Villanykazán 12kw-os üzemeltetéséhez mennyi amper szükséges? Jelenleg 3x16A áll rendelkezésre.
Nem csak egy egyszerű biztosíték csere az egész!
Nem csak az számít, hogy hány fázisod van, hanem az is, hogy hány fázisú a kazán.
Milyen a kazánod, egy vagy 3 fázisú?. 32A-esnél nagyobb biztosítékot lakáshoz nem kapsz, 1 fázis esetén a 32A kevés a 12 kW-hoz. Ha 3 fázisú a kazán, (5 vezeték megy hozzá)akkor be tudod szerelni, kaphatsz annyi áramot, ami kell hozzá. De a 16A-es biztosítékokat ki kell cseréltetned nagyobbra. 20A már elég lenne a kazánodhoz, de ha a többi fogyasztót is figyelembe veszed, (legnagyobb fogyasztók a lakásban a mikró, bojler, vasalás, mosógép, villanysütő, általában ami hőt állít elő) akkor inkább 25A-re cseréltesd. Nem tudom hol laksz, de mifelénk az EON-nál ennek a költsége 3600Ft/Amper. 16-ról 25-re 9A kell, 3 fázis eseté 3*9A. Azaz (egyszeri) 3*9*3600 Ft-ot kell befizetned érte az áramszolgáltatónak. Ezenkívül, ha a lakásba bemenő méretlen vezeték nem elég vastag, azt is ki kell cseréltetned, az további nem kis összeg. Ha meg rossz helyen laksz, például faluvégen, ahol az áramszolgáltató vezetéke sem elég vastag, vagy a trafója gyenge, akkor azonnal biztos nem is adnak nagyobb biztosítékot. Legfeljebb idővel, ha bővítik a saját hálózatukat. Ezért a kazán megvásárlása előtt ezt érdemes megkérdezni a szolgáltatótól. Mindehhez hozzájön még, ha a lakás vezetékezése is vékony. Akkor meg kell oldani, hogy a lakás 16A-en maradjon, és csak a kazán legyen a 25A-en. Ezt egy villanyszerelő megoldja, de ez további kiadás. Ezt is tanácsos a vásárlás előtt egy villanyszerelővel megnézetni. Mindezt onnan tudom, hogy nekem is 16A-ról 25A-re kellett cseréltetnem a 14kW-os hőszivattyúhoz.
Van egy nagy különbség a villanykazán és a hőszivattyú között. A hőszivattyúnál a 14KW a maximum, de automatikusan és folyamatosan szabályozza magát a hőszükséglet szerint. (inverteres). Nálam eddig sohasem volt szükség még a maximum közelében sem. A villany kazánt, hacsak nem valami hiper-szuper, ki-be kapcsolgatással szabályozza a leadott hőt. Vagyis ugrásszerű a változás a 12kw és 2-3 kisebb fokozat között. Mivel a fűtőszál hidegen kisebb ellenállású, a bekapcsolás pillanatában nagyobb áramot vesz fel egy rövid időre. Ennek megfelelő biztosíték kell.
Azt átgondoltad-e, hogy villannyal fűteni a legdrágább? Tájékoztatásul: nekem a villannyal 660 ezerbe, gázzal 290 ezerbe került volna egy tél, a ház hőveszteségéből számítva. Amíg automata szénkazánnal fűtöttem, 210 ezer volt egy átlagos tél. Amikor 6 éve tönkrement, (korrózió miatt) 860 ezer lett volna egy új,ezért inkább hőszivattyút vásároltam, 1,4 millióért. (A COP értéke 4,2 ami azt jelenti, hogy 1kWh áramból 4,2 kWh meleget tud csinálni.) Egyszerre nagy kiadás, de azóta a leggyengébb tél 106 ezerbe a legkeményebb 154 ezerbe került. A használati melegvizet is elő tudja állítani, de azt nem kötöttem be, mert hosszú csövezés kellett volna hozzá, amiben elhűl a víz, mire odaér ahol kell.
Összegezve, én nagyon meggondolnám a helyedben azt a villanykazánt. Ha még nem vetted meg, akkor ne is hagyd magad rábeszélni azzal, hogy milyen jó. Csak az eladóknak jó!
Gáz vagy sokkal inkább hőszivattyú a jó választás. Hőszivattyúból kétféle is szóba jöhet, meleg vizes padlófűtéshez vagy radiátorhoz, vagy meleg levegő befújásos.
Ohm-os terhelés esetén a nulla vezetékes bekötés a valószínű, nem találkoztam még deltába kötött hő előállító villamos berendezéssel. Lehet, hogy van, de még nem futottam bele ilyenbe. Nagyon egyszerű a számítás, mert függetlenek egymástól az egyes fázisokra kötött terhelések, a nulla vezeték miatt nincs csillagpont eltolódás. Nem is kell egyformának lenniük a terheléseknek, ami szabadabban megválasztható fokozatokat tesz lehetővé egyszerű kapcsolóval.
Egyenként ki kell számolni az egyes fázisokra kötött W1, W2, W3 teljesítményekkel az egyes biztosítékokon folyó áramot, A1= W1/230, A2=W2/230 A3=W3/230. (230V az egyes fázisok feszültsége) A legtöbb esetben az egyenletesebb terhelés miatt W1, W2,W3 egyforma szokott lenni. Jelen esetben W1+W2+W3=12kW. A kérdés feltevője nem írt erről semmit, ezért feltételezve, hogy W1=W2=W3, így 4kW esik egy fázisra, vagyis valamivel több, mint 16A, tehát szükség van biztosíték cserére. Már írtam, hogy a fűtőszál hidegen kisebb ellenállású, ezért nagyobb áramot vesz fel bekapcsoláskor, ami miatt lehet, hogy a biztosíték típusát is meg kell változtatni.
kovzso ott hibáztál, hogy a 17,3 ampert elosztottad hárommal. Mindegyik fázisról 17,3 ampert vesz fel.
Gondold csak át, ha 6A-t venne fel egy fázisról, az fázisonként kerekítve 1,4 kW. A 3*1,4 kW messze kisebb, mint a 12 kW!
Kérdező!
Eddig semmit nem mondtál.
Vagy kérdezz értelmesen, vagy ne tedd fel már többedszer ugyanazt a kérdést. Ezzel nyilván csak szórakozol itt.
12es megmondta.
Ha hálózatról járna, akkor a 16A nem elég, kellene legalább 20 v 25, de a legjobb, ha elolvasod a kazán dokumentumát, abban benne lesz, hogy milyen kismegszakítót célszerű használnod. Vezetékezés szintén kell, hogy illeszkedjen.
Mivel napelemről hajtod, én mindenképpen kihagynám az inverterezést. Ebben az esetben figyelni kell, hogy a kismegszakító DC paramétereit kell figyelembe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!