Mekkora feszültségű, teljesítményű napelemet vegyek a telefonom feltöltésére?
Szerintem se variálj!
Egy akkumulátor töltése nem úgy néz ki, hogy ráb@sszuk a villanyt oszt maj' lesz valami.
Persze valami lesz mindenképpen, csak éppen ha a feltöltés a cél, akkor nem biztos megfelel.
Ha az akkut úgy szeretnéd tölteni hogy kiveszed a készülékből, akkor töltésvezérlő elektronikát kell alkalmazni, aminek a töltési paraméterei megfelelnek a töltendő akku tulajdonságainak (anyag, kapacitás, kapocsfeszültség).
Ha a hálózati telefon töltőt akarod helyettesíteni, akkor olyan feszültséget kell előállítanod a napelemmel amennyit a hálózati töltő állít elő, a töltést pedig a készülékbe épített töltésvezérlő fogja elvégezni. Nyilván ez az egyszerűbb.
Még egyszerűbb (és a legjobb is) amit már javasoltak: vegyél egy erre a célra kifejlesztett töltőt.
Ha USB-s a töltőd akkor viszonylag egyszerű dolgod van.
A napelemednek kb 7-8 V-ot kell tudni csúcsban (Pmax fesz és nem üresjárati fesz) és kell egy 5V-ra stabilizáló feszültség stabilizáló IC. A standard USB 2.0 500mA-900mA tud ez neked szerintem jó lesz de létezik dedikált töltő USb port ami 2100mA-t tud.
A telefon elektronikája megcsinálja az áramkorlátozást.
De a 160mA az kevés lesz nagyon és feszültségstabilizálás nélkül ne próbálkozz.
"De a 160mA az kevés lesz nagyon és feszültségstabilizálás nélkül ne próbálkozz."
Itt a lényeg.
Ezért egyszerűbb, ha készen szerzed be a kütyüt, sokkal olcsóbban, mint ahogy házilag össze tudnád berhelni, vagy jól, vagy rosszul. Valószínűleg rosszul, mert azt semmiképpen nem fogod megoldani elektronikailag, hogy fényviszonyoktól függetlenül tartsd a feszültséget és töltőáramot egyszerre.
Éppen ezért a boltban kapható és valóban telótöltésre alkalmas napelemes töltők nem simán az aktuális fényt alakítják árammá, hanem saját akkuval rendelkeznek és szép türelmesen feltöltik magukat, amikor pont nem töltesz vele telefont.
Ennek megfelelően szépen tudják tartani a teló töltéséhez szükséges feszültséget és áramot.
Egyébként meg lehet oldani egyszerűen is. Egy hátrány van, hogy az úgynevezett vezérlőelektronika külső áramforrást igényel. Cserébe viszont ki tudod használni a napelem max teljesítményét. Nem bonyolult pál alkatrész kell szinte, többek között ellenállások, kondenzátorok és feszültségstabilizáló ic. Nem drága. Ha tudsz pic-et programozni, akkor még kevesebb alkatrész kell.
A probléma ott kezdődik, hogy teljes mértékben a nap energiáját szeretnéd használni, azaz a vezérlést is a napelem táplálja. A fent említett vezérlés nem alkalmas erre, mert sok energiát használ ahhoz képest, amit kapsz a napelemből. Ezt lehet csökkenteni, mondjuk SMD technológiával, de azzal otthon nem tudsz dolgozni, forrasztópákával csak elégetnéd az SMD alkatrészt, na és nagyon aprók ezek.
Egyébként minden további nélkül rákapcsolhatsz megfelelő feszültségű, stabilizálatlan áramot is. Fel fogja tölteni, de az akksi élettartama csökken majd minden töltésnél. Na és az sem mindegy milyen akksi ez. Gondolom polimer akksi ez, annak pedig fontos a töltési karakterisztika, hogy hosszú életű legyen. Ha kicsit régebbi a teló, akkor Li-ion. Ez már némileg toleránsabb a karakterisztika szempontjából, de azért annak sem mindegy. Ott a savas akksi (autóakku), annak meg szinte mindegy a karakterisztika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!