja a példát, kamaszkorára kinövik a segítőkészséget, bezárkóznak a szobájukba, nem azt fogják lesni, hogy kell-e teregetni. Ezt a kiskori cukiskodást, hogy együtt sütünk anyával, de klassz, ezt ne gondold, hogy a nevelés hatására meg fogják tartani nagyobb korukra is.

Külön kérésre nyilván megcsinálják.

aug. 7. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Az a gond, hogy sok szülő azt hiszi ezzel ráér akkor foglalkozni amikor már elég nagy hozzá a gyerek. Azonban ha addig nem kellett csinálnia akkor viszont már nem fogja megtenni, hiszen a szülő eddig is megoldotta nélküle is.

Kisgyerek kortól EGYÜTT kell csinálni a háztartásban a dolgokat, hogy megszokja a gyerek, neki éppen úgy feladata mint a szülőnek és nincs vita, nincs ellenkezés.

A másik hiba, hogy a szülő elvárja, hogy abban a pillanatban és pont akkor tegye meg a gyerek amikor neki, a szülőnek eszébe jut. Fordított esetben viszont amikor a gyerek akar valamit akkor meg a szülő eltolja, hogy "amint lesz rá időm", "jó, csak ezt befejezem", "majd ha végeztem a ..." szövegekkel. A gyereknek is meg vannak a maga dolgai és ő sem szereti azt félbehagyni, hogy pont akkor vigye ki a szemetet amikor a szülő éppen szól. Ezért van sok vita.

3 gyerekem van, a legkisebb is már egyetemista. Nem így terveztük, így alakult, hogy mindent együtt csináltunk, már pici koruktól a főzést, takarítást, egyebeket. Én sem szeretem a rendrakást, a házimunkát, tőlük sem vártam soha csodát meg patyolat rendet. Viszont ha őnekik volt valami feladatuk akkor közben nekem is és lehetett cserélni. Az egyik porszívózik, a másik felmos, a harmadik segít a kertben locsolni stb. stb.

Előre meg szoktuk beszélni, hogy mit kell majd csinálni és mikorra kell meglegyen kb. Tehát nem úgy, hogy ugorj, vidd ki a szemetet, hanem "segíts kérlek kipakolni a mosogatógépet, én majd beteszem utána a koszosat" vagy "majd vidd ki a szemetet és utána én teszek bele zsákot", "délután rendbe kellene tenni a konyhát, hogy ha hazaérek tudjak főzni, a hugival készítsétek elő".

van sok dolog amit magam csinálok, sok amit a párom, de mivel együtt végeztük mindig a feladatokat, az esetek azon részében amikor szeretnénk ha ők csinálnák, a gyerekek is tudják ezt és maguktól elvégzik. Persze sokszor meg szólni kell így is, hogy elmaradt ez vagy az pedig megbeszéltük, gyere csináld meg - ilyenkor jönnek, mert tudják volt rá idejük csak elfelejtették.

Ha szeretném, hogy valamit ők csináljanak azt előtte elmondom. A gondolatot nem tudják olvasni. Mivel mosni mindig én szoktam, ha szeretném, hogy valamelyik gyerek csinálja akkor megyek és szólok neki. Ugyanakkor van olyan feladat ami az ő dolguk és ott el is várjuk, hogy maguktól megtegyék amikor kell - általában meg is teszik. Saját szoba takarítása, locsolás a kertben stb.

Célszerű figyelni arra, hogy a gyerek mit csinál meg szívesebben és mi az amit nem. a fiam szeret főzni, a lányom nem - így főzést vagy a fiamra bízunk vagy a kettőre közösen. Nem szeretnek vécét takarítani - hát azt megcsinálom én, nem nagy ügy, majd takarítanak vécét eleget a saját lakásukban.

Ha csak azért adsz feladatot a gyereknek, hogy éreztesd vele, hogy te dirigálsz, vagy mint néha a párom, nevelési céllal, hogy csináljon valamit a gyerek ahelyett hogy azt csinálná amit ő szeretne, miközben nem is lenne fontos megcsinálni - annak nincs értelme. Akkor persze, hogy 10-szer kell szólni miatta meg nem csinálja meg magától.

aug. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%
Gyerekként, kamaszként sosem értettem, miért olyan nagy dolog, ha egy-egy feladat miatt szólni kell, és nem csinálom magamtól. Úgy voltam vele, hogy basszus, mi lehet olyan fárasztó abban, hogy meg kell kérni valamire?? Most, hogy a párommal élünk együtt ketten, fiatal huszonévesként, már értem. Baromi fárasztó, ha valaki nem végzi el a neki kijelölt feladatokat, sokkal egyszerűbben, gördülékenyebben zajlanak a hétköznapok, ha egyszerűen mindenki elvégzi, ami az ő dolga. Nálunk az vált be, hogy be vannak írva a feladatok egy heti tervezőbe, ami kint van a hűtőn, külön bejelölve, hogy kinek mit kell aznap/azon a héten elvégeznie, és ha kész, kihúzzuk/kipipáljuk. Szerintem ez gyerekeknél is jól működhet, sokszor szerintem az ember elfelejti ezeket a dolgokat, nem feltétlenül szándékosan sunnyogja el. A kipipálás pedig elégedettséggel tölt el, jó látni a hét végén, hogy minden el lett végezve :)) Kisgyerekként én szerintem nagyon élveztem volna valami pontrendszeres megoldást, hogy pl. öt mosogatás után választhatok egy édességet a boltban, vagy tovább fennmaradhatok, ilyesmik. Ezekkel a módszerekkel szerintem ki lehet építeni a jó szokásokat, amik idővel rögzülnek, és utána már maguktól mennek. Egy szó, mint száz, ami fontos, az szerintem az, hogy világosan le legyen tisztázva, mi a gyerek feladata, látható helyen/számon tartható módon legyen vezetve, hogy elvégzi-e ezeket, és ha ügyesen csinálja, dicsérjék, jutalmazzák valamilyen módon! (“Mostanában észrevettem, milyen ügyesen emlékszel arra, hogy ki kell vinni a szemetet. Szép munka, büszke vagyok rád!”)
aug. 7. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Családi google naptár megoldja a dolgokat. Így senkit semmi nem ér váratlanul. Egyenlő munkamegosztás van.
aug. 7. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#6 az mi?

Jol hangzik, mert a fiam többet néz a tabletjére, mint rám, talán ezzel célba ér a kérés :D

aug. 7. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Lehet beállítani végtelen ismétlést meghatározott idővel

pl:08.10 fűnyírás kölök, ismétlés 21 naponta

08.17 fűnyírás apa, ismétlés 21 naponta

08.24 fűnyírás anya, ismétlés 21 naponta.

rengeteg színjelzést lehet használni, naponta sok feladat is beállítható, mikor végzett az egyén a telóján kipipálja. A többiek pedig látják, hogy a feladat elvégezve. Ezt mindenre meg lehet csinálni. Ha pl eső miatt apánál kimaradt a fűnyírás, akkor a feladat tovább vándorol a naptárba automatán, ez addig vándorol amíg ki nem pipálja.

Jah és a legjobb, "végtelen" számú jelzést lehet beállítani, idővel együtt. Pl: hétfőn 20:00, jelez a naptár a kölöknek, hogy bizony szombaton rá esik a 3 hetes forgóban lévő fűnyírás. Hogy nehogy elfelejtse lehet neki beállítani több figyelmeztetést is pl: péntek 20:00 és szombat reggelre 8:00.

aug. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ez jó, köszi!
aug. 7. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Gyerekről már rég leszoktam hiába mondom neki
aug. 8. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!