A mai modern, "hermetikusan" záródó nyílászáróknak mi haszna van? CO veszélyt jelentenek. Van egyáltalán előnyük?
Tényleg elbizonytalanodtam, mi az igazság a téma körül. Én megértem, hogy az emberek energiát akarnak spórolni, és ezért dobtak piacra gumicsíkkal ellátott, "rácuppanós" ablakokat, nyílászárókat.
Előre is elnézést a laikus körülírásomért, a szakmai terminust, kifejezéseket nem igazán ismerem a téma vonatkozásában.
De egyre több helyen olvasom, hogy szinte alig lehet evvel fűtési energiát megtakarítani. Viszont biztos esélyt nyújt az életveszélyes CO mérgezésnek.
Szerencsére van 45 fokos állítási lehetőség a mai, gumival "odacuppanós"-tapadós ablakokon.
Két fő kérdésem:
a) van egyáltalán előnye, ha ablakzáráskor a kart függőlegesre állítva "totál zárással a gumicsíkot odatapasztom"? Mert A hátránya tuti hatalmas, a CO mérgezés esélye magas.
b) ha már egyszer ilyenfajta, mai, "hermetikusan is" zárható ablakom van, akkor a leghidegebb januári, februári napokon is hagyhatom non-stop 45 fokos szögben az ablakkilincset, azaz amikor van egy milliméter légrés?
Ha igen, akkor mi a fenének a függőleges ablakkilincs állás?? Hogy kinyírjon a CO??
A garázsban van a vegyes tüzelésű kazán, míg a felette levő szinten van a családi ház lakótere, radiátorok adják a meleget. Van gázkazán is, csak régebben használtam, bár működik az is.
Ha esetleg valaki nem érti, milyen 45 fokos, meg függőleges ablakkilincs állásra utalok, íme egy rövid youtube video:
https://www.youtube.com/watch?v=XcobXR2HNDs
Garázsba kell levegőnek bejutnia.
Szóval egyáltalán nem értem, miről beszélsz.
A CO mérgezések szerintem azért vannak, mert visszaáramlik az égéstermék a lakásba, nem azért, mert elfogy az oxigén.
Tehát lehetne neked régi ablakod, ha visszaáramlik, akkor is meghalsz, mert nem elég az a légcsere, amit a régi ablak nyújt.
Szerintem elöször is különbösztesd meg a szén.monoxidot a szén-dioxidtól. Amit kilélegzel, az emeli a levegö szén-dioxidtartalmát, ettöl nem fogsz mérgezést kapni, max. fájni fog a fejed.
Amitöl mérgzést kapsz, az a szén monoxid, tökéletlen égéskor keletkezik.
Azért lesz szén-monoxid, mert a szénhez csak egy oxigénmolekula kapcsolódik, mert kevés van a levegőben.
Ezért kell abba a helyiségbe levegőt bejuttatni, ahol a fűtőberendezés van.
Értem, hogy segíteni szeretnétek, de ezek szerint nem ment át a kérdésem lényege... Tisztában vagyok az alapjaival, hogy miért és hogyan keletkezik CO illetve CO2 és mi a veszélyeik közötti eltérés.
De nem tudom, hogy jobb volna-e inkább a fűtés szezon alatt is egyfolytában hagyni egy milliméter rést az ablakokon vajon (lásd a linkelt youtube videót, 45 fokos ablakkilincs állás), vagy nem számít, és "hermetikusan" zárjam-e az ablakaimat? Utóbbi jelent-e különösebb energia-spórolást?
A garázsban egyébként régi típusú ajtók és ablakok vannak, eleve nem záródnak tökéletesen.
Kérek mindenkit, a kérdésre válaszoljatok, és ne másra. Ugyanis a kérdésem életveszélyről szól elsősorban.
Leírom újra azt, amit az első hozzászólás első kettő mondatjában.
Ha a garázsban van a kazán, akkor minek akarsz a lakásban szellőztetni?
Köszönöm, most már adekvátabb válaszok érkeztek.
Kedves előző: nos ,látod, pont ebben vagyok bizonytalan! :) Mert bár értem az alapját, hogy a CO belélegezve leköti a hemoglobint, stb, fejfájás, ájulás stb, a CO2 meg kiszorítja az oxigént és lefelé gyűlik.
Na de... bizonytalan vagyok abban pl, hogy a CO felfelé való áramlása meddig jut el? A garázsból fel tud jönni a lakótérbe? Ezek szerint nem?
Nos, úgy van kialakítva a családi ház, hogy a garázs és a felette levő lakótér között van egy "aknaajtó", ami viszonylag lazán "zár", amikor leengedem.
Más szóval az a gyanúm, hogy netán a CO a garázsból (ahol a fás kazán van) fel tud emelkedni a lakótárba, a lazán "záró" aknaajtón át, na meg pláne esetleg amikor felnyitom azt, hogy lemenjek ellenőrizni a tüzet, vagy pótolni a fát a kazánban.
Az egyik kérdésem tehát: fel tud jönni vajon a CO a lazán "záró" aknaajtómon át, ami elválasztja a lakóteret a garázstól?
Ha igen, akkor állítsam inkább nonstop résnyire a lakótér ablakait?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!