Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Szomszédom bővíteni szeretné...

Szomszédom bővíteni szeretné a házát, viszont ezzel teljesen elzárja a délről jövő napsütést a kertembe. Mit tehetek ellene?

Figyelt kérdés
Építésügyileg elméletileg nem vétene szabályt, viszont kb sohasem sütne be ősztől-tavaszig a kertembe a nap. Bővíthetné a házát más irányba is, amivel nem okozna kárt nekem, de nem így cselekszik, mert ez az olcsóbb megoldás. Mit tehetek?

2018. febr. 7. 22:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem semmit.
2018. febr. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
0%
Fordulj a jegyzőhöz, hátha tud segíteni.
2018. febr. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
de ezzel értékcsökkenés-t okoz a házamban, s nem lehet tenni ellene semmit? szomszédjog, vagy valami? Nehezen tudom azt feldolgozni, ha van pl balaton parton 2 helyre építkezhet, egy másik ember elé, vagy mellé, de ő elé építkezik amivel a panorámát eltakarja, akkor ez jogszerű, hogy több lehetséges kivitelezésnél a szomszéd kárára dönt?
2018. febr. 7. 22:49
 4/14 A kérdező kommentje:
-van
2018. febr. 7. 22:50
 5/14 anonim ***** válasza:
81%

Ha a balatoni panoramat eltakarja az azert van, mert o nem az olcsobbik telket vette meg, hanem a Balatonhoz kozelebbit. Mivel az is epitesi terulet, ezert igen, oda is epitkezhet, mert o vette meg.. erted?

Ezert gondolom azt is, hogy ami nalatok van, az ellen valoszinuleg nem tehetsz semmit, mindenesetre eleg rossz lehet.

2018. febr. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
#5 félreértettél, 1 telken belül gondoltam. Egyébként nem balatonparti házról van szó, egyszerű kertváros. Tehát akkor hatóságilag ha én mindent rendben csinálok, felhúzok 2,5m magas tömör kerítést (virágai elől elveszem a napot), vagy hozzáépítek én is a házamhoz annyit amennyit lehet, olyan magasan ahogy csak engedélyezett, ne lásson semmit csak a falat, esetleg még vmi ganéval megillatosítom a kertem felé eső részét, vagy bármi hasonló törvénybe nem ütköző cselekménnyel dobnám fel akármelyik szomszédom, akkor ez minden rendben lenne? (egyébként nem vagyok ekkora gyökér, de furcsának találom hogy mindent lehet a másik kárára)
2018. febr. 7. 23:27
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Mit tehetsz? Kifizeted azt a különbözetet részére, amivel a másik irányba való bővítés többe kerül, és utána élvezed ősztől-tavaszig a napsütést.
2018. febr. 8. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
90%

Semmit nem tehetsz,ha a szomszéd nem vét a szabályok ellen.

DE még az épitésügyi hatóság sem tud tenni .

Az árnyék ilyen estben nem indok .

Más pénztárcájába nem illik bele nézni .

2018. febr. 8. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
A Ptk. 100. §-a szerinti szomszédjogi szabály az építkezés esetén a tulajdonosokkal szemben azt a követelményt támasztja, hogy az ingatlanuk beépítési módjának megválasztásánál, az épület helyének kijelölésénél, illetve az építkezés módjánál ne csak saját érdekükből induljanak ki, hanem legyenek figyelemmel a szomszédaik érdekeire, vagyis a szomszédos ingatlan adottságaihoz igazodó olyan építési módozatot válasszanak, amely elkerülhetetlen hátrányokat meghaladó kárt nem okoz (BDT 2008. évi 1794. jogeset). Az ilyen jellegű törvényeket lehet érvényesíteni?
2018. febr. 8. 09:34
 10/14 anonim ***** válasza:
90%

Meg lehet próbálni! De közel sem biztos, hogy sikerül érvényesíteni.

Viheted az másodfokú éphatra az ügyet, hozhat az éphat neked kedvező döntést, de megtámadhatja a szomszéd. Ha nem hoz kedvező döntést azt meg te támadhatod meg.

Plusz viheted az egész ügyet polgári perre is.

Láttam már mindkét kimenetelű véget. Egy biztos a "jó" szomszédság adott lesz!

2018. febr. 8. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!