Új ház építése előtt állunk. A napkollektor biztos viszont a fűtés kérdéses. Hőszivattyús vagy infra? Esetleg más ötlet?
Ismerősnek hőszivattyus fütése van és a hiresen jól szigetelt nagypogári lakása (100+éves) nyilászàro csere nélkül is elég meleg volt.
Ugyan csak 80nm de van hozzá 350cm belmagasság.
Én ha házat épitenék/vennék akkor ezalapján a hőszivattyúra szavazok.
Hosszú távon jó a hőszivattyú. De mivel kivitelezése drága kevesen szokták 1házhoz megcsinálni. Kollégám 6éve épített házat kb.120m2 a magas költség miatt nem csinált hőszivattyút,
inkább pellet kandallóval fűt.
A napelem-hőszivattyú páros az igazi. Úgy hogy egyből ezt a fűtést építheted ki, a telepítés költségeiből levonhatod a gázkémény+gázterv+kazán költségeit is, ami lehet akár 1,5 millió is. Mivel a napelem biztosítja a működéshez szükséges energiát, ezért a gazdaságossági számításban figyelembe veheted a megspórolt gázdíjat, amit úgy évente 5-600 ezerre saccolok. A pontos számítást a konkrét adatok híján, csak te tudsz készíteni. Én egy hőszivattyús rendszert tárolós használati melegvíz készítéssel komplett
3-3,4 miláért csinálok Panasonic T-CAP hőszivattyúval. Ha jól számolom a gáz és hőszivattyú különbség kb 1,5 millió, ami a gázrezsit lenullázva, 3 év alatt elkopik, majd további három év alatt "megtermeli az árát a hőszivattyú. Ha nincs rá pénz, az otthon melege programban kamatmentes hitelben működik a finanszírozás.
Tsztelt solarGyula !
Általában egyetértek a tanácsaiddal, de ezzel most nem.
Egy modern technológiával megépített 200 m2-es ház fűtés költsége gázzal nem lehet 5-600 0000 Ft. Ha mégis, ott már nagy a baj. Reálisan kb évi max 200 000 Ft lehet.
Nem értem miért annyira drága a hőszivattyús telepítés... 4-4,5 millió, ugyan legalább 2 millióval drágább, mint ugyanez a rendszer csak kondenzációs kazánnal, de az éves fűtésed egy 100nm-es házban levegő-víz hőszivattyús rendszerrel mindösszesen 50.000ft, gázzal ez 120.000Ft. Ok, lehet 20 év alatt sem térül meg, a rendszer egy kicsit dübörög, mertvan hangja, de a büdös életbe sem fog visszaszállni a földgáz a földbe, amit mi most boldogan elégetünk... És akkor most, amit Gyula is említ Panasonic T-cap, már hűt is, tehát külön klímát sem kell venni.
Most a legjobbak a Panák, aztán Daikin, és amit magam is pártolok a Viessmann
Nekem van egy 30kwos vegyeskazánom 1000liter puffertartállyal, ezzel a 80négyzetméteremet napi 1 begyújtással termosztáttal 22fokon tartom, ezen kívül, van egy elektromos kazán, ami a ház gyenge pontja, a fürdőszoba fűtésébe segít be, de csak akkor ha netán 15fok alá hülne, + ez adja a melegvizet.
Ezeken kívül még a hálószobákban a padló alatt van infra fűtés(ez mindenki azt írja, milyen drága... hát fő fűtésnek az lenne, de ez csupán egy kényelmi + a leghidegebb napokra).
És még mindezek felett a fő hálószobámban van egy 3oldalról üvegezett kandallóm... nincs is jobb, mint a kandalló fényénél szeretkezni az infrafűtéstől langyos padlón...
Szóval azt mondom, ha fűtés, akkor ne 1 lábon álljon, pláne az újépítéaű házad...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!