Mi történik ha egy villanymotorhoz tobb kondenzátort kapcsolok mint amennyi szükséges ahhoz, hogy jol müködjön?
Hát, azt tudni kell, hogy egy adott értékű kondenzátor mindig csak egyetlenegy üzemállapotra ad ideális viszonyokat, de ez a kérdés szempontjából mellékes.
Ideális esetben, mikor a tekercs, stb ellenállásától eltekintünk, a kondenzátor növelésével elérjük a rezonanciát, amikor is mind a kondenzátorra, mind a segédfázisként használt tekercsre jutó feszültség végtelen lesz. Ezzel egyidejűleg az áram is végtelen lesz, mert a kívülről nézett eredő váltakozóáramú ellenállás a kondér növelésével csökken, rezonanciában nulla lesz. A valóságos esetben odáig igen könnyen eljuthatunk, hogy a kondenzátor a feszültség növekedésétől kipukkad, illetve a tekercs az áram növekedésétől lefüstöl.
Ezt sztem 100-vagy x bekapcsolt kondi telepekkel nem éred el. Itt nincs precízen hangolható tekercs és kondi, és bár induktív tekercs van, de ez egy komplett motor. Igaz, hogy utoljára ilyent mérés órán hangoltunk.
ha 200 mikrot teszel rá, akkor sem lesz semmi.....tapasztalat, de 25 mikróval is elindul a motor gyengébb nyomatékkal, szintén kipróbáltam már.
Itt még kérdés, hogy üzemi vagy indító kondiról van e szó, vagy vegyesen.
Ha egy részük a kondenzátoroknak kapcsolható (nyomógombbal vagy relével), akkor az az indító, ha fixen rá vannak kötve a motorra, akkor üzemiek. Mindenesetre a fellelhető adatok szerint a 70 mikroF az a 3 kW-oshoz üzemi kondinak jó.
Még az elejéről indulva, tehát ez egy egyfázisú motor, vagy három fázisú motor egy fázison használva?
Bár ha #3 szerint tökmindegy, hogy mekkora a kondenzátor, akkor az is tökmindegy, hogy indító vagy üzemi. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!