Milyen megújuló energiaforrásokat érdemes beépíteni egy új házépítéshez?
Most vettünk párommal egy telket amire egy nagyon jól szigetelt megújuló energiaforrást szeretnénk építettni, hogy legalább a számlákat redukálni tudjuk 0-ra vagy legalábbis viszonylag közel hozzá. Az előző házban gáz fűtés volt ami egy hónapra téli szezonban nagyon sokra jött ki, így jött az ötlet hogy ha új ház akkor legalább megfelelő összhangba lehet hozni mindent. Amikről eddig tudok hogy létezik:
-geotermikus hőszivattyús fűtés (ezzel kapcsolatban sokan azt mondták nem éri meg kiépíteni a költségek/karbantartás miatt, sőt ha nem találnak termálvizet a föld alatt akkor nem is lenne mit keringetni) Bár véleményem szerint az egyik legjobb megoldás, amiből két verziót is láttam az egyik hogy mélyra fúrnak le a másik pedig hogy a telken terítik szét a csöveket nem annyira mélyen a föld alatt bár ennek nemtudom mi értelme egész pontosan.
-napkollektor ami nagyon egyszerű működéssel bír és télen nyáron lenne melegvíz
-napelemek használatát csak úgy tudom elképzelni hogy kétirányú villanyórát szeretetnék be ami túltermelés idején a rendszerbe vissza küldi az elektromos áramot ahonnan bármikor kitudom venni, hatalmas telek esetén pedig érdemes az egészet telepakolni vele majd eladni a szolgáltatónak. Tetőre szeretnék szereltetni motorizált verziót ami a nap felé fordulna mindig.
-függőleges és vízszintes irányú szélturbina amik a legkisebb szellő hatására is elkezd forogni
-komposztkazán sokan emlegetik ezt nekem mostanában érdemes megpróbálni, mert a kivitelezése olcsó, működése sem bonyolult, csupán egy kis trágya és levágott fű halomba pakolva amiben egy cső fut spirálisan amiben lévő vizet felmelegíti a kémiai bomlás miatt ami vissza vezethető a fűtésbe, leginkább padlófűtést éri meg fűteni vele.
-vízlágyító/víztisztító/vízszűrű a rendszerben keringetett használt vizet tenné újra felhasználhatóvá.
Ezek közül mikor érdemes beépíteni? Kinek van tapasztalata a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban? Kiváltható teljes mértékben a fűtés,víz,gáz ezekkel a dolgokkal? Ha nem hogyan lehet megoldani?
A megújuló energiaforrások használata mellett a nullarezsi egyik alapkövetelménye a passzív ház. Javaslom, hogy inkább kisebb, de ún passzívházat építsetek, mint valami hodályt, aminek magas a rezsije.
Fűtés: gazdaságossá teszi az ún HŐSZIVATTYÚ
a hőszivattyús megoldás itt, és most egy picit más.
Van egy hosszú telkem a két végén 1-1 db 12 m mély ásott kút. Nos az egyikből szivattyúzom a vizet, azt betolom a jól szigetelt hőszivattyúba(mint egy hűtőkaggregát), majd a lehűlt vizet kivezetem a másik kútba.
A kút vize nagyjából 11-12 fokos, ebből kell elvenni a hőt úgy, hogy 0 fokos víz hagyja el a hőszivattyút.
Ebből az egészből csak a két kút van meg, a hőszigetelt helység, és a 2 db 2m3-es hőszigetelt puffertartály. a többi jövőre.
fontos tudni, hogy a kútvíz-szivattyú, és a hőszivattyú(is) villannyal működik..
Napelemre még nem futotta.
Létezik passzív ház és működik, de egy kezemen meg tudom számolni kik azok a kivitelezők ma idehaza, akik tényleg tudják mit csinálnak.
Véleményem szerint, a ma reálisan és megbízható minőségben megvalósítható, az egy jól szigetelt ház + padló, falfűtés + hőszivattyú.
Esetleg még egy esővíz gyűjtő, ha nincs lehetőség kutat fúrni. Kis trükkel a WC-t is le lehet vele öblíteni.
Minden mással egyszerűen túl sok a macera. Vagy építésnél, vagy üzemeltetésnél.
"hatalmas telek esetén pedig érdemes az egészet telepakolni vele majd eladni a szolgáltatónak"
Erre mondják, hogy nem, az a jó, ha annyit termelsz, amennyit felhasználsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!