Alumínium villanyvezeték rézre átváltásának lehetősége lehet e a következő megoldás?
Tudom az egyik ajánlott a Wago-s megoldás, ami nem is biztos hogy mindenkinek egyértelműen van dokumentálva mert valójában csak az egyik nem oldható Wago csatlakozóra vonatkozik a pasztás aluminium vezeték védelem aminél MCU (merev) vezetékre lehet átváltani ami éppen az elosztódoboznál még mindig nem a leg praktikusabb de újabb átrendezésnél megint baj lehet vele wago pasztás kötés kuka és újabb vezetékrövidítés: [link] tehát gondolom ezáltal az oldható tipusú Wago erre nem alkalmas a Wago-s tájékoztató erre akár ki is térhetne leírásban. Van egy másik javasolt dolog a nyomólemezes sorkapocs ahol egyik oldalra megy aluminium vezeték másik oldalra MCU réz vagy érvéghüvellyel MT sodrott kábel.
Nekem van egy sajátos elképzelésem de gondolom mindjárt lehurrognak főleg
a profik alumunium vezeték végére ónozott érvéghüvely 6 pofás érvéghüvely préselővel (a 6 pofás körkörös fontos). Csináltam egy képet róla 18-as érvéghüvely van rajta (amiből persze lehet vagy kell is levágni mert hosszú) a szórítóerő alapból tökéletes lecibálni nem lehet na ezt egy akár szórítólemezes sorkapocsba amit mellé fotóztam már szinte szakadásig meg lehet húzni és nem lapítja vagy trancsirozza szét az aluvezetéket és szerintem a rugós szorítóerő mindig megmarad a másik oldalon meg akár MCU akár érvéghüvelyes MT kábelre lehet váltani: [link] Várom a kifogásoló miért nem jó meg tűzveszélyes meg milyen hülye vagyok hasonló kritikákat de úgy tudom az ónozott felülettel érintkezéskor ráadásul semmi baja az alumínium vezetéknek az a vörösréz amivel problémázik!
Ha csak javítani kell akkor alu vezetéket mind a mai napig lehet vásárolni. A wago-pasztás megoldást folyamatosan ellenőrizni kell, és bármikor elromolhat előtte is.
Az alu vezetkek szerelésénél csak ovatósan, mert minden kötés bontása kockázattal jár, és ha csonkolni kell belőle akkor esetlegesen nem érhet el a bekötési pontig, és akkor annyi az egésznek. Ez fővezetéknél baromi rossz helyzet.
Ha csak egy kis szakaszt kell javítani akkor érdemesebb a lakáselostótól kihúzni a lámpáig/konnektorig egy réz anyagú vezetéket.
Az új alu vezeték -javitásra- miért nem opció? A mai napig lehet kapni.
Az érvéghüvelyezést el is lehet rontani, amitól ismét csökkenhet a vezeték hossza. Ha csonkolni kell belőle akkor esetlegesen nem érhet el a bekötési pontig, és akkor annyi az egésznek. Meg érvéghüvelyt általában csak sodrott vezetékre használnak, és olyat is olvasni, hogy az évh használata kisebb hevülést is okozhat.
"Erre az általam felvetett ötletre nem igazán reagált senki"
Mert én először a 222-ről írtam, oszt amúgy arra se reagált senki, téged is beleértve, szóval a szemrehányás nem jogos.
De én most reagálok. Az alumíniumot nem lehet állandó szorítóerő nélkül hagyni, az érvéghüvely meg nem az. A profi világban (távvezetékek), ahol 8-14 tonnás nyomóerejű présekkel dolgoznak, ott is kimutatta vizsgálat, hogy másnap már nagyobb volt az átmeneti ellenállás (!). Az alumínium ugyanis nyomás alatt roskad. A tömör alumínium érvéghüvelybe fogásának javaslata semmilyen szakmai fórumon nem található meg. Persze, mindig lehetnek magányos zsenik, akik egy világgal szemben haladva újat és jobbat találnak ki, és egy általad javasolt megoldás lehet, hogy szőrszálnyival jobb, mint egy negyven éve szerelt kismegszakító rugózás nélküli csavarja alá fogott és azóta parlagon hagyott alumínium vezető, hát ezt neked kell eldönteni (nem pedig majd a bíróságon arra hivatkozni, hogy a Gyakorin megkérdeztem, és kox122 azt írta, hogy...), ha meg nincs meg a magabiztosságod hozzá, akkor alkalmazz elismert megoldásokat.
Az alighanem tuti, hogy a szokásos kötőelem-szorító erők az összepréselt érvéghüvelyt már nem alakítják szorosabbra, ha benne a ellenállás kisebb lesz, mert az alumínium roskadt.
A wago222 oldható és jó alura.
A külön kérdésedre kaptál választ előttem.
Kicsit szakmaibban kifejezve, az alumínium nyomás hatasára folyósodik, nem képez ellenállást mint a réz.
A villamos iparban a csavaros alu kötéseket 24 óra, hónap, aztán félévente- évente újrahúzzák, mert az alu szétnyomódik-elfolyik és laza a kötés.
Ezert kell hozzá a rugós kötöelem, mert huzigálod újra otthon őket.
Az érvéghüvely a sodrott vezetékek összefogasára való, erre gyártják, nem másra. Érvéghüvelybe ugyanúgy lapul és elfolyik.
Ezek hibása gondolatkísérletek.
Először is, az érvéghüvelyezett vezeték az érvéghüvely két végén a mozgásnak teret ad.
Másodszor is, írtam, hogy szinte biztos, hogy egy rugalmas vezetőkötés nem tudja az érvéghüvely szilárdságát legyőzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!