Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Padló vagy alacsonyhőfokú...

Csővári Levente kérdése:

Padló vagy alacsonyhőfokú radiátoros fűtés? Felújításra váró épületben a fentiek közül melyik fűtési rendszer lenne az olcsóbb és egyszerűbb kivitelezésű? Akkor ha napkollektrorral és pellet kazánnal történik a melegvíz előállítása.

Figyelt kérdés

2015. nov. 9. 21:24
 1/5 HSz76 ***** válasza:

A radiátoros az olcsóbb, és szerintem egyszerűbb is.

És egészségesebb, mert padló fűtésnél sok a szálló por.

2015. nov. 10. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

Kedves Levente!


Költségeket tekintve egyértelműen a radiátoros fűtés az olcsóbb és egyszerűbb. Pellet kazánnal nagyszerűen tud működni. A napkollektoros fűtés rásegítést alaposan meg kell vizsgálni, én általában nem javaslom.


Alacsony hőfokú radiátoros fűtés elég tág fogalom, 55-60°C alatt általában elég nagy radiátorok adódnak ki.

De az, hogy milyen hőfokkal és mekkora radiátorokkal lehet kifűteni egy épületet, ezt csak pontos hőtechnikai méretezés és radiátor kiválasztás alapján lehet megmondani. Függ az épület tagoltságától, kialakításától, épületszerkezetektől, benntartózkodók igényeitől.


A padlófűtés esetében "HSz76" által említett porlebegtetés csak akkor szokott jelentkezni, ha túl magas a padló felületi hőmérséklete. Padlófűtést általában 35, max 40°C-ra szokás méretezni, de igazából nem a fűtővíz hőmérsékletet kell nézni, hanem a padló felületi hőmérsékletét. Ez pedig függ a padlóburkolattól: kő, márvány, parketta, szőnyeg, padlószőnyeg, stb. Ezt is csak számításokkal lehet megmondani.


Én azt javaslom, keressen egy épületgépész tervező szakembert, mert ezekre a kérdésekre csak az adott épület és a felhasználók igényeinek pontos ismerete alapján lehet felelősséggel válaszolni.


Fontos, hogy az illető tervező legyen, ne kivitelező!

Minden tiszteletem a fűtés szerelőké, de ők nem tervezők, ez nem az ő asztaluk, ezekhez általában nem értenek (nem is feladatuk!), még akkor sem, ha meggyőzően tudnak érvelni.

Természetesen tisztelet a kivételnek, biztosan vannak jó páran, én egyelőre egyel sem találkoztam.


Üdv.

Tibor

2015. nov. 10. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Hsz76 - köszönöm a választ! Első nekifutásra én is így gondolom.


KoTibor - köszönöm a kimerítő választ és tanácsokat!

Épület gépész keresés már megtörtént. 2éve kész a fűtés terve. És persze az épület átalakítását is megterveztettem építésszel. Maximálisan egyetértek azzal, hogy mind az épület tervezés, mind az épület gépészet egy külön szakma. A kivitelezőknek nem feladatuk (maradva a fűtésnél) hidrodinamikai számítások, különböző hőigények számítása. (igaz a gépész sem számol, a szoftver elvégzi helyette).

Ami a nagy dilemmám. És sejtésem szerint a radiátoros lesz a nyerő. Az épület jelenleg egy régi radiátoros fűtési rendszerrel szerelt, vegyes tüzelésű kazánnal fűtött. Az átalakítás során mindenképp szeretnék olyan rendszert, ami később napkollektorral is bővíthető. Viszont napkollektorral az alacsony hőmérsékletű (55C alatti) fűtés a gazdaságos. Tehát hagyományos radiátort első körben elvetettük. És elkészült az épület padlófűtési terve. Erre most olvasok az alacsony hőfokú radiátoros fűtési rendszerekről. Ezek napkollektorral is üzemeltethetők. Egyből adódott a kérdés, gyűrjem össze a padlófűtés rajzait és terveztessek új radiátoros rendszert? A józan ész nekem azt diktálná,hogy minden szempontból egyszerűbb és olcsóbb a radiátoros rendszer. (padlófűtéshez teljes aljzatbetont újra kell építeni)

Jól gondolom, tényleg jobb újra terveztetni a fűtést radiátorosra?

2015. nov. 10. 17:43
 4/5 anonim válasza:

Kedves Levente!


Egy kis kiegészítés: a gépész is számol, csak nem kézzel papíron ceruzával, hanem géppel. A munka gyorsítása a lényeg, nem a helyettesítése.


Szerintem én is megtaláltam azokat a cikkeket, amik az alacsony hőmérsékletű radiátorokról szólnak.

Vannak bennük jó megállapítások, de vannak felületes félinformációk is.


Nézegettem a radiátorokat, csak egy típust találtam (pár perc kereséssel, biztos van még), amit vélhetően alacsony hőmérsékletre terveztek, olyan mint a Romantik, csak több a légjárat felfelé. Szerintem borzalmasan néz ki, de ízlések és pofonok.


Valójában az alacsony hőmérsékletű radiátoros fűtés a hagyományostól annyiban tér el, hogy nagyobb radiátorokat teszek be és a nagyobb fűtőfelületnek köszönhetően a hőleadóimat alacsonyabb hőmérsékletű vízzel tudom megtáplálni.

Ennyi.

Ha az épület jól le van hőszigetelve (homlokzati 12-16 cm hőszig. pl.), akkor működhet. Hőszigetelés nélkül egy tömör vagy B30-as téglából épült ház esetében olyan nagy radiátor méretek jönnének ki, hogy ugyan műszakilag kezelhető a helyzet, de esztétikailag és gazdaságosság szempontjából kérdéses.


A kérdés összetett, látni kellene a házat, pontosabban kellene ismerni a megrendelői igényeket és az alapján lehet felelősséggel tanácsokat adni.


Jó dolog az internet, de én azt javaslom, ne az innen szerzett infók alapján hozzanak döntéseket, mert ki tudja, hogy ki van a képernyő másik végén.

Lehet, hogy egy unatkozó a wikipediáról meg a jóég tudja az internet legeldugottabb bugyraiból előrángatott ilyen-olyan információk alapján "tájékozódott" 10-en 20-on éves kis internet trollal van dolga, akinek azon kívül hogy a tojáshéj még a seggén van, annyi az érdeme, hogy az összevakart ki tudja milyen információkat saját tudományként rendkívül meggyőzően érvelve tudja visszaadni.


Egy ingatlanfejlesztés több milliós beruházás, netes infókra én nem alapoznék a fenti okok miatt.

Továbbra is azt javaslom, üljön le egy gépész tervezővel és beszélgessenek, kérjen tanácsot.

Higgye el, jobban jár.


Végezetül még 2 dolog:

1. Érdemes először az épületet hőtechnikalikag rendbe tenni (hőszigetelés pl.) és csak aztán a gépészetet korszerűsíteni .

2. Napkollektoros fűtés rásegítést alaposan meggondolnám. Ha talál hozzá egy átlagon felüli pályázatot, vagy van úszómedencéje, akkor hajrá. Ha nincs, nem biztos hogy megéri. De ez is sok paramétertől függ.


Üdv.

Tibor

2015. nov. 17. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Terveztesd át és hasonlítsd össze a költségeket a hőszükséglet számítás már kész van radiátorokat kiválasztani meg nem egy nagy dolog a tervezőnek 1-2 óra és meg tudja mondani mennyibe kerül. Pár ezer forinton nem érdemes miliokat kockáztatni.


A padlófűtés meg nem lebegteti a port. Ha végig gondolod a port a levegő mozgása lebegteti. A padlófűtés pedig nagy felületen lassan adja le a hőt és kevesebbet mint a radiátoros. Míg a radiátoros fűtésnél egy pontban adja le a hőt sokkal gyorsabban, ezzel sokkal jobban mozog a szobában a levegő. Tehát ha a padlófűtés lebegteti is a port a radiátoros sokkal jobban lebegtetné.

2016. jan. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!