Mekkora méretű és milyen típusú alumínium radiátort vegyek a jelenlegi 56 cm széles, 8 tagú Radal radiátorom helyett? (50 cm kötéstávolsággal), 10 emeletes panelházban?
Az a gondom, hogy nekem az jött ki egy táblázatból hogy a 8 tagú Radal 1250 watt hőleadású, ehelyett egy Romatik radiátorból legalább egy 74 cm-es kellene,ha ennyi hőt szeretnék... De nem hiszem el, hogy a Radalból elég rövdebb (56 cm) mint az újból... Szóval nekem gyanús a táblázat...
Szóval jó lenne látni valamilyen táblázatot, amiből kiderül a réginek a teljesítménye és egy másikat, hogy milyen radiátor felel meg ennek a hő-igények...
Ha lehet hinni a táblázatnak akkor az 5 tagú radiátor messze elmarad az általad írt 1250 wattól, sőt a panelre nem jellemző a 90/70-es hőlépcső sem, szerintem olyan 50 körül lehet maximum. 50-es hőlépcsőnél meg még kisebb a teljesítmény.
Mi idén cseréltünk a radiátorokat panelben és a radal utódjaként a Lehel viking radiátorok mellett döntöttünk ár/érték alapján. A legtöbb helyen tartottuk az eredeti tagszámot, csak két szoba esetén emeltük egy-egy taggal (fűtési rendszer egycsöves átfolyószakaszos).
Majd fűtési szezonban kiderül milyen lesz a fűtési hatékonyság. Reméljük rosszabb nem lesz.
Alapvetően az alsó-közép árkategóriában a viking tetszett jobban, de ez ugye szubjektív, meg mivel alumínium radiátorokat volt szükséges beszerezni (fürdőbe is!) így oda elég húzós áron tudtam/lehetett alu törölközőszárítós radiátort venni. Amúgy a fűtésszerelő sem volt rossz véleménnyel róla, ritkán van vele gond elmondása szerint, megbízható. A gyártó jogelődje gyártotta békeidőben a régi radalokat is, azok meg bizonyítottak az elmúlt 40 évben.
Természetesen tisztában voltam azzal a ténnyel hogy a drágább radiátorok hőleadása - ha lehet hinni a gyártók által közölteknek - nagyobb, de nem fért bele a projektbe, hogy egy 13-14 tagos radiátorra majdnem kétszer annyit fizessek (pl.: olasz - fondital exclusivo).
Helyette, viszont szénacélcsővel szereltettem, ami ugye jóval drágább az elfogadott 5 rétegű műanyag csövektől, de legalább valamivel tartósabb és szebb.
A szerelőcsomagot meg mindenhol meg kell venned (általában külön, több lehetőségből válogatva), ha adják a radiátorhoz akkor úgyis be van építve az árba. Viszont jobb ha külön intézed, mert ha nem figyelsz oda, akkor simán rád sózzák az 1/2 szűkítős közcsavar készletet és azzal panelba nem sokra mész a 3/4-es meg collos fűtéscsövekkel.
Nem vagyok tisztában mindennel, amit írtál. A szénacélcső az lehet olyan rendszerben, ahol alumínium radiátor van? Vagy a szénacél kb. olyan, mintha műanyag lenne?
Törölközőszárító: most kapcsolok, hogy mi raktunk fel a fürdőben, de szerintem nem alu... ebből lehet bajom műszakilag?
Szerelőcsomag: hát igen, pont ez a bajom, hogy 5000 Ft és gyanús nekem, hogy olyat is rámsóznak, amire semmi szükségem. De hol lehet külön venni? Pl. a Romantik oldalán csak egyben lehet venni, külön csak pl. a tartót nem...
Ennyire nem vagyok jártas a témában, hogy mélyreható magyarázatokkal szolgáljak a szénacélcső és az ötrétegű cső alkalmazási területéről, de biztos vagyok benne van itt aki jobban tudja. Elméletileg mindkettő használható fűtési rendszerekben. Az ötrétegű csöveket mechanikailag védett helyeken alkalmazzák előszeretettel.
Én a radiátorcsere projekt előtt az alábbi linken tájékozódtam:
Törölközőszárító: Szerintem semmi problémád nem lesz vele, legalábbis jó pár évig biztos, ha a törölközőszárítód nem alumíniumból van. Elég vastag anyagból készülnek szerintem. Több panelben jártam sima acél szárítók voltak felszerelve, valahol már évek óta, semmi baja nem volt.
Szerelőcsomag: Azért arra figyelj, hogy a garanciát köthetik a szerelőcsomaghoz. Esetünkben a lehel, akkor vállal garanciát, ha megveszed és beépíted az általuk forgalmazott közcsavar készletet. Viszont semmivel sem olcsóbb, ha elmész egy víz-gáz-fűtés szakboltba és ott veszed meg.
Én a helyedben mindenképpen megnézném a cserélendő radiátorok fűtéscsöveit (külső méreteit) és ahhoz választanám ki a közcsavar készletet. Amúgy sok választásod nincs, mert vagy a 3/4-es csomagot választod, vagy a feleset. Ez tényleg panelfüggő, mert készítettek kétcsöves fűtési rendszerűt is, és ott elméletileg feles csővel állnak le a radiátorokra.
Nálunk a régi radal radiátorok 1 coll bekötésűek voltak, míg a csövek többnyire 3/4-esek, így kellett egy szűkítő közcsavar, viszont ahogy nézem a mostani radiátorok jobb esetbe 3/4-es, de a legtöbb acél lapradiátor 1/2-es bekötésű. Ez utóbbi nem csak hogy kilyukadhat, hanem lefolytja a fűtés áramlását is, így ha nincs átkötve (egycsöves rendszer esetében) a fűtőtested, akkor magadon kívül másik 9 lakónak adod a szopórollert, de ez tiltott is a leírás alapján.
Remélem tudtam segíteni, meg hasznos a küldött link is. Sok sikert a projekthez!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!