Egy most, újonnan épülő házban milyen fűtést érdemes kialakítani?
Szia!
Cirkó kazán-fűtés.
A foldszinti helyiségekben ahol lehet(mindenhol) padlófűtés.
A fűtésnek külön termosztát földszint nappaliba.
Emelet/hálószobák értelemszerű.
alacsony előremenő hőmérséklet a varázsszó.
Tehát padló fűtés, fal fűtés, lehetőleg több zónára osztva. Természetesen zárt keringető rendszer, 5 rétegű csövezéssel, energia takarékos kicsi szivattyúkkal.
Ha ez megvan, onnantól már részletkérdés mivel állítod elő a fűtésrendszered számára a meleg vizet.
napelemmel és a napkollektorral az a baj, de leginkább a napkollektorral, hogy télen mikor szükség lenen a meleg vízre, szinte semmit nem termel.
mivel télen kevés a napfényes nap, így hatásfoka kb egyenlő a nullával. (nyilván a napelem nyáron megtermeli a téli hónapokra a fogyasztást, ha jól van méretezve, és "kivehető" a plusz áram a szolgáltatótól, viszont a kollektor által termelt meleg vizet nem lehet fél évig eltárolni)
napkollektor saját véleményem szerint egy felesleges kiadás, annak megéri akinek van medencéje, vagy nyáron is köbméter szám fogyaszt meleg vizet.
én is a gáz mellett voksolok, viszont fontos a profin hőszigetelt hőhídmentes ház, és akkor szinte fillérekből ki lehet fűteni akár alternatív rendszerekkel is.
ebbe most nem mennék bele, hogy mi hasznos és mi nem az.
én még mindig felesleges pénzkidobásnak tartom, van benne bőven tapasztalatom, amiért ezt gondolom.
azt a plusz kb 1-1,5 milliót amit a kollektorra költenek, inkább profibb hőszigetelésbe kéne fektetni.
Energetikai szemmel a napkollektor 6 főnél kisebb családnál nem térül meg, mielőtt tönkremenne. Nyáron a felforrás ellen kell védeni, vagy medencét fűteni vele. Fűtésre nem használható, csak HMV előállításra.
A geo hőszivattyúk évente karbantartáskötelezettek, és ezért nem is mulasztanak el igen borsos összegeket elkérni. Így ugyancsak nehezen megtérülő projektek. Egyelőre a levegős hőszivattyúk viszik a prímet.
A gáz ellen az szól, hogy a csapok orosz kézen vannak.
Manapság a legolcsóbb hőtermelés fával történik. Egy jó faelgázosító kazán a rá applikált rendszerrel sokkal olcsóbb minden egyéb fűtési módnál. Ennek viszont hátránya az, hogy a fát legalább 3 évig érdemes tárolni, amíg légszáraz állapotba kerülve a legjobb hatásfokon ég el. És akkor még a betárolási munka "kényelmetlen" mivoltáról nem is beszéltünk. :-))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!