Hogy tudnám kiszámolni, hogy mekkora teljesítményű napelem rendszert tegyek fel a tetőre?
Ha nincsenek elég konkrét adataid, akkor leginkább sehogy.
Én vettem egy nyaralót, aminek a fűtésigénye a tizede alá csökkent az átépítés során, miközben kicsit nagyobb lett, de ha más költözne ide, lehet, hogy duplaennyit vagy jóval kevesebbet fűtene.
A falak, tető, talán a padló és a nyílászárók hőátbocsátási tényezője kellene, plusz a légköbméter s a kívánt hőmérséklet, a magyar telekről vannak fogalmaink... Ebből már lehetne számolni valamit, ha feltételezzük, hogy nincsenek komoly hőhídak... Illetve a ház és a nap kapcsolata több szempontból is ott van, de hogy ezt lehet-e valahogy adatosítani, passz.
Plusz ha van hővisszanyerő szellőztető, az is csökkenti a fűtés energiaigényét. S a hulladékhő mennyisége is igen fontos, minél szigeteltebb a ház, annál jobban. Nagy hőtároló tömeg hiányában pedig "veszélyesebbek" a magyarországi időjárást nézve különösen hosszú és hideg időszakok. Az én házamban nagy a hőtároló tömeg, a fűtési rendszerem pedig elég kicsi, csak enyhébb fagyhoz elég. Nos, nekem ilyenkor hűl a ház, de annyira lassan, hogy ez nem tud problémát okozni, mivel igazán kemény fagyok soha nincsenek tartósan hazánkban s annyira azért nem vagyok érzékeny kisebb változásokra. Kis hőtároló tömegnél vagy fix hőmérsékletigénynél viszont nem működne ugyanez, nagyobb rendszer kellene.
Sajna napelemem még nincs, de tervben van az is. A szomszédságban van, igen szimpatikus.
Ha rákeresel megtudod találni az interneten a hőszükséglet számítás módszerét nem titok, ki tudod számolni kézzel, excelben. Nem annyira bonyolult.
Akik ezzel foglalkoznak WinWatt programmal számolják ki.
Fizetős szoftver, plusz kell hozzá egy oktatás.
Ha nagyon bizalmatlan vagy és van rá időd és érdekel.
Szerintem bárki képes megtanulni. És akkor nem kell épületgépésznek fizetned.
Egyszerűbb, gyorsabb megoldás "vadászol" ökölszámokat.
Pl. újépítésű ilyen hőátbocsátási falnál ennyi W/m2 vagy W/m3. Nyilván ez nem annyira pontos de hőszükséglet számításban is sok a feltételezés.
Pl.én 50 W/m2 számolnám. 10cm hőszigetelés nem kevés. Új építésűnek hangzik.
Szerintem napelem forgalmazóknak is van szerintem közelítő képletük.
Szia
Én írtam az 50 W/m2-t.
Ha viszont ennyire új akkor 30-35 W/m2 is számolhatsz.
Korszerű új házaknál már annyinak kellene lenniük.
Kicsit figyelmetlenül olvastam ha A+-os akkor ez egy nagyon jó minőségű ház.
Honnan tudod, hogy A+-os? Arról van tanúsítványod?
A tanusítványhoz nem jár számítás? Aki készítette nem számolt hőszükségletet?
Azt gondolom hivatalosan senki se mondhat ilyen számokat és nem is szeretnek ilyen számokat mondani de közben mindenki hasznbálja.Pont azért amiért neked is kell előzetes becsléshez, ellenőrzéshez.
EON-osok lehet, hogy nem is annyira nem is értenek a hőszükségletszámításokhoz. Az épületgépészek, energetikusok, mellett építészek, kivitelezők is (szerintem) használnak ilyen számokat.
Viszont egy dologra felhívnám a figyelmet a hőszükséglet a méretezési hőmérsékletre kiszámolt szükséges hőmennyiség. Csak egy csúcsigény. Csak a szükséges beépített telejsítményre számol be. Nyilván napelemes cég vagy tervező tudja mihez mennyie napelemet érdemes venni. Te most ha jól értem a csúcsigényre voltál kiváncsi.
A villamosenergia fogyasztásról szerintem pont a tanusítvány tud támpontot adni. Persze az se fontos.
Pont a te esetedet tárgyalja példaként. A+-os ház.
Ha 5 kWp (rákerestem kilowatt peak-et jelent) csúcs teljesítményt. Viszont valószínűleg ez napelemre vonatkozik. Hőleadókon kicsit kisebb teljesítményje. 5000:120=41.666 W/m2 persze lehet, rosszul értelmezem.
Ők ennyivel számolnak.
Harmadik módszer:
Egyfelől neked már meg vannak a hőleadóid akkor tudsz azoknak a beépített teljesítményéből számolni, ha nem akarsz változtatni rajtuk. Feltéve, hogy azok hőigénynek megfelelően lettek kiválasztva, és nincsenek nagyon túlméretezve.
Kicsit hosszú lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!