Glettelés házilag teljesen kezdőként?
Sziasztok!
Teljes lakásfelújításban vagyunk, ami hátra lenne az a glettelés festés stukkózás. Eddig a kőműveseink csináltak mindent, de sajnos elfogytunk a pénzből. ( Pénzben meg már az árajánlat duplájánál járunk lassan). Teljesen újra vakolt falaink vannak, ha úgy döntenénk hogy a szakikkal csináltatnánk az még legalább 3-4 hónap spórolást jelentene. Szeretnénk megcsinálni mi, viszont nem tudjuk hogy mennyire tudjuk elrontani párommal. Amit tudni kell rólunk, egyáltalán nem ilyen beállítottságúak vagyunk, tehát még csak hasonlót sem csináltunk. Kérdésem a következő: Érdemes belevágni kezdőként a glettelésbe? Vagy olyan óriási hibákat véthet az ember amik miatt érdemesebb inkább megfizetni a mesterembereket? Nyilván előtte azért utána olvasnánk , illetve oktató videókat néznénk hogyan kell csinálni, de azért az mégsem ér fel a tapasztalattal, szvsz. Válaszotokat előre is köszönöm
"Érdemes belevágni kezdőként a glettelésbe? "
Teljesen felejtsd el. Még sok festő sem tud normálisan glettelni. Festés előtti glettelés elég nehéz munkafolyamat, messze nehezebb mint a kőműves vakolás volt. Amúgy meg mondjatok le a stukkóról és máris lesz glettelt falatok. Festeni meg majd ti lefestetek.
Nem gond. A egyetlen amit el lehet rontani, ha kiszárad a glett, akkor vesztek újat. Az eszközök sem olcsók, mondjuk kevés eszközzel is meg lehet oldani, csak akkor tovább tart. Az eszközválasztás sem egyszerű, ha beválasztasz egy használhatatlan eszközbe, akkor sokáig fog tartani, mire rájössz, hogy azért nem megy úgy, mint a videóban mutatták.
Egyébként nem szerencsés az ilyen. Ha valaki ajálatot ad és ilyen csúnyán átlépi, az lehúzhatja magát a wc-n. Láttam olyat, hogy be volt rúgva a kőműves, 4 méter falra 3 zsák vakolatot nyomott fel, ahelyett, hogy a ferdén rakott falat visszabontotta volna, a hollámokat töltögette vakolattal.
Nektek is sok fog múlni azon, hogy milyen a fal és a vakolat.
Olvassatok utána. Egy ilyen, házi projekt igencsak össze tud kovácsolni egy párt. Ha van időtök, csak ajánlani tudom.
Szerintem sem ördöngösség. Még egy villamosmérnök is meg tudja csinálni! Mivel teljes lakásfelújításban vagytok, láthattatok már kőműveseket dolgozni.
Kell venni spaklit, fandlit, hóblit, meg anyagot.
A vakolat minőségétől függően 0-3mm-es vagy 0-10mm-es glettelőanyagot. Én a 0-10-est javasolnám, mert akkor kisebb javításokat is lehet vele csinálni (lyukakat betömni, hézagolni).
Gugli a barátunk. Keress videót glettelés címszóval, máris megvan az OKJ!
Én lakásfelújítással foglalkozom.
Mindent meg kellett tanulnom, mert a "szakember" beleszarik mindenbe.
Szerintem a youtube-on annyi videó van hogy simán el lehet sajátítjani.
Itt írják hogy 8-10 millió egy komplett felújítás, ha nemkem 2 Milla fölé megy már sokallom. Pedig még az ajtókat is cserélem, mindent.
Én vitatkoznék a többiekkel. Nulla ismerettel vágtunk bele mi is a glettelésbe, illetve láttam többször, hogy hogy kell, rengeteg youtube videó is van róla.
Most még gyorsan leszögezném, hogy nem érzem magam szakinak ettől függetlenül, tudom, hogy ilyenkor nagyon szeretnek nekiesni az embernek, hogy semmit se tudok, mit képzelek magamról, stb.
Erre meg pláne ugrik itt minden szaki, amikor valaki leírja, hogy videókat néz az adott témában. Szinte hallom, ahogy felhorkan mindenki, hogy "höööö hat mit gondol ez, videóból nem lehet megtanulni". Nyilván nem lehet 100%-osan, de jobb, mintha nem nézne semmit és úgy esne neki.
Nem hiszem, hogy szaki vagyok, zárjuk le. Viszont...
Ha nem vagy segghülye (márpedig a kérdésed kiírásából, helyesírásból, megfogalmazásból ez jön le), és van kézügyességed, türelmed és igényes vagy a munkádra, akkor simán menni fog.
A fontosabb dolgok amiket én, mint másik laikus tanácsolnék:
- Új vakolatnál nem kell a vakolatot mélyalapozni, mehet rá egyből a glett
- Rigips Rimano Plus A-t javaslok
- A glettet margarinszerű állagra kell keverni, csomómentesre, szép türelmesen
- Egyszerre csak egy kis adagot keverj be, mert beszárad, darabos lesz, nem lesz szép
- Mindenképp legyen kis spaklid, nagy spaklid, normál glett vasad.
- A vakolatot először portalanítsd egy sima partvissal.
- Egyszerre vékony réteget hordj fel és az első rétegnél egyáltalán nem szempont, hogy ne legyen csíkos, persze kerüld el, hogy brutál nagy hegyek-völgyek legyenek rajta.
- A glettet határozott mozdulatokkal húzd el, a felületre éles szögben tartott vassal. Ha nem lesz 80%-ban homogén a felület az első húzásnál, akkor csomós az anyagod, keverd tovább.
- Hagyd a különböző rétegeket megszáradni, mielőtt újat viszel fel.
- Új vakolatra illene 2 rétegben jónak lennie, de 3 rétegtől sem kell betojni.
- Ha megvannak a rétegeid, és szemre nagyjából síknak tűnik, akkor súrló fényben ellenőrizd, hogy tényleg nincsenek-e benne kirívóan nagy mélyedések vagy puklik. A súrlófény egy nagyon éles szögben érkező fényt jelent. Érdemes beszerezni egy jobb steklámpát (így írják? nem tudom), vagy valami mobilizálható fényforrást amivel fentről a fal tetejéről közvetlen le tudsz világítani. Ez kidobja azonnal a nagyobb hibákat.
- Ha relatíve egyenesnek látod a falat, akkor lehet csiszolni.
- Csiszolni géppel lenne érdemes, úgynevezett "zsiráffal". Ezt gépkölcsönzőből tudsz szerezni. Kézzel is lehet csiszolni, csak iszonyat lassú.
- Csiszoláshoz maszkot mindenképp vegyél fel, meg szemüveget is, mert a lúgos port iszonyatosan maró hatású.
- Csiszolni egyébként még a végső nagy csiszolás előtt is simán lehet, ha látod, hogy valahol túltoltad a glettet, nyugodtan lehet toldozni-foltozni, ilyenkor még büntetlenül. Annyi, hogy a csiszolással mindenképp várd meg az adott rész (illetve később az egész felület) száradását, különben túrószerű morzsákban fog lejönni a glett és csúnya lesz a felület nagyon.
- Ezután jöhet még egy súrlófényes ellenőrzés és a hibák javítása (mert biztos lesznek).
- Ha többé-kevésbé kielégítő eredményt kapsz, akkor már csak portalanítanod kell a felületet partvissal ismét, majd jöhet rá a mélyalapozás, hogy tuti ki legyen egyenlítve a felület nedvszívó képessége és ne legyen foltos a festésed később.
- A mélyalapozó száradása után mehet a festés. Arra vigyázz, hogy az alapozót ne told túl. Ennek a jele, ha meg van folyva illetve száradás után lakkosan csillog a felület.
Remélem tudtam segíteni és remélem, hogy az igazi szakik nem dőlnek a kardjukba. Én így csináltam mindent, a végeredmény pedig szerintem tökéletes.
Én egy kisebb konyhát és fürdőszobát gletteltem ki 0 tudással, videóból. Mondjuk a videón nem voltak gázcsövek...
Lényeg a lényegben, fizikailag nekem kemény volt, mert amúgy irodai munkát végzek. Biztos, hogy sokkal tovább tartott, mint egy gyakorlott festőnek. De tökéletes lett és ingyen volt.
Én azt mondom, hogy elcseszni nagyon nem lehet. Próbáljátok meg, ha nem megy, akkor spóroltok és hívtok egy szakit. Visszafordíthatatlan kárt nem okoztok.
Én is csináltam teljesen kezdőként. Megoldható teljes mértékben.
Legnehezebb dolgok: plafon, sarkok és csövek mögötti glettelés. Csiszolás is körülményes. Stukkók vágását nagyon könnyű elrontani.
Ha plafonra is lesz dísz, csapózsínorral érdemes kijelölni a helyét.
S a legfontosabb, sokat lámpázni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!